REKLAMAPatrz
REKLAMADPK
wydrukuj podstronę do DRUKUJ17 listopada 2020, 12:11 komentarzy 1

(Fot. Archiwum własne.)

Z pomocą iławianki Marii Plawgo, niegdyś wieloletniej pracownicy Urzędu Miasta w Iławie, dzisiaj na emeryturze oddającej się pasji malarskiej, udało się zgłębić szczegóły dotyczące znajdującego się przy wejściu do kamienicy na ulicy Kościuszki 4 metalowego herbu miasta. Wcześniej okoliczności wykonania tego elementu były nieznane, co sygnalizowaliśmy na portalu.

W minioną niedzielę - przy okazji informacji o pracach renowacyjnych położonego w centrum Iławy budynku - przybliżyliśmy nieco historię tego obiektu. Jak opowiadał iławski regionalista Michał Młotek, przed wojną znajdował się tutaj zakład fotograficzny, zaś po wojnie ulokował się tutaj zarząd miejski. Była to pierwsza siedziba pierwszego polskiego burmistrza Iławy Maksymiliana Grabowskiego.

Na początku lat 70-tych rozpoczęła tutaj pracę mieszkanka naszego miasta Maria Plawgo.

- Edward Sochacki był wówczas kierownikiem wydziału gospodarki mieszkaniowej i komunalnej. Zauważył, że potrafię nieźle malować, rysować - opowiada iławianka. - Edward był przy tym osobą głęboko wierzącą i postanowił umieścić w siedzibie urzędu wizerunek Matki Boskiej. Było to na przełomie '72 i '73 roku - dodaje malarka.

Ówczesne władze jednak nie patrzyły na wiarę katolicką przychylnie. Sochacki wpadł więc na sprytny pomysł, by umieścić przy wejściu do ówczesnego magistratu miejski herb. To symbol samorządowy, jednocześnie posiadający istotny akcent religijny - na herbie Iławy widnieje postać Matki Boskiej z Dzieciątkiem na rękach, która siedzi na tronie w bramie miasta.

- O wykonanie projektu poprosił mnie. Naszkicowałam go na brystolu w skali 1:1 - relacjonuje pani Maria.

Ten projekt posłużył później do wykonania herbu z metalu. Wykonanie tej pracy zlecono jednemu z okolicznych kowali. Któremu dokładnie, na razie nie wiadomo. To rozdział tej historii, który jeszcze trzeba napisać. Jeśli ktoś ma wiedzę na ten temat, zapraszamy do kontaktu z redakcją pod numerem telefonu 537 47 52 02.

AKTUALIZACJA

Wiemy już, kto wykonał metalowy herb Iławy zdobiący wejście do kamienicy na Kościuszki 4. To praca iławianina Jerzego Grzybowskiego. Mieszkaniec naszego miasta przez trzy lata na dzisiejszej ulicy Wyszyńskiego 7 prowadził zakład zajmujący się metaloplastyką. Zlecenie dotyczące Kościuszki 4 realizował na początku lat 70-tych. Wykonał jeszcze wiele innych prac zdobiących przestrzeń publiczną w Iławie, m.in. zegar słoneczny na Starym Mieście i szereg prac zdobiących ówczesne restauracje.
 

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAwardrom2

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~Willi 1 5 dni temuocena: 25% 

    Że też lewactwo nie upomina się jeszcze o zmianę herbu Iławy, ale to chyba tylko kwestia czasu, bo przecież symbole religijne, w myśl lewackiej ideologii, mają zniknąć z przestrzeni publicznej i chodzi tu wyłącznie o symbole chrześcijańskie. Zapewne ich sercom będą bliższe symbole islamskie, boć to zwolennicy śniadych imigrantów. Zresztą pewnie kiedyś nie będą mieli wyboru, bo jak nie to maczetą po karku i tyle.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.311 sekundy