REKLAMApluszak
REKLAMAOlszta
REKLAMABS Iława 2026
wydrukuj podstronę do DRUKUJ7 maja 2026, 08:32 komentarzy 72

(Fot. magnific.com.)

Do redakcji portalu infoilawa.pl od kilku tygodni docierają sygnały o pogarszającej się sytuacji w branży meblarskiej. Rozmowy o redukcjach zatrudnienia, ograniczaniu godzin pracy czy kończeniu współpracy z pracownikami tymczasowymi coraz częściej pojawiają się wśród osób związanych z tym sektorem.

A mowa o branży, która od lat jest jednym z filarów gospodarki powiatu iławskiego i całego regionu.



Działają tu jedni z największych producentów mebli w kraju – m.in. Grupa Szynaka, IKEA Industry, Libro czy Black Red White, a także dziesiątki mniejszych zakładów i firm współpracujących.



  • Nie chodzi już o pojedyncze przypadki. W branży coraz częściej mówi się o dziesiątkach, a nawet setkach zagrożonych miejsc pracy – choć na razie wiele firm unika oficjalnych komunikatów.

g

Problemy mają charakter ogólnopolski i dotyczą całego sektora meblarskiego. O sytuacji publicznie mówił prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, Jan Szynaka.

Ograniczenie podaży drewna, brak stabilnej polityki surowcowej i rosnące ceny spychają polskie firmy na margines międzynarodowej konkurencji. Obserwujemy spadek rentowności, ograniczenie zatrudnienia i osłabienie eksportu – ocenił.

Do problemów związanych z kosztami drewna dochodzi także wzrost cen produktów ropopochodnych, który w ostatnim czasie dodatkowo uderzył w producentów mebli tapicerowanych. Branża zwraca uwagę, że podwyżki cen pianek, klejów, tkanin czy transportu coraz mocniej odbijają się na kosztach produkcji.

Coraz wyraźniej widać też presję ze strony producentów z Azji. Firmy z Chin, Wietnamu czy Indii od kilku lat skutecznie zwiększają udział w europejskim rynku meblowym, szczególnie w Niemczech – jednym z najważniejszych kierunków eksportowych dla polskich producentów. Przedsiębiorcy podkreślają, że konkurencja cenowa staje się coraz trudniejsza.

Aby sprawdzić, jak sytuacja wygląda lokalnie, redakcja infoilawa.pl zwróciła się z pytaniami do Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie. Chodziło m.in. o to, czy w ostatnim czasie doszło do zwolnień grupowych w branży meblarskiej oraz czy urząd posiada informacje o planowanych redukcjach zatrudnienia.

Jak informuje dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie Agata Steiner-Dembińska, do tej pory żaden zakład z powiatu iławskiego nie zgłosił formalnego zamiaru przeprowadzenia zwolnień grupowych.

– Pracodawca ma obowiązek zgłosić w urzędzie pracy zamiar przeprowadzenia zwolnienia grupowego. Do dnia dzisiejszego taka informacja nie wpłynęła od żadnego zakładu z powiatu iławskiego. Nie odnotowujemy też zwiększonych rejestracji osób kończących zatrudnienie w branży meblarskiej – przekazała.

Jednocześnie urząd przyznaje, że sygnały o pogorszeniu koniunktury są widoczne.

Docierają do nas sygnały, które wskazują na spadek koniunktury w tym sektorze. Dotyczy to części iławskich i lubawskich producentów mebli i ich kooperantów. Głównym powodem pogorszenia sytuacji podawanym przez przedsiębiorców jest spadek zamówień, rosnące koszty produkcji i zmniejszenie zakresu podwykonawstwa dla większych zakładów. Część z nich zakończyła współpracę z agencjami pracy tymczasowej. Według przedsiębiorców rozstrzygające dla podjęcia dalszych decyzji będą najbliższe miesiące – poinformowała Agata Steiner-Dembińska.

Powiatowy Urząd Pracy zapewnia, że monitoruje sytuację i pozostaje w kontakcie z pracodawcami. Dziś oficjalnych informacji o dużych zwolnieniach jeszcze nie ma. W branży coraz częściej słychać jednak, że najbliższe miesiące mogą okazać się kluczowe dla wielu zakładów i pracowników związanych z meblarstwem.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK
REKLAMAMRÓWKA

72Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~Putler 72 miesiąc temu

    Ludzie w komentarzach obwiniają rudego, ale od putina won bo dla nich święty.Jacy wy jesteście ograniczeni umysłowo.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Maciej D. 71 miesiąc temu

    Dwa tygodnie wystarczyły, i już planują w Lubawie zwolnienia.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~papierowy 70 miesiąc temuocena: 56% 

    System kaucyjny, ETS2, pakt migracyjny, SAFE, utrzymywanie Ukrainy przecież to będzie kosztowało biliony zł. Sam koszt termomodernizacji budynków to 2,4 bln zł. A jeszcze dochodzą koszta unijnej Ramowej Dyrektywy Wodnej. No i wisienka na torcie, czyli dług publiczny, który już przekroczył 60% PKB. Jeśli nie uciekniemy z UE to zabiją nas koszta przynależenia do tej organizacji. Oddamy 10 razy tyle, ile dostaliśmy.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Taki Tam 69 miesiąc temu

    Papierowy , droga wolna Białoruś czeka a może wolisz Rosję to wypierdalaj z Polski jak się Unia nie podoba.

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~finansowy 68 miesiąc temu

    Dług publiczny to twoje oszczędności zgromadzone w obligacjach skarbu państwa, które państwo inwestuje w twoim imieniu. To są dodatkowe pieniądze, które trafiły na rynek i wzmacniają gospodarkę, a nie tylko dług do spłacenia. Przyrost PKB jest stabilnie ponad kosztem długu i to się liczy - dług sam się spłaca, ponieważ kroczy za nim zwiększona produktywność gospodarki. ETS trafia do skarbu państwa i ma służyć zwiększeniu sprawności produkcji energii (chociaż nie wszystkie rządy tak inwestowały te środku) a SAFE ma mniejsze oprocentowanie niż emisja naszych własnych obligacji w PLN. Proszę, nie strasz siebie i innych...

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~ola 67 miesiąc temuocena: 100% 

    Wojsko czeka !!! Mięso armatnie potrzebne od zaraz !!!

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Taki Tam 66 miesiąc temu

    Ola idź do garów nie nadużywaj mózgu bo coś tam nie funkcjonuje normalnie.

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~obserwator 65 miesiąc temuocena: 0% 

    Do tapicera:powiem Ci że ten wasz wicewojewoda to zawsze musi być wszędzie i koniecznie musi być fotka,ale tylko wtedy jak może coś ugrać politycznie,no i te jego bajki ile to on nazałatwiał ,a wszędzie gdzie jest to informuje,że właśnie ten rejon jest dla niego najważniejszy ,ale najlepszy to był w Zalewie jak siedział za kierownicą wozu strażackiego identyczny karierowicz jak Kowalski z PISU(też siedział w wozie strażackim).On tyle może jak każdy polityk,ale w gatce to geniusz.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~tapicer 64 miesiąc temuocena: 50% 

    A co na to pan wicewojewoda? Przecież region kwitnie! Niech się wypowie, przecież „robimy nie gadamy”.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Uśmiechnięci 63 miesiąc temuocena: 64% 

    Wasz rudy guru Helmut właśnie pieniążki z SAFE załatwił także proszę się nie martwić branża stolarska stanie na nogi już niebawem więc uśmiechnijcie się brygada.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Taki Tam 62 miesiąc temuocena: 100% 

    Twój czerwony guru Putin właśnie kieruje Iskandery na twój dom .

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Bch 61 miesiąc temuocena: 80% 

    Drewniane karabiny czy atrapy czołgów będą sklejać

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~do niżej 60 miesiąc temuocena: 59% 

    bredziez i "ryczysz na tutejszych forach jak wściekły, prychający odyniec ze sterczącymi kłami i z nastroszonym ogonem..." jak wyzdrowiejesz to zrozumiesz, że w Iławie nie ma Budowlanki na ulicy Sobieskiego, tylko na Kopernika, że nie ma cmentarza na ulicy Kościuszki tylko na Ostródzkiej, że tuczarni już nie ma, że szmaty w amfiteatrze nie są bure, że nie ma HADESU tylko rejestracja do poradni, że pisownia WÓJEK Z POŚRÓD to błędy ortograficzne, że szesnastego czerwca było piętnaście dni po wyborach a nie szesnaście i zobaczysz że w miejscowości Skierdy są też budynki obok drogi, a za budką przystanku autobusowego nie zawsze stoi radiowóz, tak z jednej jak i z drugiej strony.

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~polska jenzyk bydż dla franusia mnustfo tródna... 59 miesiąc temuocena: 27% 

    Kto ciebie bredzący, powyższy i poniższy tępy chamie uczył pisać podobno po polsku? Co to za koślawa składnia, pokraczny język, zerowa interpunkcja i ogólny bezmyślny bełkot? Co to jest "pomiota" idioto? Poniższe zdanko mogło wyleźć z głąba tylko kompletnego, psychopatycznego debila, który zupełnie nie wie co wyciska ze swojego pustego łba. PS. Kiedy wreszcie ukonczysz tłuku szkołę podstawową, z której cię tępaku wywalili po IV klasie, gdy stałeś się dorosły cielskiem. Ale umysłowo pozostałeś na poziomie przedszkolaka.

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~polska jenzyk bydż dla franusia mnustfo tródna... 58 miesiąc temuocena: 21% 

    Kto ciebie bredzący, powyższy i poniższy tępy chamie uczył pisać podobno po polsku? Co to za koślawa składnia, pokraczny język, zerowa interpunkcja i ogólny bezmyślny bełkot? Co to jest "pomiota" idioto? Poniższe zdanko mogło wyleźć z głąba tylko kompletnego, psychopatycznego debila, który zupełnie nie wie co wyciska ze swojego pustego łba. PS. Kiedy wreszcie ukonczysz tłuku szkołę podstawową, z której cię tępaku wywalili po IV klasie, gdy stałeś się dorosły cielskiem. Ale umysłowo pozostałeś na poziomie przedszkolaka.

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Do tfuskowego łba zakutego 57 miesiąc temuocena: 50% 

    A poniżej przykład zakutego łba pomiota szatańskiego Rudego guru Helmuta zwanego:-))))

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~wyżej znów franusiowy wysyp bredni od samego ranka 56 miesiąc temuocena: 33% 

    A powyższy fanatyczny debilny braunowy idiota znów bełkocze od samego rana. Najwyraźniej coraz bardziej chamowi dolega postępowy paraliż głowy. I jeszcze jedno. Te wszystkie dziesiątki łapek w różnych kolorkach pod wpisami na forach infoilawy to tylko robota tego psychola. Siedzi całymi dniami i pstryka jak najęty schizofrenik. W ten sposób buduje tutaj własnymi paluszkami kretyna tzw. opinię publiczną. Tylko że jedynie jednoosobową.

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~do 35-tego 55 miesiąc temuocena: 77% 

    uważaj chamie co bredzisz...absolwencie pięcioletniego uniwersytetu, historyku iławski, wyborco dupiarza tęczowego, ogłupiały smarkaty trollu, tchórzu śmierdzący ifałszywy oszczerco Redakcji, że ta ZAFASOWAŁA rubelki. Obecny minister może zapakować cię do bagażnika. A wolny sąd może cię wysłać do najtwardszego jądra elektoratu dupiarza, czyli do kopsających szlugi.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~endriu 54 miesiąc temuocena: 27% 

    TO nie jest wina Tuska jak tu niektórzy piszą to jest trend w całej europie wojna na bliskim wschodzie i ukrainie robi swoje brak zamówien

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Bgdc 53 miesiąc temuocena: 71% 

    Ale przecież, ta branża w iławie na Niemcu stoi i stała :D widać, że to kupione trolle pisu, konfy, ruskich się prują żeby gdzie się da tuska wspomnieć:)

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Pachwina 52 miesiąc temuocena: 72% 

    ~endriu Tusk bezpośrednio winny nie jest, ale już pośrednio, tak. Tak jak cała polityka europejska której jest on teraz już mniej natomiast wczesniej dosyć istotnym elementem. Cena energii poprzez unijne haracze pozbawia nas konkurencyjności. I jeszcze masa niepotrzebnych innych podatków i restrykcji pozwalające poza unijnym graczom deklasować konkurencję.

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Polak 51 miesiąc temuocena: 77% 

    Tusk jest w niszczącej branży najlepszy

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~O 50 miesiąc temuocena: 80% 

    Kastę urzędników ograniczyć o 50 proc.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Ot prawda 49 miesiąc temuocena: 74% 

    Pasożytują to resorty mundurowe. Tam wypłaty 2x wyższe niż w urzędzie i emerytura dla 40latkow.

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~do deficytu umysłowego niżej 48 miesiąc temuocena: 88% 

    podobno w unii jest popyt na klepaczy męskich tyłów, więc robotę będziesz miał.

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~a ty najwyraźniej generujesz deficyt umysłowy; taki o poziomie 0 w skali IQ... 47 miesiąc temuocena: 20% 

    Nie bronię urzędników. Tylko dziwię się takim bezmyślnym bredniom, że to akurat przez nich generowane są koszty w zakładach meblowych. Koszty czego? Desek, gwoździ, kleju do mebli, drewnianych kołków? A jak już ograniczy się ich "kastę" o połowę, to co robić ze zwolnioną połową? Chcesz ich utrzymywać ze swoich podatków jako bezrobotnych? Czy może przyjąć ich do pracy w twoim zakładzie meblowym jak młotkowych? Dzięki czemu twój pracodawca będzie mógł tobie o połowę ograniczyć twoją wypłatę, ponieważ będzie miał ciągle pod bramą zakładu tłumek chętnych do roboty za połowę stawki, którą ty otrzymujesz?

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~0 46 miesiąc temuocena: 81% 

    Generują koszty, nie przynoszą dochodu, pasożytują. Są na naszym utrzymaniu. Minimslna pensja ich nie tyka. 13 pensja. Odprawy, płatne urlopy. Mało?

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~z głową wszystko ok? 45 miesiąc temuocena: 25% 

    A co oni mają do zastoju popytu na łózka i szafy? Jak się ograniczy ich liczbę, to nagle nastąpi hossa dla zakładów meblowych?

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Abc 44 miesiąc temuocena: 78% 

    Unia Grudziądz ,producentMaszyn rolniczych szykuje grupowe zwolnienia powodem jest kryzys sektora rolnego i brak zamówień (rolnicy nie kupują bo nie mają pieniędzy) . Wrócił Tusk wraca bieda

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~do cepa niżej 43 miesiąc temuocena: 81% 

    "ryczysz na tutejszych forach jak wściekły, prychający odyniec ze sterczącymi kłami i z nastroszonym ogonem..." jak wyzdrowiejesz to zrozumiesz, że w Iławie nie ma Budowlanki na ulicy Sobieskiego, tylko na Kopernika, że nie ma cmentarza na ulicy Kościuszki tylko na Ostródzkiej, że tuczarni już nie ma, że szmaty w amfiteatrze nie są bure, że nie ma HADESU tylko rejestracja do poradni, że pisownia WÓJEK Z POŚRÓD to błędy ortograficzne, że szesnastego czerwca było piętnaście dni po wyborach a nie szesnaście i zobaczysz że w miejscowości Skierdy są też budynki obok drogi, a za budką przystanku autobusowego nie zawsze stoi radiowóz, tak z jednej jak i z drugiej strony.

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~do cepa niżej 42 miesiąc temuocena: 85% 

    "ryczysz na tutejszych forach jak wściekły, prychający odyniec ze sterczącymi kłami i z nastroszonym ogonem..." jak wyzdrowiejesz to zrozumiesz, że w Iławie nie ma Budowlanki na ulicy Sobieskiego, tylko na Kopernika, że nie ma cmentarza na ulicy Kościuszki tylko na Ostródzkiej, że tuczarni już nie ma, że szmaty w amfiteatrze nie są bure, że nie ma HADESU tylko rejestracja do poradni, że pisownia WÓJEK Z POŚRÓD to błędy ortograficzne, że szesnastego czerwca było piętnaście dni po wyborach a nie szesnaście i zobaczysz że w miejscowości Skierdy są też budynki obok drogi, a za budką przystanku autobusowego nie zawsze stoi radiowóz, tak z jednej jak i z drugiej strony.

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~cepa nie musisz kupować, sam nim jesteś 41 miesiąc temuocena: 26% 

    To może ty kup sobie kilka pługów, kultywatorów, wideł gnojnych, dwa kombajny, trzy kopaczki kartofli, cztery kosy, dwa siewniki i co ci jeszcze podleci pod rękę. I wspomóż w ten sposób grudziądzki zakład. Dlaczego wszystko zwalasz na jakiegoś Tuska? A kiedy rolnicy w Polsce mieli pieniądze? Oni zawsze o tym płaczą. Choć jako grupa zawodowa w Polsce wydoili od znienawidzonej przez siebie Unii najwięcej miliardów euro na swoje dopłaty bezpośrednie, z których żyją udając, ze uprawiają ziemię, którą naprawdę oddali w pacht okolicznym obszarnikom. Ubezpieczenia zdrowotnego też żadnego nie płacą, tak jak większość (poza mundurowymi) sfer zawodowych w Polsce. Czyli na płaczących z rzekomego ubóstwa tzw. rolników, płacą m.in. pracownicy zakładów meblowych.

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~MojNick 40 miesiąc temuocena: 100% 

    No tak, nie ma zwolnień grupowych, bo pracodawca nie jest głupi i robi to zawsze na granicy zgłoszenia.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Hhgg 39 miesiąc temuocena: 21% 

    I bardzo dobrze. Niech padno te pseudo firmy które tak narzekają ze to wina płacy minimalnej że to przez to i tamto I na końcu ci deb.l powie ze załóż sobie firmę

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~do bredzącego chama niżej 38 miesiąc temuocena: 95% 

    "ryczysz na tutejszych forach jak wściekły, prychający odyniec ze sterczącymi kłami i z nastroszonym ogonem..." jak wyzdrowiejesz to zrozumiesz, że w Iławie nie ma Budowlanki na ulicy Sobieskiego, tylko na Kopernika, że nie ma cmentarza na ulicy Kościuszki tylko na Ostródzkiej, że tuczarni już nie ma, że szmaty w amfiteatrze nie są bure, że nie ma HADESU tylko rejestracja do poradni, że pisownia WÓJEK Z POŚRÓD to błędy ortograficzne, że szesnastego czerwca było piętnaście dni po wyborach a nie szesnaście i zobaczysz że w miejscowości Skierdy są też budynki obok drogi, a za budką przystanku autobusowego nie zawsze stoi radiowóz, tak z jednej jak i z drugiej strony.

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~do franusio- adasia z wpisu nr 22, uważaj chamie co bredzisz... 37 miesiąc temuocena: 14% 

    Franusio-adasiu, ogłupiały smarkaty trollu - to Unia jest organizacją "faszystowską"? A co na twój idol i szef - "pirat" braun z przepaską - rasowy aż do "bólu zębów" faszysta z krwi i kości? To jakże to? Twój szef - faszysta wzorcowy, pluje nieustannie na równie co on "faszystowską" Unię? Co mu wcale jakoś nie przeszkadza doić co miesiąc "faszystowskiej" kasy Unii jako euroosłowi (kto na coś takiego głosował?) na kwotę, bagatela, ...10075, 18 euro, czyli ok. 35 tys. zł. A ile ty franusiu, za jedną sztukę nienawistnego bełkotu na forum tego portalu otrzymujesz od ludzi brauna w rubelkach, które przeróżnymi drogami, na szkodzenie Polsce, twój rozwydrzony führer z monoklem na oku, otrzymuje od swojego sponsora z Kremla, cara- rzeźnika naszych sąsiadów - władymira I krwawego. Który nas równie nienawidzi co Ukraińców? I jawnie zapowiada co nam zrobi jak już ich wyrżnie. Twój bełkot, tępy zaprzedany idioto, jest jawnym jazgotem w rytm zdrady narodowej. Internet będzie pamiętaj twój ryk...

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Pracownik stolarni 36 miesiąc temuocena: 88% 

    Pewnie z 20% ludzi w naszym okręgu jak nie więcej pracuje w przemyśle drzewnym więc maja stracić prace, takiś mądry

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Pracownik fizyczny 35 miesiąc temuocena: 90% 

    Jak nie będziesz miał co włożyć do gara to pogadamy

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Adam 34 miesiąc temuocena: 54% 

    Najlepsze rozwiązanie opuścić tą lewacką unię Europejską i wyp..... Ć rząd Tfuska

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~finansowy 33 miesiąc temu

    Jaki związek ma brak zamówień z Unią? Jak chcesz sprzedawać meble bez wolnego Europejskiego rynku? Sami, możemy co najwyżej sprzedawać meble na wschodzie...

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~do idioty niżej 32 miesiąc temuocena: 88% 

    ja piszę PRAWDĘ a bełkoczesz ty.

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~a poniżej znów rytualny skowyt idioty franusia... 31 miesiąc temuocena: 19% 

    Poniższy kretyn znów się opił okowitą z borysa i wpada w swój pościg za białymi myszkami w ramach swojego codziennego delirium tremens. Bełkocze swoje skisłe farmazony już po raz ok. 687- my na tutejszych forach...

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~do ~dzisiaj 10:03 30 miesiąc temuocena: 79% 

    "ryczysz na tutejszych forach jak wściekły, prychający odyniec ze sterczącymi kłami i z nastroszonym ogonem..." jak wyzdrowiejesz to zrozumiesz, że w Iławie nie ma Budowlanki na ulicy Sobieskiego, tylko na Kopernika, że nie ma cmentarza na ulicy Kościuszki tylko na Ostródzkiej, że tuczarni już nie ma, że szmaty w amfiteatrze nie są bure, że nie ma HADESU tylko rejestracja do poradni, że pisownia WÓJEK Z POŚRÓD to błędy ortograficzne, że szesnastego czerwca było piętnaście dni po wyborach a nie szesnaście i zobaczysz że w miejscowości Skierdy są też budynki obok drogi, a za budką przystanku autobusowego nie zawsze stoi radiowóz, tak z jednej jak i z drugiej strony. 

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Max 29 miesiąc temuocena: 24% 

    Adam to w końcu ta unia lewacka czy faszystowska?

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Toniety 28 miesiąc temuocena: 29% 

    A ty pseudo demokrato tylko obwiniasz rząd...a co zrobił Kaczor z swoją pseudo świtą?

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Adam 27 miesiąc temuocena: 64% 

    Ci od Tuska to naprawdę ograniczeni umysłowo nie widzicie jak faszystowska unia niszczy Europę

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~marzenia ogłupiałego adasia, czyli trolla franusia od brauna... 26 miesiąc temuocena: 30% 

    I wtedy durniu od razu o kilkaset procent zwiększy się zapotrzebowanie ludności na meble? Ty ogłupiały krzykaczu sam zaraz kupisz dwie kanapy, trzy stoły, dwa łoża dla nocnych figli z twoją kolejną konkubiną i sześć stołków? I będzie można wysyłać masowo polskie meble do kartoflano - słoninowej Białorusi, Rosjanom do zgruzowanego przez nich Doniecka i nawet opasłemu grubasowi z Korei Północnej? Oni tylko na nie czekają? A jak przyjdzie rząd rozwydrzonego brauna, to każdy obywatel otrzyma od niego za darmo trzy drewniane, bujane fotele? Zaś lasów i żyjącej w niej jeszcze zwierzyny pozbędziemy się w ciągu roku. Bo po co to paskudztwo komuś?

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Adam 25 miesiąc temuocena: 62% 

    Chcieliscie tuska to macie, usmiechajcie się dzis wasz wódz zadłuża Polskę na 45 lat podpisujac niemiecki safe

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~do historyka niżej 24 miesiąc temuocena: 88% 

    a jak tam złamane wyrko jurnego Stefana?

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~do pracownika fabryki 23 miesiąc temuocena: 15% 

    Las to nie zagony kartofli lub buraków, z którego można zbierać plony kilka miesięcy po ich obsadzeniu lub obsianiu. Nowe drzewa przyrastają, ale po kilkudziesięciu latach. Więc coż robić głuptasie? Wyrżnąć lasy, z pozyskanego drewna zrobić meble, na które najwyraźniej nie ma zbytniego zainteresowania wśród klientów (ciekawe dlaczego?), a następnie zamknąć fabryczkę na ok. 50 lat w oczekiwaniu na nowy las? Stawiać w okolicy tylko na wyrób mebli, bo podobno mamy w okolicach mnóstwo lasów? Ziemi też mamy wokół dużo, to może przerzucić sìę na "wyrób" ziemniaków? Tylko że z ich zbytem też są podobno ostatnio ogromne kłopoty. Ludzie przerzucają się na inne "pasze treściwe". Nadmiar mebli (często koszmarnie brzydkich) w chałupach też ich już raczej nie wabi...

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Do "takie są skutki..." 22 miesiąc temuocena: 77% 

    Ale w naszych stronach nie ma firm typu Intel, AMD, Google, Amazon, Pfizer - Noe ma nawet VW czy Tesli. Z największych spółek mamy stacje Orlen, sklepy Dino i Żabki. Jest Mlekovita i Lubawa (ale nke taka jak w Grudziądzu czy Ostrowie Wlkp czy Płocku. U nas największym pracodawcą jest meblówka, a potem pewnie zakład karny (ale ten nie generuje pkb). Jesteś na infoilawa - Ci co porobili wykształcenie i kwalifikacje zawodowe pracą musieli wyemigrować. Ci co zostali - budują cegla po cegłę lokalną gospodarkę. I tak - meble są potrzebne, mięso i produktu mleczne też. A czy potrzebne są rolki na Facebooku czy YT?

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Pracownik fabryki 21 miesiąc temuocena: 82% 

    Prymitywna produkcja mebli - to chyba nie Byłeś w fabryce mebli, czego oczekiwać od takiego ignoranta (widac po wypowiedzi). Polska to 3 producent mebli na świecie (CHINY i USA - wyprzedzają czyli idąc Twoim tokiem myślenia są też prymitywami) i fabryki są jednymi z nowocześniejszymi na swiecie. W takim regionie jak iława co ma powstawać huty może kopalnie albo produkcja samochodów, właśnie przemysł drzewny jest idealny na takie obszary bo nie dewastuje środkowiska (lasy można wyciac i nastepnie posadzić)

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~takie są skutki braku myślenia w przeszłości 20 miesiąc temuocena: 26% 

    A co ma durny braunowy franusiu jakieś safe do produkcji mebli w Iławie i Lubawie? Nie trzeba było uzależniać całej okolicy gospodarczo i jeśli chodzi o miejsca pracy od prymitywnej sfery produkcji drzewnej. Świadczącej zawsze o zapóźnieniu cywilizacyjnym oraz charakterystycznej dla krajów tzw. III świata. Świat pędzi do przodu, rozwijają się nowoczesne sfery produkcji, a my w okolicy mamy głównie fabryczki stołków i kanap, bazujące na masowo wycinanych okolicznych lasach. A ich pracownicy niech teraz nie jęczą. Trzeba było w młodości się uczyć, zdobywać nowoczesne kwalifikacje, a nie przyuczać się w okolicznych szkółkach czy warsztatach na młotkowych, opertorów pił do cięcia drewna czy powożenia taczką...

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Nikt 19 miesiąc temuocena: 62% 

    Prawda jest też taka że firmy w Polsce jeśli znajdą zbyt na jakiś produkt to zaraz najlepiej na trzy zmiany za......lac żeby jak najszybciej się nachapć niestety nikt co roku mebli nie wymienia rynek się zapycha pracowałem za granicą w firmie rodzinnej która miała 85 lat zamówień nie do przerobienia ale szef nigdy nie wprowadził nawet drugiej zmiany wszystkie soboty wolne szanował ludzi i siebie

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Ktoś 18 miesiąc temuocena: 75% 

    Po pierwsze- fabryka nie produkuje dla jednego odbiorcy. Statystycznie każdy kiedyś kupuje meble. Po drugie- nikt co roku nie kupuje mieszkania, a budownictwo się kręci. Po trzecie - pracowałeś za granicą - to po co przyjechałeś z powrotem? Po czwarte - to ze się pracuje na zmiany wynika z ekonomii - mozna się wtedy rozwinąć i stworzyć solidną firmę. Po piąte - nie porównuj małej firmy zagranicznej ze średnią w Polsce. Po szóste- Tesla, Amazon, Samsung, BP, Chevron, Volkswagen, Toyota, Bayern - oni też pracują na zmiany.

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Dante 17 miesiąc temuocena: 78% 

    Problem jest i to coraz większy tylko urzędnicy nie widzą bo obserwują tylko statystyki. A życie swoje.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Mieszkaniec 16 miesiąc temuocena: 50% 

    To dopiero początek, ale nasz region, który stoi na przemyśle drzewnym odczuje to i to mocno, tu skumuluja sie różne czynniki ale częśc ludzi nadal będzie jechać po leśnikach i stolarzach, że niszczą lasy...Nie maja pojecia o tej branży, w której w Polsce pracuje blisko 400 tyś ludzi (lasy, przemysł tartaczny, celuloza, tartacznictow, ogodówka, meblarstwo, budownictow modułowe długo by wymieniać) - obyśmy sie obudzili szybko i zaczeli mysleć jakie mamy mozliwości jeżeli chodzi o lasy

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Do Mieszkaniec 15 miesiąc temu

    Najlepiej dalej lansowac model "turystycznego miasta", a zostaną tu tylko emeryci. Tu nie jest Hiszpania ani Wyspy Kanaryjske aby turystyka byla cały rok. Jesli iławska władza (jakakolwiek) tego nie zrozumie, to mozna będzie te miasto zaorać.

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Meblowy 14 miesiąc temuocena: 35% 

    Sprzęt i zarządzanie z komuny. Nie można liczyć, że kupi się maszynę i przez 50 lat będzie przynosić zyski. Ludzie też nie najwyższych lotów, jak zgłosisz kierownictwu możliwość darmowego ulepszenia procesów, to jeszcze pretensje. Cały świat idzie do przodu, słabe i stare jednostki odpadają.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Iławianin 13 miesiąc temuocena: 57% 

    Tak to jest jak za ochrone środowiska wizięły się takie tuzy intelektu jak minister Dorożała (trener pilatesu) i Henning-Kloska - ludzie nie mający zielonego pojęcia o tym jak powinno się dbać o lasy. Moratorim na zakaz wycinania sposowodowało, że jest mniejsza ilość drewna co zwiększa cene surowca (po co to wporwadzani jak w Polsce i Europie więcej lasów przyrasta niż jest wycinane) kolejna sprawa to upadek ZULI, które nie mają z tego powodu pracy. Jak była o tym mowa w 2023 roku jak ci ludzie weszli do ministerstwa to wszystcy się śmiali z tego, dziś jak zaczynają ludzie tracić prace to widze, że powoli każdy przeciera oczy. Ci sami ludzie odpowiadają za ubliżanie leśnikom oraz myśliwym, sami widzicie co się dzieje ile jest zwierzyny dzikiej, która sprawia coraz większe problemy oraz koszta finansowe.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~do ~Znawcy 12 miesiąc temuocena: 80% 

    na absolwenta pięcioletniego uniwersytetu, historyka iławskiego trzeba spuścić zasłonę miłosierdzia z burych szmat z amfiteatru, bo głosował na dupiarza mającego największe poparcie w kryminałach.

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~do stwórcy jeziora serwatkowego niżej. 11 miesiąc temuocena: 89% 

    ty ze SWEJ natury wielu rzeczy nie rozumiesz i liczyć nie potrafisz.

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Znawca 10 miesiąc temuocena: 91% 

    Jak byś baranie od wyżnania lasów wiedział to po minimum 2 max 3 latach tam gdzie wycina się lasy jest nakaz sadzenia nowych, ale jak nie masz o tym zielonego pojęcia to się nie wypowiadaj.

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~lasów przybywa tylko w papierach w Nadleśnictwach 9 miesiąc temuocena: 25% 

    To włącz sobie "iławaininie" Google Maps i popatrz np. na zdjęcia satelitarne lasów leżących na zachód od Iławy, w tzw. Iławskim Parku Krajobrazowym, który ze swej natury powinien być szczegółnie chroniony. I wtedy zobaczysz ile miejsc w jego środku zostało już doszczętnie wyrżniętych. Specjalnie nie rżnie się obrzeży lasów, aby naiwnemu społeczeństwu wydawało się, że las trwa. Lecz wystarczy weń wejść nieco głębiej, by zobaczyć w nim mnóstwo smutnych pustek. Ale tacy głupcy jak ty dają się wabić bajdurzeniom tzw. leśniczych o przyroście powierzchni lasów. Owszem, przyrasta, ale ilości i wielkości w nich pustek. O skali grabiezy lasów możesz się także przekonać stojąc przy iławskiej obwodnicy Jana Pawła. Policz sobie ile np. w ciągu godziny przejeżdża nią ciężkich samochodów z przyczepami, z drewnem wyszabrowanym ze wschodnich części naszego województwa.

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Iławainin 8 miesiąc temuocena: 69% 

    Widze, że nie dociera do ludzi, że w EUROPIE I POLSCE LASÓW PRZYBYWA OD II WOJNY SWIATOWEJ, na tym polega zrównoważona gospodarka leśna. Niech każdy z tych pseudo ekologów popatrzy w koło w domu z czego ma meble, ksiązki i produkty ekeologiczne, to jest DREWNO i jego pochodne. Więc lepiej sadzić, gospodarować i późniejścinać czy lepsze rozwiązanie to PLASTIK. Proponuje przemyśleć co wy wogóle piszecie.

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~a po co te lasy i zwierzęta... 7 miesiąc temuocena: 35% 

    Najlepiej wszystko wyrżnąć i wystrzelać?

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Kibice 6 miesiąc temuocena: 56% 

    Jakby właściciel zszedł chociaż z 10 procent zysku firma byłaby w lepszej kondycji. Ale u nas musisz mieć wypasione fury, rezydencje, jachty i pałace. Właściciel i cała rodzina

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~G 5 miesiąc temuocena: 100% 

    Z księgowego punktu widzenia wyglada to tak. Właściciel jakby zszedł z 10% zysku to może i produkt bedzie tańszy, ale załoga bedzie sie burzyć, ze nie ma na podwyżki, bhp, rozwój. Rozwój robi się za zysk. Nie ma zysków- nie ma rozwoju.

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Biznesmen 4 miesiąc temuocena: 64% 

    Zakładaj firme i też będziesz miał to wszystko, obstawiam, że po miesiącu plajta taki z Ciebie biznesmen

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Iławianin 3 miesiąc temuocena: 29% 

    Płacy minimalnej ? Co ty bredzisz

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Ktos 2 miesiąc temuocena: 65% 

    A co nie ma racji?. Przecież podnoszenie płacy minimalnej odczuwalnie wpływa na obciążenie pracodawcy. Jeśli ktoś zarabiał 4tys przy płacy minimalnej 3tys to myślisz że ile będzie chciał zarabiać jak płaca.mininalna pójdzie do 3.6tys. Trzeba przyznać że jednym z najbardziej dobijających obciążeń dla firm które mają po kilkustlet pracowników jest obciążenie wynagrodzeniem. Tylko głupi rząd wprowadza 20% podwyzke płacy minimalnej i myśli, że to nie będzie miało wpływu na obciążenie firm.

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Stolarz 1 miesiąc temuocena: 82% 

    Firmy dobija wzrost placy minimalnej, wzrost cen energii elektrycznej oraz cen paliw.Przemyśl drzewny zalewany jest drewnem ze skandynawi gdzie lokalne firmy nie są w stanie w tej cenie kupić surowca z lasu.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAWOPR
REKLAMAKORIM
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
Artykuł załadowany: 0.4303 sekundy