REKLAMAGaraże_Tynkowane
REKLAMAipb_nowa
wydrukuj podstronę do DRUKUJ7 czerwca 2019, 13:46 komentarzy 4

(Fot. Info Iława.)

Dość dobrze zachowaną, brukowaną staromiejską ulicę odsłoniły roboty ziemne prowadzone na działce na ulicy Piotra Skargi na Starym Mieście w Iławie.

Regionaliści, w tym pasjonat lokalnej historii i współautor cyklu wycieczek "Historia jednej ulicy" Michał Młotek, oceniają, iż na załączonych zdjęciach i nagraniu widać najpewniej dawną ulicę Magazynową. W przedwojennej Iławie znajdowała się tutaj m.in. synagoga.

Przypomnijmy, że trwające na prywatnej działce przy ulicy Piotra Skargi na Starym Mieście w Iławie roboty, o których po raz pierwszy pisaliśmy przed kilkoma dniami, mają związek z planowaną w tym miejscu inwestycją o charakterze deweloperskim. Nowe obiekty budownictwa wielorodzinnego planuje tutaj postawić przedsiębiorca Piotr Szostak.

To jednak plany na przyszłość, na razie pierwszoplanowy charakter ma na Skargi historia, przeszłość. To jej ślady są odkrywane w toku prowadzonych tutaj robót ziemnych. Dzisiejsze odkrycie to dobrze zachowana, położona na głębokości około 1,5 metra brukowana ulica - najprawdopodobniej dawna Magazynowa.

Prace nadzoruje dr Wiesław Skrobot. Przypomnijmy, że nadzór archeologiczny ma na celu wykrycie i zadokumentowanie, a co najważniejsze - zabezpieczenie zabytków archeologicznych. 

Na Starym Mieście w Iławie odkryto dzisiaj - najprawdopodobniej - dawną ulicę Magazynową.
Zdjęcia, wideo: Info Iława.

Iława. Naszym oczom ukazała się ukryta pod ziemią dawna ulica Magazynowa.

Ilość zdjęć 4

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMAPakersi

4Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~J. 4 ponad rok temuocena: 100% 

  I co będzie dalej z tym terenem? Mam nadzieję, że władze miasta nie pozwolą teraz na to, aby tam pobudowano bloki i zniszczono te zabytki. Przecież to jest Stare Miasto. Naprawdę nie powinno się tutaj stawiać żadnych nowoczesnych bloków, tylko zadbać o to, aby powoli zaczęła być odtwarzana siatka ulic i budynków. Kiedyś przyjdzie czas, że bloki z płyty się posypią i będzie trzeba je rozebrać. Wtedy można będzie kontynuwać odtwarzanie siatki ulic już na całym obszarze Starego Miasta.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~następne klocki 3 ponad rok temuocena: 100% 

  Co będzie? Powstaną pewnie takie same nijakie klocki do mieszkania tylko dla bogatych jakie stoją już obecnie na półwyspie po dawnej "Czapli", który zamieniono na rodzaj pustyni dla nielicznych. A było wiele innych możliwości I na tym się skończy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jan 2 ponad rok temuocena: 100% 

  Podziękuj byłemu burmistrzowi Zylinskiemu, który sprzedał ten grunt prywaciarzowi. Teraz to możemy tylko płakać nad tym.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~sen 1 ponad rok temuocena: 100% 

  To ulica Wodna (Wasserstrasse), biegnąca w osi dawnej Bramy Wodnej, która wyprowadzała ruch z miasta na przedmieście Fischerei.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAPUP
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 2.5714 sekundy