Pomimo wprowadzenia kilka lat temu miejskiego programu oddłużeniowego i realizowanych działań windykacyjnych, zadłużenie lokatorów miejskich lokali komunalnych w Iławie pozostaje na wysokim poziomie. Na koniec ubiegłego roku wyniosło 4 636 053,83 zł, rok do roku odnotowano wzrost o 1 178 zł – przekazała miejska spółka Iławskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.
W "Raporcie o stanie miasta 2025", który 22 czerwca będzie omawiany na sesji Rady Miejskiej w Iławie, Iławskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego poświęciło dużo uwagi kwestii zadłużenia. Czynsze są stosunkowo niskie - stawka podstawowa wynosi 4,60 zł/m2 – mimo to część lokatorów nie wywiązuje się ze zobowiązań.
ITBS podkreśla, że podejmuje działania windykacyjne.
- W latach 2024 oraz 2025 zrealizowano 17 wyroków eksmisyjnych – informuje Iławskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. - Spółka gospodarując mieniem komunalnym, umożliwia zamiany mieszkań pomiędzy najemcami oraz pośrednicząc w zamianach jako zarządca. Ma to na celu poprawę standardu lokatorom niezadłużonym, a także - w drugą stronę - zmniejszenie opłat (zamiana na niższy standard lub mniejsze mieszkania) osobom zadłużonym. Działania te przynoszą efektywniejsze spłaty zaległości czynszowych dla gminy. W latach 2024-2025 dokonano 12 takich zamian.
ITBS wysyła też do dłużników pisma z propozycjami spłaty zaległości w ratach, zawiera ugody, wypowiada umowy, a w skrajnych przypadkach kieruje sprawy do sądu. Takich wniosków w sprawach o zasądzenie eksmisji w roku 2025 skierowano 26.
Powraca też temat największego w Iławie "straszaka" na dłużników, czyli kontenerów socjalnych miasta na ulicy Kolejowej.
- W ramach działań zleconych przez gminę miejską wysłano wskazania do zasiedlenia 5 kontenerów socjalnych, do których będą przesiedlane osoby niepłacące czynszów z wyrokami do lokali socjalnych lub jako zapewnienie lokali tymczasowych – podał ITBS. - Kontenery są przystosowane na stały pobyt ludzi, spełniając warunki cieplne oraz zaopatrzone w wodę i kanalizację oraz energię elektryczną.
Gmina Miejska Iława posiada łącznie 811 lokali mieszkalnych, w tym jeden lokal chroniony i jeden przekazany w użyczenie MOPS-owi. Większość budynków mieszkalnych ze 100% udziałem gminy to obiekty około stuletnie w średnim lub złym stanie technicznym. Wymagają one przeprowadzenia dużych remontów. Na rok 2026 na bieżącą konserwację i remonty w zasobach komunalnych została przewidziana kwota 420 000 zł.
Jak przyznaje ITBS, potrzeby remontowe są naprawdę ogromne. Priorytetem jest naprawa dachów, kominów, izolacji przeciwwodnych oraz wymiana instalacji elektrycznych. - W miarę możliwości wykonywana jest też łazienka w lokalu – opisuje ITBS. - Wprawdzie remont taki kosztuje ok. 30-40 tys. złotych, ale jest to najlepsza droga do sukcesywnej poprawy standardów w starych zasobach komunalnych.
Red. Info Iława.







8Komentarze
Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
Patologiczne Państwo. Wszyscy pracujący składają sie na "darmozjadów"
Racja. A w moim bloku jedna z nich mieszka sama na 60 m2 bo miasto ma tu kilka mieszkań we wspólnocie.
produkcja historyka z napęczniałym pęcherzem i założyciela Konfederacji Miłośników Placków Ziemniaczanych i Stowarzyszenia Miotaczy Kozimi Bobkami, który myślał że cmentarz w Iławie jest przy ulicy Kościuszki. Zamiast stękać i kwękać co chwila powinien sam sobie wstydu oszczędzić i kupić zmurszałą kamienicę i zakwaterować tam tych biednych informatyków z Azji nad którym losem ubolewał a POLSKICH pograniczników nazywał BARBARZYŃCAMI.
Pozdrowienia dla poniższego trolla -debilka franusia. W Tworkach już dzisiaj jesteś po dwóch zabiegach lewatyw mających na celu uspokojenie twojej duszy? A jak przeżyłeś dzisiejsze, również zapobiegawcze, zawijanie cię na golasa w zimne, mokre prześcieradło? Tylko czy to wszystko w ogóle jakoś pozytywnie wpływa na stan twojej psychopatycznej główki? Bo sądząc po powtarzających się na tutejszych forach twoich kretyńskich bełkotach - to raczej wcale. PS. Franusiu, a co masz do napisania na temat tutejszego forum, czyli o zasobach mieszkań komunalnych w naszym mieście? Jak zwykle nic, boś na to zbyt głupi? To po co się tutaj imbecylku przywlokłeś? Ażeby sobie tylko, jak zwykle, pojudzić? W jakim celu? Przecież twoje nieustanne, farmazońskie tzw. duperele już wszyscy tutaj znają...
produkcja historyka z napęczniałym pęcherzem i założyciela Konfederacji Miłośników Placków Ziemniaczanych i Stowarzyszenia Miotaczy Kozimi Bobkami.
A tymczasem piękna, zabytkowa komunalna kamieniczka na ul. Kościuszki, naprzeciw Włodkowica, od kilku lat stoi pusta. Pokrywa się brudem, murszeje, w oknach straszy dykta. Kilka lat temu wykwaterowano z niej lokatorów, przenosząc ich do innych lokali komunalnych; mieszkania prywatne wykupiono na rzecz miasta. Prezes ITBS- u szumnie zapowiadał szybki remont ażeby ten ładny obiekt ratować i ponownie go zasiedlić. I co? To co zwykle w naszym mieście - czyli nic. W międzyczasie udało się sprzedać również zabytkową, niszczejącą kamienicę na ul. Wojska Polskiego. Uzyskane pieniądze można było spożytkować na rozpoczęcie remontu kamienicy na ul. Kościuszki. Ale komu by się chciało? Efektem są już dwa obiekty (z młynem włącznie) wstydu dla miasta na ul. Kościuszki. Ale za to będziemy mieli bzdurną trybunę za 22 mln zł dla kiboli dewastujących miasto oraz równie potrzebne molo za drobne 3O mln. Wszystko oczywiście na kredyt. I ciągłe, też już chyba zabytkowe, dziury w miejskich jezdniach...
Jeszcze trochę i zarośnie krzakami i od ulicy nie będzie widać. Panowie z TBS będą mogli spać spokojnie.
produkcja historyka z napęczniałym pęcherzem i założyciela Konfederacji Miłośników Placków Ziemniaczanych i Stowarzyszenia Miotaczy Kozimi Bobkami, który myślał że cmentarz w Iławie jest przy ulicy Kościuszki. Zamiast stękać i kwękać co chwila powinien sam sobie wstydu oszczędzić i kupić zmurszałą kamienicę i zakwaterować tam tych biednych informatyków z Azji nad którym losem ubolewał a POLSKICH pograniczników nazywał BARBARZYŃCAMI.