Nasza bohaterka, Matylda Płączyńska (SSW MOS Iława), z listem gratulacyjnym od prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego, będącym wyrazem uznania za jej wzorową postawę podczas regat Pucharu Trzech Ryb w Giżycku (Fot. Marek "WILKU" Wilczek)
Wielkie brawa i ogromny szacunek dla Matyldy Płączyńskiej! Młoda żeglarka Stowarzyszenia Sportów Wodnych MOS Iława nie wahała się ani przez chwilę podczas regat w Giżycku i nie patrząc na utratę własnej lokaty w czasie wyścigu, ruszyła na pomoc innemu młodemu żeglarzowi, który był już w wodzie, daleko od swej łódki, wyraźnie wychłodzony. Taka postawa jest warta więcej, niż niejeden medal!
O wyczynie i postawie Matyldy mówi żeglarskie środowisko w naszym kraju. To fair play w najczystszej postaci!
Oto fragment publikacji Polskiego Związku Żeglarskiego na ten temat:
"Podczas ceremonii otwarcia Mistrzostw PSKO do lat 14 (PSKO U14) odbyło się wyjątkowe wydarzenie. Matylda Płączyńska z SSW MOS Iława odebrała list gratulacyjny od Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego, będący wyrazem uznania za jej wzorową postawę podczas regat Puchar Trzech Ryb w Giżycku. W imieniu Prezesa PZŻ list wręczył Tomasz Figlerowicz, wiceprezes PZŻ ds. sportu."
Jak czytamy dalej w artykule opublikowanym przez Polski Związek Żeglarski:
„Sytuacja miała miejsce 14 czerwca 2026 roku podczas regat będących eliminacją do Mistrzostw Polski Młodzików. Warunki na wodzie były bardzo trudne – silny wiatr, deszcz i niska temperatura stanowiły wyzwanie nawet dla najbardziej doświadczonych zawodników.
Płynąc kursem z wiatrem, Matylda zauważyła chłopca znajdującego się w wodzie, daleko od swojej łódki. Zawodnik był wyraźnie wychłodzony, a jego kamizelka asekuracyjna zsunęła się wysoko. Nie wahając się ani chwili, Matylda podjęła akcję pomocy. Wciągnęła chłopca na pokład swojej łódki, a następnie dopłynęła z nim do jego Optimista. Dopiero gdy upewniła się, że bezpiecznie wrócił do swojej jednostki, mogła zakończyć akcję ratunkową.”
Jak informuje PZŻ, pomoc udzielona innemu zawodnikowi kosztowała Iławiankę utratę kontroli nad własną łódką.
„Chwilę później jej Optimist wykonał niekontrolowaną rufę, a Matylda sama znalazła się w wodzie.”
W liście gratulacyjnym Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego podkreślił, że postawa zawodniczki stanowi wyjątkowy przykład realizacji idei fair play, rozumianej jako odpowiedzialność, gotowość do działania w trudnych sytuacjach oraz troska o drugiego człowieka. Zwrócił również uwagę, że właśnie takie zachowania budują prawdziwy sens sportu i jego wychowawczą wartość.
Polski Związek Żeglarski składa Matyldzie serdeczne gratulacje i wyrazy uznania. Jej zachowanie jest dowodem na to, że wartości takie jak solidarność, szacunek i wzajemna pomoc pozostają fundamentem żeglarskiej społeczności.
>> Matylda Płączyńska pochodzi z Elbląga, gdzie wcześniej pływała w barwach miejscowego Yacht Clubu. Od roku trenuje w SSW MOS Iława, w grupie trenera Marka Karbowskiego. Prezes iławskiego klubu Adam Liedtke, jak i cały MOS i środowisko żeglarskie znad Jezioraka jest niezwykle dumny z postawy młodej żeglarki.
- To niesamowite i bardzo budujące, że tak młody człowiek potrafi znaleźć w sobie siłę, ale też odpowiedzialność za drugiego człowieka, w takim akurat momencie
- zauważa prezes Liedtke.
Matyldo, chylimy przed Tobą czoła! Już trafiłaś na karty historii iławskiego sportu!
sport
zico
kontakt@infoilawa.pl







3Komentarze
Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
Brawo Matylda ! Jesteś W I E L K A!!!!!
Wspaniała postawa
BĘDĄC SAMA W NIEBEZPIECZEŃSTWIE ŻYCIA, RZUCIŁA SIĘ NA RATUNEK DRUGIEGO CZŁOWIEKA.