REKLAMApluszak
REKLAMAzelona aleja
REKLAMABS Iława 2026
wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 czerwca 2026, 09:03 komentarzy 13
Przedstawiciele Fundacji Nurtownia – w tle elewacja zabytkowej willi przy ulicy Mazurskiej 2, której fundacja jest gospodarzem. W środku Marika Meller – prezes fundacji, po lewej Mateusz Lasek, po prawej Marcin Grzelak.

Przedstawiciele Fundacji Nurtownia – w tle elewacja zabytkowej willi przy ulicy Mazurskiej 2, której fundacja jest gospodarzem. W środku Marika Meller – prezes fundacji, po lewej Mateusz Lasek, po prawej Marcin Grzelak. (Fot. Info Iława.)

Muzeum Pana Samochodzika – to jeden z pomysłów na przyszłe wykorzystanie willi przy ulicy Mazurskiej 2. Jednak sprawa jeszcze nie jest przesądzona, a adaptacja zabytku pozostaje przedmiotem konsultacji społecznych. "Chcemy zrobić tu coś wyjątkowego i ciekawego dla ludzi", mówią gospodarze tego miejsca, przedstawiciele Fundacji Nurtownia. I dodają: "Jesteśmy przekonani, że za kilka lat spotkamy się przed tym budynkiem, który będzie wyglądał znacznie lepiej i będzie cieszył mieszkańców". 

  • Jakie plany względem zabytku ma fundacja i na jakim etapie jest całe przedsięwzięcie? Przeczytajcie o tym w naszym wywiadzie, w którym przedstawiciele Nurtowni dzielą się z naszymi Czytelnikami swoimi zamierzeniami.

Marta Chwałek, www.infoilawa.pl: Rozmawiamy na terenie willi przy ulicy Mazurskiej 2 w Iławie, tuż po niedzielnej wycieczce zorganizowanej wspólnie z Internetowym Muzeum Iławy. Podczas tej wyprawy uchyliliście rąbka tajemnicy, jeśli chodzi o przyszłe zagospodarowanie zabytkowej willi. Poproszę o podsumowanie dla naszych Czytelników. Jakie macie plany dla Mazurskiej 2?

Mateusz Lasek, Fundacja Nurtownia: Jeśli chodzi o sam budynek, chcielibyśmy, aby został oddany w ręce społeczności lokalnej. Fakt, że to fundacja ma zarządzać tym obiektem, oznacza, że zależy nam przede wszystkim na celach społecznych.

Zgodnie z naszym statutem skupiamy się na ochronie dziedzictwa kulturowego i podejmowaniu inicjatyw prospołecznych. Chcielibyśmy, aby to miejsce żyło, było odwiedzane przez mieszkańców oraz turystów. 

Marika Meller, prezes Fundacji Nurtownia: Dla mnie najważniejszym zamysłem jest stworzenie przestrzeni dla społeczeństwa – żeby ludzie chcieli tu przychodzić, żebyśmy po prostu łączyli ludzi i spędzali czas w dobrej atmosferze. To jest nasz główny cel.

Przed nami naprawdę duże wyzwanie, o czym wspominaliśmy już w trakcie spaceru, ponieważ budynek wymaga pełnej rewitalizacji. To ogromne przedsięwzięcie, więc liczymy na to, że wiele osób będzie nam życzyło powodzenia. Chcemy zrobić tu coś wyjątkowego i ciekawego dla ludzi.

Czy możecie wymienić jakieś konkretne pomysły na zagospodarowanie tego miejsca? Podczas wycieczki pojawiła się na przykład koncepcja, aby powstało tu Muzeum Pana Samochodzika.

Mateusz Lasek: Tak, zgadza się. Ten pomysł pojawił się i dotarł do nas już wcześniej. Przyznaję osobiście, że podoba mi się ta wizja. Tak jak zostało wspomniane – nie ma jeszcze takiego muzeum w Polsce, a Iława w naturalny sposób nawiązuje do historii Pana Samochodzika. Na pewno będziemy to poważnie rozważać.

Jednocześnie chcielibyśmy mieć pewność, że lokalna społeczność przyjmie ten pomysł z entuzjazmem. Pan Samochodzik to mocny punkt, ale nie deklarujemy dzisiaj niczego na 100 procent, bo być może pojawią się jeszcze inne, równie ciekawe przedsięwzięcia i pomysły.

Czekacie na sygnały od mieszkańców w sprawie zagospodarowania tej przestrzeni. W jaki sposób można je przekazywać?

Marika Meller: Tak jak wyjaśnialiśmy podczas spaceru, bardzo liczymy na głos mieszkańców i osób, które chcą się wypowiedzieć o tym, co ich zdaniem powinno powstać w tym budynku.

Można wejść na naszą stronę internetową fundacjanurtownia.pl, gdzie znajduje się link do specjalnego formularza. Tam można zgłaszać swoje propozycje. Gwarantujemy, że przeczytamy i przeanalizujemy każdy pomysł, bo każdy głos się dla nas liczy. Bardzo czekamy na te informacje.

Czy moglibyście powiedzieć, na jakim etapie pod względem formalnym jest obecnie to przedsięwzięcie? Była mowa o dokumentacji projektowej, która mogłaby powstać jeszcze w tym roku. Coś więcej?

Mateusz Lasek: Tak, jak najbardziej. Naszym celem jest, aby w tym roku zamknąć etap wstępny, czyli przygotować dokumentację techniczną i uzyskać pozwolenie na budowę. Architekci już pracują. Mamy nadzieję, że ten plan uda się zrealizować tak, żebyśmy w kolejnym roku mogli myśleć o przystąpieniu do rozpoczęcia samych prac budowlanych.

Nie uciekniemy chyba od tematu finansów, bo to ogromna inwestycja. Czy są widoki na zewnętrzne dofinansowanie?

Mateusz Lasek: Mocno na to liczymy i analizujemy różne źródła. Liczymy na pozyskanie partnerów biznesowych oraz darczyńców – mamy już sygnały, że kibicują nam nie tylko mieszkańcy, ale również lokalni przedsiębiorcy.

Dodatkowo liczymy na środki zewnętrzne, choć przyznaję, że o fundusze unijne może być teraz trudno, ponieważ obecna perspektywa finansowa już się kończy. Mimo to szukamy i badamy rynek. Cały montaż finansowy będzie wymagający, ale nie jest to przedsięwzięcie niemożliwe do zrealizowania. Jesteśmy przekonani, że za kilka lat spotkamy się przed tym budynkiem, który będzie wyglądał znacznie lepiej i będzie cieszył mieszkańców.

Tego życzymy, bo w interesie miasta leży, aby ten zabytek nie niszczał, tylko doczekał się pięknej rewitalizacji. Powodzenia.

Marika Meller: Dziękujemy bardzo. Takie głosy wsparcia docierają do nas od mieszkańców cały czas, więc trzymajmy kciuki.

Realizacja: portal www.infoilawa.pl.

Zabytkowa willa na ul. Mazurskiej 2 w Iławie ma szansę na nowe życie. Fot. archiwum własne.

REKLAMAgeodeta
REKLAMAMRÓWKA

13Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~Link 13 4 dni temuocena: 75% 

    Jeszcze troszeczkę i platfusiarstwo czeka upadłość to tak jak z jajka zrobić wydmuszkę zrobić tylko puufffff i nie ma amba!!!!!:-)))) koniec jest blisko coraz to bliżej.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Mateuszek 12 4 dni temuocena: 100% 

    Fundacja Nurtownia —- co to jest ? Proszę o transparentność. CEIDG ? Dobry wałek ? Fundacja a za nią promujecie swoje biznesy. Pani Marika pojawia się i znika :) Tak to będzie wyglądało ;)

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Prosto 11 2 dni temu

    Teraz ma na tym Michałek skorzystać tak żeby zostać burmistrzem, później gdy nim zostanie będzie mógł się odwdzięczyć swojej ekipie obsadzając nimi wolne czy też przejęte stołki. Ewentualnie da im zarobić w inny sposób

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Michelin 10 4 dni temuocena: 60% 

    Ta fundacja to ciekawy patent na zdobycie klienteli dla młotka przy następnych wyborach na burmistrza. Zjawili się z nikąd, zapytali co ułatwianie by chcieli w Iławie, no bo sami nie widzą co mieliby dać Iławie

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Do Do Michelin 9 2 dni temu

    Nie musisz go czy też się je tak bardzo bronić. My wiemy od kogo wy są

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Do Michelin 8 4 dni temuocena: 67% 

    Masz taką obsesje na jego punkcie, że serio węszysz wszędzie coś. Współczuje. Nie masz swoich ambicji, planów, zainteresowań? Żal mi ciebie.

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Michelin 7 4 dni temuocena: 50% 

    Dlaczego komentarz został zmoderowany? Czyżby ktoś się bał że owa fundacja to tylko wydmuszka na zdobycie głosów dla młotka? Przecież ta fundacja po wyborach zniknie jak każdy podobny sztuczny twór

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Hf 6 4 dni temuocena: 100% 

    Ściema, ściema j jeszcze raz ściema. Znamy takich artystów nie od dziś.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~CiemnyLudToKupi 5 4 dni temuocena: 100% 

    Szumne zapowiedzi prospołeczne, żeby mieszkańcy nie narzekali na Biesiady Leśna oraz aby pozyskać finansowanie i zrobić wokół siebie szum, a docelowo powstanie pensjonat/hotel ze sklepikiem z pamiątkami z uniwersum Pana Samochodzika ;) Cóż szkodzi obiecać :) Pani Marika ma parcie na popularność: a to swoje kwatery zachwalała w programie tv, a to w innym pokazywała jaka to jest dobra i prawie jak Dowbor dała ludziom łazienkę.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Tomasz 4 4 dni temuocena: 100% 

    Ja też nie rozumiem, o co tu chodzi. "Architekci już pracują", ale fundacja ciągle czeka na propozycje mieszkańców. I już w tym roku mają być gotowe dokumenty i pozwolenie na budowę? Jak wciąż nie wiadomo, co tam będzie? A może jednak fundacja już wie, ale robi szum, że to niby oddolne.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~już wiesz? 3 4 dni temuocena: 100% 

    Tomaszu, a o co najczęściej chodzi, gdy nie wiadomo o co chodzi?

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Pytajnik 2 4 dni temuocena: 100% 

    Nie rozumiem? Oni to kupili i nie wiedzą co z tym zrobić?

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAmrówka 3
REKLAMAbako
Artykuł załadowany: 0.6386 sekundy