REKLAMAKono
REKLAMADPK
wydrukuj podstronę do DRUKUJ6 marca 2020, 11:13 komentarzy 7

(Fot. Brodnicka Kolej PKP/archiwum.)

Kolej przygotowuje się do zabezpieczenia możliwości odtworzenia w przyszłości ruchu w kierunku, który kiedyś obsługiwała linia kolejowa nr 251 Tama Brodzka – Iława Główna. Chodzi dokładnie o wstępne prace polegające na określeniu terenu, który byłby potrzebny pod budowę linii.

Kolejowa ciekawostka. Jak dowiedział się portal www.infoilawa.pl, spółka PKP PLK - w ramach przedsięwzięcia polegającego na opracowaniu dokumentacji przedprojektowej dla modernizacji linii kolejowej nr 353 - określi teren, który stanowić będzie rezerwę pod ewentualną budowę w przyszłości torów w kierunku, który w przeszłości obsługiwała zlikwidowana linia kolejowa nr 251 Tama Brodzka-Iława Główna. 

O przetargu na opracowanie dokumentacji przedprojektowej dla zadania 

„Modernizacja linii kolejowej nr 353 na odcinku Iława – Olsztyn – Korsze – granica państwa wraz z linią nr 205 Wielewo – Anielin Gradowo – granica państwa”. 

już pisaliśmy na infoilawa.pl.

Lokalnego Czytelnika zainteresowały wtedy zwłaszcza plany budowy nowego przystanku kolejowego w Nowej Wsi koło Iławy, a ponadto możliwość korekty położenia istniejącego przystanku w Rudzienicach Suskich.

Dzisiaj przyglądamy się kolejnej ciekawostce związanej z tym planowanym przedsięwzięciem. Otóż, jak można przeczytać w dokumentacji, jednym z założeń inwestycyjnych jest

"uwzględnienie rezerwy terenu dla włączenia linii nr 251 w stacji Iława Główna".

Linia kolejowa nr 251 Tama Brodzka – Iława Główna została jednak zlikwidowana (po śladzie poprowadzono nawet ścieżkę rowerową). Jak w tym kontekście należy traktować powyższe założenie inwestycyjne? Czy są plany przywrócenia ruchu kolejowego na linii nr 251 Tama Brodzka – Iława Główna? To pytania, które zadaliśmy kolejarzom. 

Sprawę wyjaśnia Martyn Janduła z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji przedprojektowej dla zadania „Modernizacja linii kolejowej nr 353 na odcinku Iława – Olsztyn – Korsze – granica państwa wraz z linią nr 205 Wielewo – Anielin Gradowo – granica państwa”. Studium wykonalności ułatwi planowanie inwestycji kolejowych w najbliższych latach. Określi m.in. możliwości dostosowania linii na odcinku Jabłonowo Pomorskie przez Olsztyn do Korsz i granicy kraju do rosnącego natężenia ruchu pociągów i zapewnienia najlepszej dostępności kolei w województwie. Analiza wskaże także wstępne rozwiązania techniczne, usprawniające połączenia pasażerskie oraz transport po torach.

W ramach studium rozpatrywana będzie zasadność budowy nowych przystanków. Analizowane będą również rozwiązania w zakresie torowym, które określą niezbędne w przyszłości prace, aby przystosować linię do wyższej prędkości, co zapewni większą przepustowość i sprawniejszy ruch większej liczby pociągów.

W ramach dokumentacji określony zostanie również teren, który stanowić będzie rezerwę pod ewentualną budowę w przyszłości torów w kierunku, który w przeszłości obsługiwała linia kolejowa nr 251 Tama Brodzka – Iława Główna. Obecnie nie ma planów odtworzenia tej linii. Analiza rozwiązań pozwoli jednak zarządcy infrastruktury przygotować się, aby uniknąć w przyszłości tzw. prac straconych. Z tego też powodu w ramach dokumentacji przedprojektowej analizowane będą m.in. rozwiązania techniczne, aby takie włączenie mogło być w przyszłości odtworzone.


Do sprawy wrócimy w przypadku postępów, tymczasem dajcie znać w komentarzach, czy bylibyście zainteresowani podróżą na takiej linii!

REKLAMANotus_nowa

7Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Bladziej 7 2 miesiące temu

  Biorąc pod uwagę fakt że połowa NML i okolic albo uczy się albo pracuje w Iławie , ma to jak największy sens. Jeździło się z NML do Iławy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~aa 6 2 miesiące temu

  alert(hhh)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~IBs 5 2 miesiące temuocena: 100% 

  Likwidacja torowiska na tej linii to była zbrodnia. Dzisiaj szynobus na tej trasie śmigałby pełny. Teraz budowa tej linii od nowa to prawie SF...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kc 4 2 miesiące temuocena: 67% 

  Tych co likwidowali Polskę należny pod Trybunał Stanu. Jak to była piękna linia do Brodnicy. A pamiętacie linię do Lubawy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Vlad 3 2 miesiące temu

  O ile pamiętam linię do NML i Tamy brodzkiej obsługiwaną przez tzw. motorówkę, to linii do lubawy nie kojarzę. Którędy ona przebiegała?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Arek 2 2 miesiące temu

  Pewnie kiedyś jeździłem tą linią i chętnie będę nią jeździł oby w przyszłości się udało ją odtworzyć

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Karol 1 2 miesiące temuocena: 50% 

  Oczywiście! Tak samo jak do Mrągowa!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
woznicki2019
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.7487 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)