REKLAMABiG Ostróda
REKLAMAPluszak
REKLAMABS Iława 2026
wydrukuj podstronę do DRUKUJ22 czerwca 2026, 17:11 komentarzy 30
Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski podczas debaty na dzisiejszej absolutoryjnej sesji Rady Miejskiej w Iławie.

Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski podczas debaty na dzisiejszej absolutoryjnej sesji Rady Miejskiej w Iławie. (Fot. ilawa.esesja.pl.)

Jedna z najważniejszych sesji w roku. Wiemy już, jak zagłosowali radni w sprawie wotum zaufania dla Burmistrza Iławy Dawida Kopaczewskiego - decyzja jest dla włodarza naszego miasta negatywna.

W sali sesyjnej iławskiego ratusza dziś ważne i wielogodzinne posiedzenie. Radni Rady Miejskiej w Iławie w poniedziałek, 22 czerwca, podejmują decyzje w sprawie absolutorium i wotum zaufania dla burmistrza.

BURMISTRZ KOPACZEWSKI BEZ WOTUM ZAUFANIA

  • Jako pierwsze odbyło się głosowanie w sprawie wotum zaufania. Decyzją Rady Miejskiej w Iławie burmistrz Dawid Kopaczewski go nie uzyskał.

g



Wotum zaufania to ocena działalności burmistrza w zakresie prowadzonej polityki oraz zarządzania gminą. Podejmując uchwałę o udzieleniu wotum zaufania, rada wyraża aprobatę dla sposobu wykonywania przez burmistrza jego obowiązków.

Uchwała w sprawie wotum zaufania podejmowana jest bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady. Oznacza to, że w Radzie Miejskiej w Iławie liczącej 21 radnych do udzielenia wotum zaufania potrzebnych jest co najmniej 11 głosów "za".



Tylu nie uzyskano.

  • Było 10 głosów "za": Bednarski Janusz, Bendelewska Marzena, Hatała Stefan, Kamiński Michał, Klepacki Tomasz, Miecznikowski Zbigniew, Pogodowska Anna, Rozborski Dariusz, Tulik Maria, Wacławska Agata.
  • 4 głosy przeciw: Jackowska Ewa, Młotek Michał, Paczkowski Dariusz, Rólkiewicz Hubert.
  • i 5 wstrzymujących się: Michalewska Jolanta, Rychlik Aneta, Rykaczewski Andrzej, Woźniak Tomasz, Wyżlic Martyna.
  • Dwoje radnych jest dzisiaj nieobecnych: Rudnicka Elżbieta, Rykaczewski Piotr.

g

Tak dokładnie głosowali radni:

Po głosowaniu ogłoszono przerwę w obradach. Przed nami jeszcze kolejne ważne głosowanie – dotyczące udzielenia burmistrzowi absolutorium. O jego wyniku poinformujemy w aktualizacji.

AKTUALIZACJA: ABSOLUTORIUM PRZYZNANE

W jednym z kolejnych głosowań burmistrz uzyskał od Rady Miejskiej w Iławie absolutorium. Stanowi ono zatwierdzenie zgodnego z wymogami prawa wykonania budżetu.

Przed tym głosowaniem miała miejsce wymiana na linii radna Ewa Jackowska – burmistrz. Ewa Jackowska uzasadniała swój głos przeciw: z wypowiedzi wynikało, że jest to przede wszystkim konsekwencja ubiegłorocznej utraty przez ratusz 3,5 mln zł dotacji na ul. Jagiełły. W odpowiedzi burmistrz zarzucił jej, że trzecią kadencję zasiada w radzie, a jego zdaniem nie odróżnia wotum zaufania od absolutorium. Czy utrata tak dużych pieniędzy jest podstawą dla nieudzielenia absolutorium za rok 2025? Rada uznała najwyraźniej, że są to dwie różne sprawy.

Wyniki głosowania w sprawie absolutorium:

  • 16 głosów "za": Bednarski Janusz, Bendelewska Marzena, Hatała Stefan, Kamiński Michał, Klepacki Tomasz, Michalewska Jolanta, Miecznikowski Zbigniew, Młotek Michał, Pogodowska Anna, Rozborski Dariusz, Rychlik Aneta, Rykaczewski Andrzej, Tulik Maria, Wacławska Agata, Woźniak Tomasz, Wyżlic Martyna.
  • 1 głos "przeciw": Jackowska Ewa,
  • wstrzymali się: Paczkowski Dariusz, Rólkiewicz Hubert,
  • nieobecni: Rudnicka Elżbieta, Rykaczewski Piotr.

f

Głosowania poprzedziła obszerna debata, której podstawą był przygotowany przez urząd miasta "Raport o stanie miasta za 2025 rok". Radni przygotowali szereg pytań i zaprezentowali swoją ocenę raportu, do czego później – po około 2,5-godzinnej przerwie w obradach na przygotowanie odpowiedzi – odniósł się burmistrz Dawid Kopaczewski.

Ciekawym elementem debaty była sprawa atrakcyjności Iławy jako miejsca zamieszkania. Jak wiadomo, naszego miasta nie omija problem depopulacji – liczba Iławian każdego roku sukcesywnie spada. Wymieniano też inne istotne problemy: starzenie się społeczeństwa czy pogorszenie się sytuacji na rynku pracy. Radni dyskutowali o tym, co przesądza o jakości życia nad Jeziorakiem i jednocześnie stanowi magnes przyciągający mieszkańców, choćby młodych ludzi, którzy stąd pochodzą, ale wyjechali na studia i po ich ukończeniu podejmują decyzje dotyczące swojej przyszłości. Dostęp do pięknej przyrody, ścieżki rowerowe, plaże – część radnych odnotowała niewątpliwe walory Iławy, które jako mieszkańcy mamy na wyciągnięcie ręki i korzystamy z nich na co dzień. Inni przypominali, że rekreacja to za mało – a na pierwszym miejscu są perspektywy zawodowe, dostępne miejsca pracy.

Burmistrz w swoim wystąpieniu skupił się natomiast w dużym stopniu na omówieniu sytuacji finansowej miasta. Jak kilkakrotnie podkreślał, jest stabilna, a miasto na czas wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Największy błąd minionego roku? To bez wątpienia bezpowrotna utrata kilkumilionowej dotacji na budowę ulicy Jagiełły, bo było wynikiem błędu iławskiego ratusza – przyznał Dawid Kopaczewski, w toku dyskusji pytany także o takie podsumowanie.

Radni pytali dziś także o kwestie bezpieczeństwa – w tym rozbudowę systemu monitoringu, dostęp miasta do alertów RCB i wsparcie dla strażaków ochotników – jak również o inwestycje. Nie zabrakło tematu "urwanych" ścieżek rowerowych, które często wymagają połączenia i bardziej kompleksowego podejścia – temat ten w kontekście faktu, iż w Iławie mamy czterech różnych zarządców dróg - poruszył radny Tomasz Klepacki. Natomiast radna Agata Wacławska wyraziła niepokój dotyczący miejskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt – zwróciła uwagę m.in. na spadającą w iławskim przytulisku liczbę adopcji, podczas gdy ogółem w kraju odnotowuje się wzrost, a także na spadek liczby interwencji i zwrotów zwierząt do właścicieli. Wyraziła też oczekiwanie, że sytuacja schroniska w kolejnych raportach będzie prezentowana dokładniej, bardziej szczegółowo.

Red. Info Iława.

TEMATY Samorząd
REKLAMAgeodeta
REKLAMAMRÓWKA

30Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~Nareszcie 30 17 minut temuocena: 100% 

    I teraz jeden krok od referendum. Dwukrotne nieudzielenie burmistrzowi wotum zaufania w dwóch kolejnych latach dało radzie miejskiej drogę do wszczęcia procedury referendum w sprawie jego odwołania.

    odpowiedz oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
  • ~Bg 29 18 minut temuocena: 25% 

    Przypominam bo może ludzie nie wiedzą że słodycze firmy Roschen należą do pana poroszenki byłego prezydenta Ukrainy. On też oddał order orła białego i popiera banderyzm. Pamiętaj że cukier szkodzi

    odpowiedz oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
  • ~Pytania do burmistrza 28 26 minut temuocena: 100% 

    Proszę o informację publiczną w ilu miejskich spółkach tj radach nadzorczych i za jakie pieniądze zasiada mecenas Kozlinska ? I ile zarabia jako mecenas w ratuszu. Czy prawdą jest , że w radach nadzorczych w miejskich spółkach jest zatrudniona siostra Pani mecenas ? Chwilą prawdy .

    odpowiedz oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
  • ~do historyka 35-tego 27 29 minut temuocena: 100% 

    Wyborco dupiarza tęczowego wstydzisz się swojej niewiedzy. Masz głowę ZESTERANĄ ... ale jak wyzdrowiejesz to zrozumiesz, że fałszywie i oszczerczo pomawiałeś Redakcję o ZAFASOWANIE rubelków, że zorze wstają wcześniej niż słońce, że Animex nie produkuje pasztetowej z kurzych paznokci, że w Iławie nie ma Budowlanki na ulicy Sobieskiego, że nie ma cmentarza na ulicy Kościuszki, że tuczarni już nie ma, że szmaty w amfiteatrze nie są bure,  że pisownia WÓJEK i Z POŚRÓD to błędy ortograficzne, że szesnastego czerwca było piętnaście dni po wyborach a nie szesnaście i zobaczysz że w miejscowości Skierdy są też budynki obok drogi a nie tylko te majaczące 300 metrów w polu po prawej stronie. Zobaczysz też, że na Jagiełły nikt nie buduje wykrotów a dzieci z podstawówki powiedzą ci, że liczba 35 wcale nie jest w trzeciej dziesiątce, tylko w CZWARTEJ. Absolwencie uniwersytetu i historyku iławski, wyimaginowany przez twoją chorą wyobraźnię  ~franuś~ zagina ciebie, SWEGO stwórcę kiedy tylko zechce.

    odpowiedz oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
  • ~cóż szkodzi zapytać 26 5 minut temuocena: 100% 

    historyku 35-ty skoro wstawiasz ortografy i nie masz zielonego pojęcia gdzie jest cmentarz w Iławie to może ten pięcioletni uniwersytet ukończyłeś za kaczki z tuczarni ???

    oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
  • ~cóż szkodzi zapytać 25 5 minut temuocena: 100% 

    historyku 35-ty skoro wstawiasz ortografy i nie masz zielonego pojęcia gdzie jest cmentarz w Iławie to może ten pięcioletni uniwersytet ukończyłeś za kaczki z tuczarni ???

    oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
  • ~To już się dzieje 24 34 minuty temuocena: 80% 

    Zamiast wyjaśnień dotyczących utraty 3,5 mln zł mieszkańcy usłyszeli próbę zdyskredytowania osoby, która miała odwagę zagłosować inaczej. Ten dzień na długo zapisze się w historii Iławy . Nie przypominam sobie tak niechlubnej historii Iławy podwójnego braku wotum !!!

    odpowiedz oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
  • ~Może Marzena wyjaśni? 23 38 minut temuocena: 100% 

    Taka ciekawostka z sesji. Okazuje się, że burmistrz nie ma większego wpływu na ściąganie inwestorów do miasta. Przynajmniej tak wynikało z dzisiejszej sesji. Nic nie może biedaczyna, niewiele zależy od samorządu, inwestorzy sami podejmują decyzje. W przypadku prywatnych placówek medycznych wystarczyło zaprosić i... jest. Dało się? To jak to w końcu jest? Jeśli prywatny podmiot otwiera przychodnię, to sukces władz. Jeśli prywatny inwestor nie otwiera firmy i nie tworzy miejsc pracy, to już odpowiedzialności nie ma? Pytam całkiem serio, może radna Marzena odpowie?

    odpowiedz oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
  • ~Zenek 22 24 minuty temuocena: 100% 

    Jaka Marzena? Pierwsze słyszę

    oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
  • ~Tymek 21 58 minut temuocena: 100% 

    Co roku to samo, te same kwestie, problem, a rozwiązań, zmian ciągle nie ma. Fakt jest jeden za czasów obecnego burmistrza jest coraz gorzej. Przyroda, ścieżki, spokój - ok, to cenne, ale to za mało. Brud, syf, pełne śmietniki, krzywe chodniki, okropna kładka łącząca mały i duży Jeziorak, zapomniany skwer Żeromskiego (gdzie turyści często i gęsto chadzają), brak perspektyw rozwoju, co roku te same imprezy, korki, wciąż te same oferty pracy u tych samych pracodawców etc. więcej nie ma co już wymieniać, bo po co... Prawda jest taka, nam potrzeba włodarza przedsiębiorce, który ma wizję, widzi potrzeby miasta i ludzi, no ale to może uda się za kilka lat

    odpowiedz oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
  • ~Podatnik 20 dzisiaj 19:35ocena: 92% 

    W mojej ocenie mieszkańcy mają prawo oczekiwać, że pozyskane środki będą skutecznie zabezpieczane i wykorzystywane. Skoro dofinansowanie zostało utracone wskutek błędów organizacyjnych po stronie urzędu, uznaje że nie mozna pozytywnie ocenić sposobu wykonania budżetu w tym zakresie.

    odpowiedz oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
  • ~Rk 19 dzisiaj 19:24ocena: 85% 

    Trochę trzeba robić,a nie stawiać pomosty,gdzie jakaś praca dla młodych?Pozyskanie pracodawców?

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Ffg 18 dzisiaj 19:10ocena: 71% 

    Mam pytanie.. Co jest ciekawego w iławie ..chodzi mi o zwiedzanie jakieś muzea itp. Pytam bo kolega przylatuje ze szweci i chce mu pokazać iławe ale co....

    odpowiedz oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
  • ~do wyżej 17 17 minut temuocena: 100% 

    pokaż mu historyka 35-tego, sprintera pięćdziesięciometrowego z napęczniałym pęcherzem i założyciela Konfederacji Miłośników Placków Ziemniaczanych i Stowarzyszenia Miotaczy Kozimi Bobkami, który myślał że cmentarz w Iławie jest przy ulicy Kościuszki.

    oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
  • ~a ~ze szweci, 16 21 minut temuocena: 100% 

    to produkcja historyka z napęczniałym pęcherzem i założyciela Konfederacji Miłośników Placków Ziemniaczanych i Stowarzyszenia Miotaczy Kozimi Bobkami, który myślał że cmentarz w Iławie jest przy ulicy Kościuszki.

    oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
  • ~a niżej 15 24 minuty temuocena: 83% 

    histeryk 35-ty pierdzi po SWEMU wręcz, bo na podciągnięcie NIE MA SZANS!

    oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
  • ~ze szweci, aby zwiedzić iławe; o rety... 14 28 minut temuocena: 29% 

    Kumpel chyba znikąd nie przyleci, bo na mapie świata raczej nigdzie nie ma czegoś takiego jak "szwecia ". Ty jemu chcesz coś pokazać, czy on jakiemuś "mu"? Ponieważ trudno się rozeznać z twojej nieskładnej pisaniny. I co chcecie sobie pokazywać? "iławe"? Czegoś takiego również nie ma na mapie. A koleś kiedy przylatuje? Bo może masz jeszcze trochę czasu, ażeby nieco się podciągnąć choćby w pisowni? Bo może być wstyd na skalę międzynarodową...

    oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
  • ~no i co? 13 dzisiaj 18:56ocena: 100% 

    Tylko że nic z takiego wyniku głosowania nie wynika. Nadal będzie tak samo.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Ktoś stąd 12 dzisiaj 19:04ocena: 95% 

    Masz rację... Jedynie referendum cokolwiek może zmienić...

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Adam 11 dzisiaj 18:54ocena: 67% 

    Iława stała sie miastem emerytów i rencistów ale nsjważniejszym tematem na sesji jest los kundli w schronisku....

    odpowiedz oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
  • ~~do Adasia, rencisty lub emeryta in spe 10 11 minut temuocena: 100% 

    milcz pasożycie 35-ty

    oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
  • ~a niżej 9 37 minut temuocena: 75% 

    historyk z chorą wyobraźnią i napęczniałym pęcherzem pierdzi pierdy SWE.

    oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
  • ~do Adasia, rencisty lub emeryta in spe 8 56 minut temuocena: 45% 

    Co więc proponujesz Adasiu? "Kundle" wytłuc, a ich tusze mięsne oddać na wykorzystanie kulinarne miejscowym pizzeriom i kebabiarniom np. na hot-dogi? Emerytów i rencistów jako element pasożytniczy i mało estetyczny pozamykać w opróżnionych boksach-niech ich ich krewni dokarmiają? A woluntariusze niech w soboty i niedziele wyprowdzają ich na smyczach do pobliskiego lasu, aby sobie pobiegali i powęszyli? Broń Boże do miasta, aby nie naruszać twojej wrażliwości wizualnej? A ty i tobie podobni zajmiecie tymczasem ich mieszkania i zgromadzone w nich zasoby? Przecież młodszym wszystko się należy. Gołąbki same powinny wpadać w ich gębusie. Jednak zapobiegawczo upatrz sobie któryś z boksów w schronisku. Bo sam tam trafisz, gdy ty staniesz się zbędnym odrzutem społecznym, kiedy zostaniesz emerytem lub rencistą. I ciekawe jak się wtedy poczujesz, gdy na jakimś forum przeczytasz sobie, pod swoim adresem, taki miły tekścik jak twój wyżej? Być może adresowany teraz także do twoich rodziców?

    oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
  • ~Do ~Adam 7 dzisiaj 19:41ocena: 38% 

    Kundel to ciebie wiesz co. Jesteś zwykłym śmieciem.

    oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
  • ~obserwator 6 dzisiaj 19:06ocena: 50% 

    Jeśli dla autora tego komentarza los zwierząt jest czymś nieistotnym, a ich cierpienie stanowi jedynie narzędzie do budowania populistycznej narracji, to w kategorii wartości ludzkich jest on zerem.

    oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
  • ~To są jaja co ona robi 5 dzisiaj 18:29ocena: 100% 

    Tak z ciekawości ile kasuje mecenaska Koźlińska z UM, może info sprawdzi?

    odpowiedz oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
  • ~ratownik medyczny 4 dzisiaj 18:53ocena: 100% 

    tyle żeby wygłosić oświadczenie przed głosowaniem

    oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
  • ~Wnikliwa 3 dzisiaj 18:44ocena: 100% 

    Ile z urzędu i ile z jednostek miejskich

    oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
  • ~Nareszcie 2 dzisiaj 18:21ocena: 100% 

    Super, super, super! Hańbą są i tak te głosy "za". Jakby nie pamiętali utraty dotacji na Jagielłły. Piotruś Pan buduje sobie molo, a tymczasem po drugiej stronie sypie się most - wizytówka brzegu i alejki najbardziej uczęszczanej części Iławy. Koleś oderwany od rzeczywistości, powinien już dawno stamtąd wyfrunąć.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Ktoś stąd 1 dzisiaj 18:16ocena: 100% 

    I bardzo dobrze... W odpowiedziach burmistrza Iława za jego rządów to kraina mlekiem i miodem płynąca...

    odpowiedz oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
REKLAMAWOPR
REKLAMAKORIM
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
Artykuł załadowany: 0.4428 sekundy