Takiej sytuacji na forum samorządu w Iławie jeszcze nie mieliśmy. Fakt, iż rada miejska drugi rok z rzędu nie udzieliła burmistrzowi Dawidowi Kopaczewskiemu wotum zaufania, teoretycznie otwiera drogę do przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania go z tej funkcji. Zebraliśmy komentarze. (Fot. Info Iława.)
Zapytaliśmy przedstawicieli wszystkich trzech komitetów wyborczych, które wchodzą w skład Rady Miejskiej w Iławie, a także samego burmistrza Dawida Kopaczewskiego o ich komentarze po głośnej poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej w Iławie, podczas której burmistrz otrzymał od rady absolutorium, ale nie otrzymał wotum zaufania.
Taka sytuacja w iławskim samorządzie ma miejsce już drugi rok z rzędu, co teoretycznie otwiera drogę do przeprowadzenia w naszym mieście referendum w sprawie odwołania burmistrza. Taką uchwałę może podjąć rada miejska.
- Portal Info Iława zebrał komentarze.
g
MOŻLIWOŚĆ, NIE KONIECZNOŚĆ
O sytuację zapytaliśmy m.in. przewodniczącą iławskiej rady, Anetę Rychlik (wybraną z komitetu Michała Młotka, który jest dzisiejszą opozycją burmistrza, chociaż nie wszyscy radni lubią to określenie).
- Dwukrotne nieudzielenie wotum zaufania z rzędu faktycznie otwiera formalną możliwość podjęcia inicjatywy referendalnej. Chcę jednak podkreślić, że prawo daje taką możliwość radzie, ale absolutnie jej nie narzuca - skomentowała Aneta Rychlik. - Na ten moment nie posiadam informacji o inicjatywach prowadzonych w tym kierunku – dodała.
"NIE ZE WSZYSTKIMI RADNYMI TA WSPÓŁPRACA UKŁADA SIĘ WŁAŚCIWIE"
Jeśli chodzi o komitet PiS, to radni wybrani z list tego ugrupowania podzielili się w swojej ocenie pracy burmistrza. Były zarówno głosy "za", jak i wstrzymujący się. Łączny wynik głosowania na forum całej rady: 10 głosów "za", podczas gdy wymagana do udzielenia wotum zaufania bezwzględna większość wynosi 11, 4 głosy "przeciw" i 5 wstrzymujących się; dwoje radnych było nieobecnych).
- Myślę, że nie o to chodziło, aby przeprowadzać referendum. Ja z nikim na ten temat nie rozmawiałem, więc nie wiem, czy ktoś będzie składał taki wniosek – powiedział nam wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Iławie Andrzej Rykaczewski, który w sprawie wotum zaufania dla burmistrza wstrzymał się od głosu. - Nie ze wszystkimi radnymi ta współpraca układa się właściwie – kontynuuje. - Burmistrz powiedział na sesji, że od czasu do czasu, w ważnych sprawach, kieruje do radnych zaproszenia, ale tych konsultacji, tego kontaktu na co dzień brakuje. Radni mają pomysły, które nie są nawet dyskutowane. Absolutorium dotyczy wykonania budżetu – i ono zostało burmistrzowi przyznane. Moim zdaniem trudno tego budżetu nie wykonać, kiedy na bieżąco, praktycznie na każdej sesji, dokonuje się zmian, reagując na aktualną sytuację. Natomiast wotum zaufania to kwestia współpracy.
CZY BĘDĄ "KONSTRUKTYWNE WNIOSKI"?
Stanowisko Michała Młotka, który był kontrkandydatem Dawida Kopaczewskiego w wyborach, jest bardziej jednoznaczne: to nie wstrzymanie się, a głos "przeciw" udzieleniu Dawidowi Kopaczewskiemu wotum zaufania.
- Poniedziałkowe głosowanie stanowi po prostu merytoryczne podsumowanie i ocenę roku 2025. W tym momencie kluczowe jest to, jakie konstruktywne wnioski z decyzji radnych wyciągnie Burmistrz Miasta – skomentował Michał Młotek.
"NIESMAK"
Radna Agata Wacławska weszła do iławskiej rady z komitetu obecnego burmistrza. W poniedziałek zagłosowała "za" udzieleniem Dawidowi Kopaczewskiemu wotum zaufania.
- Po ostatniej sesji absolutoryjnej mam bardzo duży niesmak – komentuje radna. - Niestety pokazała ona, jak jesteśmy małostkowi, jak trudno jest zachować merytoryczny wymiar dyskusji, gdy górę nad faktami biorą sympatie własne lub ich brak. Dla mnie rozmowa z ludźmi o odmiennych poglądach zawsze była rozwijająca, pod warunkiem, że opiera się na wzajemnym szacunku. Jeżeli rozmawiamy o sprawach merytorycznych, wyznacznikiem powinna być wiedza, jeżeli rozmawiamy o swoich odczuciach i poglądach, to dyskusja powinna odbywać się z poszanowaniem dla odmiennego zdania. Mam nadzieję, że zaczniemy oceniać pomysły, inwestycje i ich realizację, a nie forsować swoje osobiste poglądy i interesy.
CO NA TO BURMISTRZ? WPIS NA FACEBOOKU ZAMIAST ODPOWIEDZI
O komentarz poprosiliśmy też samego burmistrza. Ponieważ wotum zaufania nie zostało mu udzielone drugi rok z rzędu, zależało nam na tym, aby Dawid Kopaczewski odniósł się do sprawy i do formalnej możliwości przeprowadzenia w Iławie referendum, która otworzyła się po poniedziałkowej decyzji rady. Burmistrz jednak odmówił nam takiego komentarza, odsyłając jedynie do swojego wpisu na Facebooku.
Votum- 10 radnych ZA, 4 PRZECIW, 5 WSTRZYMUJĄCYCH SIĘ.
Absolutorium- 16 radnych ZA, 1 PRZECIW, 2 WSTRZYMUJĄCYCH SIĘ.Tak ułożyły się głosowania podsumowujące naszą pracę w roku 2025. Absolutorium uzyskałem zdecydowaną większością głosów radnych. To znak, że budżet miasta został wykonany prawidłowo, co także wyraziła w swojej pozytywnej opinii Regionalna Izba Obrachunkowa.
Niestety 10 głosów poparcia przy votum oznacza, że rada nie udzieliła mi votum. Do wymaganej ustawą większości zabrakło 1 głosu.
Po głosowaniu podziękowałem radnym za współpracę. Zadeklarowałem też, że dalej będę pracował dla dobra naszych mieszkanek i mieszkańców oraz całej Iławy.
Wcześniej podziękowałem wszystkim pracownikom za wsparcie i pracę na rzecz naszego samorządu.
A ja działam dalej. Już niebawem przekażę Wam kolejne dobre wieści – napisał na portalu społecznościowym Dawid Kopaczewski.
W Iławie – teoretycznie – została otwarta droga do przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania burmistrza. Czy rada realnie zdecyduje się na taki krok? Z uzyskanych przez nas komentarzy wynika, że w tym momencie nic na to nie wskazuje. Natomiast ta ponad 8-godzinna (wliczając przerwy) absolutoryjna sesja Rady Miejskiej w Iławie wyraźnie pokazała głębokie podziały i duże napięcia istniejące w iławskim samorządzie.
- Czy tę atmosferę i jakość współpracy uda się dla dobra naszego miasta poprawić – a może konflikt będzie się jeszcze nasilał? - to pytanie pozostawiamy otwarte.
g
Red. Info Iława.







19Komentarze
Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
Referendum! To będzie najlepsza wiadomość burmistrzu.
srututu majtki z drutu
Nie tak szybko z tym referendum. Najpierw należałoby zorientować się, czy znaleźliby się jacyś poważni (-ne) kompetentni kandydaci (-tki) na tę funkcję. Ażebyśmy jako Iławianie nie wpadali z deszczu pod rynnę. A w międzyczasie, między ewentualnym odwołaniem obecnego burmistrza a powołaniem w drodze wyborów nowego, czekałyby nas w mieście kilkumiesięczne rządy komisarza rządowego. Również nie wiadomo z jakimi skutkami. Nowo wybrany burmistrz i tak sprawowałby swoją funkcję tylko 3 lata do następnych powszechnych wyborów samorządowych. Więc poważnego namysłu wymaga, czy na ten krótki okres warto "jeść żabę" z długimi przepychankami w kwestii referendum, walkami personalnymi w mieście na czas kampanii wyborczej, rządami komisarycznymi, zamieszaniem wyborczym i zaaklimatyzowaniem się ewentualnego nowego burmistrza w swoim fotelu. Wszystko to wymaga racjonalnego zastanowienia, a nie kąpieli w gorącej wodzie. Krzyczeć o referendum na tutejszych forach jest łatwo. Ale co dalej?
Będzie komisarz to chyba żadne ryzyko, gorzej nie będzie.
"należałby się zorientować" to się zorientuj jak jesteś niezorientowany::***3 lata do następnych powszechnych wyborów samorządowych. Więc poważnego namysłu wymaga, czy na ten krótki okres warto "jeść żabę" z długimi przepychankami w kwestii referendum, walkami personalnymi w mieście na czas kampanii wyborczej, rządami komisarycznymi, zamieszaniem wyborczym i zaaklimatyzowaniem się ewentualnego nowego burmistrza w swoim fotelu*** co ty za bzdury piszesz ??? NIEZORIENTOWANY, WYCIARGANY i ZESTERANY wręcz !!!
"AŻEBYŚMY",,, jacy ...MYŚMY ??? mów za siebie historyku ortograficzny a NIE ZA NAS !!!
jak nie wiesz co będzie PO to zapytaj stwórców tabletki PO
ekologiczny obrońca żab się odzywa i wciska swój spleśniały kit. Pouczać możesz portki SWE 35-ty a nie świadomych wyborców.
komisarza przywiozą w bagażniku
srututu majtki z drutu
Najwyższy czas na referendum. Mieszczkańcy Iławy nie wybaczą radnym niewykorzystania szansy ,grzechu zaniechania i chowania głowy w piach i wielkiego tchórzostwa.
Już dosyć rządów tego człowieczka ,,,,, prezydenta Krakowa odwołano za długiiasta rzędu 80 ml a Ìława sięgnie niedługo 100 ml a jeżeli chodzi o podjęcie uchwały o referendum to wątpię bo wśród radnych jest dużo poddanych pana którym los Iławy nie leży na SERCU
Panie Kopaczewski co z Panem nie tak!?Nie nadaje się pan na burmistrza i tyle w temacie.Zabrakło dobrego kandydata i dlatego wygrał pan z Michałem Młotkiem.
Im szybciej to nieszczęście zostanie odwołane, tym lepiej.
(…) Krytykować pierwsi, ale wziąć odpowiedzialność to już nie bardzo, bo będzie trzeba się wykazać jak bardzo jest się lepszym...
Edytowany: 32 minuty temu
Płacimy, wymagamy.
Pora na referendum.
Jako mieszkańcy powinniśmy raczej pytać KIEDY, a nie CZY Te dwa lata to są lata niewykorzystane w pełni, oczywiście dla miasta bo burmistrz wykorzystał w pełni możliwości przyznania sobie podwyżki, zmarnowania milionów dotacji itd
Dobre wieści ?, odchodzi ?