(Fot. Wojciech Laskowski / UM Susz.)
Dziś – w środę, 24 czerwca – absolutoryjna sesja w Urzędzie Miejskim w Suszu. Burmistrz Marcin Mądry uzyskał od radnych zarówno wotum zaufania (stosunkiem głosów 12 "za", przy dwóch głosach wstrzymujących się i jednej osobie nieobecnej), jak i absolutorium (jednomyślnie - 14 głosów "za").
Podczas debaty padły pytania m.in. o niepokojący wzrost bezrobocia i ewentualne podejmowane przez gminę działania aktywizacyjne. Zastępczyni burmistrza Aleksandra Dwórznik zwróciła uwagę na zmiany prawne z tym zakresie: teraz nie trzeba być zameldowanym, aby na terenie danej gminy zarejestrować się jako osoba bezrobotna, co mogło przyczynić się do odnotowanego w statystykach wzrostu. Korzystniejsze warunki dla zarejestrowanych także zachęcają, aby dołączyć do bazy. Wiceburmistrzyni zauważyła, że powiat iławski nadal w sposób pozytywny wyróżnia się na tle regionu. - W naszej gminie największa liczba osób podjęła pracę – zaznaczyła Aleksandra Dwórznik. - Tendencja w skali całego kraju jest spadkowa, jest spowolnienie gospodarcze – dodał burmistrz. - Spotykamy się z przedsiębiorcami, rozmawiamy i zachęcamy. Obecnie wielu przedsiębiorców podchodzi do tematów inwestycyjnych ostrożnie, ale nie poddajemy się, prowadzimy rozmowy – mówił Marcin Mądry, informując, że takie rozmowy trwają np. z przedsiębiorcą, który może zatrudnić na terenie gminy do 30 do 40 osób – władze Susza zabiegają o realizację tego przedsięwzięcia. Nadziei na poprawę sytuacji burmistrz upatruje też w planach budowy na terenie Susza jednostki wojskowej – będzie to dla gospodarki całej gminy prorozwojowy impuls.
Spadek liczby mieszkańców, ale też spadek liczby mieszkańców korzystających z pomocy społecznej, lepsza wykrywalność przestępstw i duża aktywność biblioteki i szkół, a także lokalnych społeczności uczestniczących w wydarzeniach w świetlicach wiejskich – to kolejne sprawy z lokalnego życia, na jakie zwracali uwagę radni w swoich wypowiedziach.
Burmistrz był też pytany o to, która z wykonanych inwestycji jego zdaniem przyniosła największą korzyść mieszkańcom. Tutaj Marcin Mądry odniósł się do swoich rozmów z mieszkańcami i przekazywanych przez nich sygnałów, z których wielokrotnie wynika, że często najbardziej doceniają oni te stosunkowo niewielkie przedsięwzięcia, które jednak przekładają się na komfort ich codziennego życia. Przykładem jest montaż oświetlenia, o które mieszkańcy od lat prosili. Bywa, że większe inwestycje, jak np. planowana obecnie modernizacja oczyszczalni, są niezbędne, ale spotykają się z mniejszym zainteresowaniem ze strony mieszkańców, gdyż pewne rzeczy bierzemy za pewnik, a infrastruktura wymaga nakładów. Tak jest na przykład z kotłowniami w Suszu i na terenie gminy – jak wynika z przedstawionego raportu, wszystkie wymagają modernizacji. Jak podał burmistrz, po wielu analizach ostatecznie zapadła decyzja o budowie w Suszu kotłowni na gaz, z kotłami zewnętrznymi – taki będzie sposób produkcji ciepłej wody dla mieszkańców. Obecna kotłownia ma przepracować jeszcze kilka lat, będąc opcją zapasową i "buforem bezpieczeństwa" dla nowej infrastruktury. Cena energii cieplnej nie powinna wzrosnąć, przy obecnych cenach gazu – zadeklarował burmistrz. Dotyczy to najbliższej przyszłości, bo jak w dłuższej perspektywie będą się kształtować ceny poszczególnych źródeł energii, tego dziś nie wie nikt. Padło też pytanie o wnioski po ubiegłorocznej utracie przez Gminę Susz dotacji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Jak zapewnił burmistrz, takie wnioski zostały wyciągnięte, opracowano procedury i regulaminy i pracownicy suskiego urzędu robią wszystko, aby taka sytuacja się więcej nie powtórzyła.
W debacie nad raportem o stanie gminy, poza radnymi, mogli wziąć udział mieszkańcy, jednak nie było takiego zainteresowania.
Red. Info Iława.







1Komentarze
Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
W Kisielicach powinni to robic bo jest nieudolna osoba na tym stanowisku która skacze jak jej zgrają ... a która nie ma własnego zdania i żadnej wiedzy o niczym tylko przyklepuje to co je szepczą do ucha w urzędzie kontra chęci i jest przekonana że wie i robi najlepiej w świecie wszystko.