(Fot. archiwum własne.)
Środki zapobiegawcze to prawne środki przymusu stosowane w postępowaniu karnym, które wykorzystuje się celem zabezpieczenia prawidłowego toku śledztwa lub procesu. W ciągu ostatnich dni iławski sąd, na wniosek prokuratora i funkcjonariuszy policji, dwukrotnie zdecydował się zastosować jeden z nich, czyli dozór policyjny.
Dozór policyjny z obowiązkiem stawiennictwa w komendzie raz w tygodniu połączony z zakazem kontaktowania się i zbliżania do pokrzywdzonej na odległość mniejszą niż 50 metrów - w niedzielę (31.05.2026 r.) takie postanowienie usłyszał 37-latek z gminy Zalewo, który przez Internet groził pobiciem i pozbawieniem życia byłej partnerce.
Mężczyzna miał nękać kobietę, która obawiała się o swoje zdrowie i życie. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie podejrzanemu zarzutów. Sąd Rejonowy w Iławie na wniosek funkcjonariuszy i prokuratora zastosował wobec 37-latka środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru.
Z kolei w poniedziałek (01.06.2026 r.) iławski sąd zadecydował o dozorze policji z obowiązkowym stawiennictwem w komendzie dwa razy w tygodniu, połączonym z zakazem opuszczania kraju, wobec 41-latka podejrzanego o prowadzenie pojazdu pomimo aktywnego dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, dodatkowo w stanie nietrzeźwości. Podejrzany został przez iławskich funkcjonariuszy zatrzymany podczas interwencji w ostatnią sobotę (30.05.2026 r.) po tym, jak na terenie Lubawy doprowadził do kolizji drogowej, znajdując się w stanie nietrzeźwości i prowadząc pojazd na zakazie. Jakby tego było mało, kierujący pojazdem marki Peugeot mężczyzna, po tym, jak wymusił pierwszeństwo przejazdu i doprowadził do zderzenia z Audi, oddalił się z miejsca zdarzenia.
KPP w Iławie/red. kontakt@infoilawa.pl.









2Komentarze
Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
Po co dajecie te pato-wiadomości?
Nie wiesz? Chcą pokazać, że coś robią i jacy są groźni. Co ciekawe, zawsze wobec obywateli swojego kraju. Nie to żebym bronił patusiarni co jeździ po pijaku i z zabranymi uprawnieniami ale popatrz w internecie gdzie aż puchnie od informacji ilu obywateli z kraju na U oraz inżynierów i doktorów z Bliskiego Wschodu i Pn. Afryki popełnia przestępstw. I wtedy nasze sądy są wyjątkowo pobłażliwe i łaskawe. Często przestępcy są zwalniani z aresztów bez jakichkolwiek konsekwencji.