REKLAMAGrene
REKLAMAGabinet Okulistyczny Helena Tretau
wydrukuj podstronę do DRUKUJ24 czerwca 2019, 15:23 komentarzy 19

(Fot. Info Iława.)

Ogromne emocje towarzyszyły debacie przed głosowaniem iławskich radnych w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Iławy. Radnym z komisji rewizyjnej trudno było w sposób przekonujący wyjaśnić, dlaczego rekomendowali, by tego absolutorium nie udzielać pomimo dokonania przez tę samą komisję pozytywnej oceny wykonania budżetu za 2018 rok. Pojawiły się też wątpliwości i różne interpretacje tego, komu w istocie, w związku ze zmianą władzy w iławskim ratuszu pod koniec 2018 roku, udzielane jest absolutorium: Adamowi Żylińskiemu, czy Dawidowi Kopaczewskiemu.

O tym, że Burmistrzowi Iławy Rada Miejska w Iławie nie udzieliła wotum zaufania, już pisaliśmy na portalu. Kolejne głosowania dotyczyły zatwierdzenia wykonania budżetu za 2018 rok, co zostało przyjęte, oraz udzielenia burmistrzowi absolutorium, co nie zostało przyjęte.

Debacie towarzyszyły ogromne emocje. Miało to miejsce głównie za sprawą niekonsekwentnej opinii miejskiej komisji rewizyjnej, której przewodniczy Zbigniew Miecznikowski, a zasiadają w niej: Ewa Jackowska, Ryszard Foryś, Michał Kamiński i Piotr Rykaczewski. Otóż, komisja pozytywnie oceniła wykonanie budżetu za 2018 rok, ale zarekomendowała, by nie udzielić absolutorium. Regionalna Izba Obrachunkowa wykonanie budżetu oceniła pozytywnie.

Cytujemy niektóre z wystąpień podczas burzliwej debaty.

Ewa Jackowska:

Chciałabym, by wybrzmiało w przestrzeni publicznej, że rozliczamy burmistrza Żylińskiego. Pan Kopaczewski być może dostanie rykoszetem, ale każdy przeciętny mieszkaniec Iławy powinien wiedzieć, że rozliczamy burmistrza Żylińskiego. Kopaczewski w 2018 roku sprawował rządy tylko 1,5 miesiąca.

Dawid Kopaczewski (w odpowiedzi na uwagi Ewy Jackowskiej):

Myli się pani. Absolutorium i wotum zaufania udziela się konkretnej osobie, urzędującemu burmistrzowi, czyli w tym przypadku mi. Myślę, że opinia RIO jest dla komisji rewizyjnej miażdżąca. Zwraca uwagę, iż brak jest konsekwencji pomiędzy pozytywną oceną dotyczącą wykonania budżetu a rekomendacją komisji, by mimo to nie udzielać absolutorium. Wyraźnie wybrzmiało to w opinii RIO. Izba potwierdziła moje spostrzeżenia. 

Adam Żyliński:

To smutny dzień dla iławskiej demokracji. Absolutorium nie jest narzędziem walki politycznej. Każde działanie, które jest inne niż wskazanie Regionalnej Izby Obrachunkowej, jest aktem czysto politycznym. 

Elżbieta Prasek:

Dlaczego teraz podnosimy to larum? Otwieram dzisiaj oczy ze zdziwienia. Jest to typowa rozgrywka polityczna.

Edward Bojko:

Wyobrażam sobie miny członków RIO, gdy przeczytali tak niespójną opinię. Jest to ewenement. Jestem radnym od 1998 roku, a czegoś takiego jeszcze nie widziałem. 

Jak dodała jeszcze podczas debaty Ewa Jackowska, zastrzeżenia dotyczą głównie zadłużenia miasta. Adam Żyliński bronił się ambitną polityką inwestycyjną,  która w jego ocenie wymaga niestronienia od kredytów i czasem wręcz balansowania na krawędzi. Z tym znów nie zgodziła się Ewa Jackowska, która podkreśliła, że w jej ocenie głosowanie przeciw absolutorium jest "czerwoną kartką" dla polityki byłego burmistrza.

Podczas tego samego posiedzenia rada głosowała w sprawie udzielenia burmistrzowi absolutorium.

Absolutorium - w przeciwieństwie do wotum zaufania - nie jest nowością, a jego udzielenie oznacza stwierdzenie przez radę prawidłowości działania finansowego organu wykonawczego w określonym przedziale czasowym. W tym przypadku dotyczy to burmistrza Iławy i roku 2018. Jak tym razem głosowali radni?

Głosowanie w sprawie absolutorium dla Burmistrza Iławy.

Za: Bojko, Kamiński, Miecznikowski, Pogodowska, Prasek, Rochowicz, Rychlik, Żyliński (8).

Wstrzymali się: Młotek, Paczkowski, Ptasznik, Rozborski, Sławiński, Woźniak, Wyżlic (7).

Przeciw: Foryś, Hatała, Jackowska, Rykaczewski A., Rykaczewski P., Szymański (6).

Uchwały w sprawie udzielenia burmistrzowi absolutorium nie podjęto. 

REKLAMANAJLAK

19Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Obserwator 19 ponad rok temuocena: 33% 

  "Smutny dzień dla demokracji iławskiej"...Żart??? Nie ma demokracji Iławskiej. Jest demokracja i dlatego, że funkcjonuje DEMOKRACJA, burmistrz nie dostał absolutorium. I słusznie,to jego podejście do stanowiska, które od mieszkańców otrzymał. Niestety jest to wielka pomyłka-już na starcie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~.... 18 ponad rok temuocena: 50% 

  Jaki smutny dzień...WESOŁY NAM DZIEŃ DZIŚ NASTAŁ.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mentula magna 17 ponad rok temuocena: 75% 

  W Suszu Pietrzykowski też bez absolutorium, ale w lokalnych mediach cisza.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ga Po 16 ponad rok temuocena: 67% 

  Pan Jan napisał a Ja dodaję dziecinada dalszy komentarz zbędny

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~VEND 15 ponad rok temuocena: 53% 

  Podziękowania dla bylego Pana Burmistrza za doprowadzenie Ilawy do ruiny!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Paweł 14 ponad rok temuocena: 67% 

  Zmień lekarza bo z deklem nie tak.Gdzie głąbie widzisz tą ruinę????Chyba w swoich portkach.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kasia 13 ponad rok temuocena: 89% 

  Iława to takie małe zakompleksione coś.... Kandydaci do Rady Miejskiej powinni w wyborach zdobyć minimum 1000 głosów,żeby starać się o wejście do składu. Nasi-duże słowo radni, co niektórzy zdobyli ich kilkadziesiąt lub ledwie sto-parę więc o czym my tu mówimy..............

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jan 12 ponad rok temuocena: 40% 

  Oj szkoda. Nie będzie czym się pochwalić na fejsie. Taki biedulek. Jednak do sedna Do dnia dzisiejszego nie wiedziałem, że moje miasto tonie w długach. Co jest u licha. Umarzane podatki, a kasa miejska świeci pustkami? 9 mln deficytu ponad 30mln kredytów. Zdziwieni, że nią ma absolutorium? Za co? Doprowadzenia gminy do przepaści? Co wy żeście uczynili z tą krainą.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~adam 11 ponad rok temuocena: 62% 

  Nie wiem o co tu chodzi, ale rozpatrywany był ostatni rok zylinskiego, kiedy wydano najwiecej pieniedzy na nie wiadomo co. Skąd ten pisk i wrzask?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jarząbek 10 ponad rok temuocena: 50% 

  Brawo za konsekwencje radnych, którzy odwołali skarbnik i teraz wstrzymali się od głosu. Wyszło dziwnie, ale to tez dlatego, że obecnie nam panujący nie wyrabia sobie autorytetu, wydaje mi się, że wręcz przeciwnie. Niestety nie jest to lider jakiego potrzebuje Iława. Szkoda...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mieszkanka 9 ponad rok temuocena: 47% 

  Do Ja: kontroluj bajerę gosciu. Kazdy kto jest przeciwko Kopaczewskiemu to Twój wróg. Burmistrzu przecież to widać, że Twoi ludzie tu hejtują!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 8 ponad rok temuocena: 57% 

  Za to Ty byś się nadawał głupcze..

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ucho ratusza 7 ponad rok temuocena: 48% 

  Największymi hipokrytami okazali się radni :Rychlik, Prasek, Miecznikowski oraz sam burmistrz. Gdy odwoływali skarbnik ubrali to w kontekst błędnego wykonania zapisów budżetu czym doprowadzono do utraty płynności finansowej. Teraz kiedy należało w ten sam sposób potraktować autora tych uchybień, zagłosowali przeciwstawnie do decyzji sprzed dwóch miesięcy. Więc pytanie moje kto tu uprawia politykę?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Krajan 6 ponad rok temuocena: 94% 

  Typowa zabawa w kotka i myszkę, a kim są radni, kogo reprezentują, na pewno nie miasto tylko organy parti...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Koń 5 ponad rok temuocena: 83% 

  Maśkiewicz nie miał absolutorium 4lata. To nic nie daje i nie zabiera burmistrzowi

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Atomek 4 ponad rok temuocena: 96% 

  Bawią się w politykę zamiast załatwiać sprawy mieszkańców. Słabe to.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Paisano 3 ponad rok temuocena: 88% 

  Czy ci radni siebie słyszą? Pozytywnie zaopiniowali wykonanie budżetu ale zarekondowali nie przydzielenie absolutorium? Nie kumam bez kitu...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec Iławy 2 ponad rok temuocena: 100% 

  I dlatego ta rada jest porażką łącznie z włodarzami. Wstyd, po prostu wstyd.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ucho ratusza 1 ponad rok temuocena: 20% 

  Poczytaj proszę czym jest głosowanie bezwzględną większością głosów, a czym zwykła większość. Radni głosowali spójnie, różnica jest w kontekście która uchwała ma wymaga zwykłej a która bezwzględnej większości. Ogarniesz?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMARudzienice
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.4718 sekundy