REKLAMASpeed
REKLAMAUsługi koparką
wydrukuj podstronę do DRUKUJ4 sierpnia 2022, 15:37 komentarzy 48

(Fot. archiwum własne, zdjęcie ilustracyjne.)

Iławska policja bada szczegóły wtorkowego incydentu z udziałem grupy osób i trzech chłopców z Ukrainy. O powadze sytuacji świadczy fakt, że interweniowała karetka pogotowia. Iławianka - opiekunka jednej z przebywających w naszym mieście ukraińskich rodzin mówi o traumie zaatakowanych nastolatków i rasistowskim charakterze zajścia. Iławska policja, która już prowadzi w tej sprawie czynności, zapewniła, że sprawdzi ten wątek.

Portal www.infoilawa.pl zbadał szczegóły niepokojącego zajścia sprzed dwóch dni, do jakiego doszło w centrum Iławy. Znamy relację jednego z zaatakowanych chłopców - przekazaną przez iławiankę, opiekunkę jego rodziny; sprawdziliśmy też stanowisko policji i relacjonujemy dyskusję, jaka toczy się na ten temat na jednej z lokalnych grup w Internecie.

"BOI SIĘ WYJŚĆ Z DOMU"

Iławianka (imię i nazwisko do wiadomości redakcji), opiekująca się jedną z ukraińskich rodzin przebywających w naszym mieście, zna incydent z relacji 13-letniego Sashy (imię chłopca zmieniliśmy dla jego bezpieczeństwa). Przekazała nam, jak chłopiec zapamiętał to zdarzenie:

"Sasha w ostatni wtorek, około godziny 19:00 przebywał w centrum Iławy, na ulicy Niepodległości wraz z dwoma innymi chłopcami, także uchodźcami z Ukrainy, w wieku 15 i 16 lat. To było w pobliżu niewielkiego wjazdu na zaplecze ulicy Niepodległości, gdzie działa m.in. hostel i cukiernia. W pewnym momencie grupa osób zaczęła w ich kierunku wykrzykiwać nieprzyjemne hasła: "Wygonimy Was z Iławy", "Pokażemy Wam, gdzie Wasze miejsce", "Polska dla Polaków". Chyba nie spodobało się im, że chłopcy mówili po ukraińsku. Niestety nie ograniczyło się to do słownego ataku: najstarszy z chłopców, 16-latek, został uderzony w twarz. Z tego, co wiem, inni chłopcy stanęli w jego obronie i wywiązała się szarpanina. Interweniowała karetka; najbardziej ucierpiał ten 16-letni chłopiec. Sasha, którego rodziną się opiekuję, też został zaatakowany. Wczoraj byliśmy z nim w ambulatorium, ma rozciętą wargę. Otrzymaliśmy wypis od lekarza. On teraz boi się wyjść z domu.

Zostałam zaalarmowana przez mamę Sashy i przyjechaliśmy na miejsce. Dziwię się, że tak długo trzeba było czekać na policję. Zdarzenie miało miejsce około godziny 19:00, a radiowóz przyjechał dopiero około 22:00. 

Zawsze uważałam, że Iława to przyjazne i bezpieczne miasto. Mam nadzieję, że tak pozostanie i że bezpiecznie będą się u nas czuć także uchodźcy.

Dlatego liczę na to, że policja poważnie potraktuje to zdarzenie, bo te dzieci przeżyły traumę."

ZAWRZAŁO W INTERNECIE. "CZY TO JAKIŚ HORROR, CO DALEJ?"

Zdarzenie odbiło się też echem w Internecie. Na jednej z iławskich grup Ukrainka napisała: (tłumaczenie automatyczne, po redakcji):

"Zwracam się do tych rodziców, których synowie, dorośli chłopcy 22-25 lat, pobili [2 sierpnia] wieczorem dzieci z Ukrainy. [Co] te dzieci ci zrobiły? Skąd się bierze tyle nienawiści?"

I w dalszej części relacji:

"Dzieci biegały wszędzie [...]. Policja w Iławie była zajęta, przybyła aż z [Lubawy]. Ale czeka się na policję długo. Do jednego chłopca wezwano karetkę. [...] Mieszkałam w Polsce cztery miesiące, nie miałam pojęcia, że to może spotkać dzieci. [...] Czy to jakiś horror, co dalej?"

"Jeden z rannych chłopców ukrywał się w naszym hostelu, czekając na przyjazd mamy i ojczyma. Ma 15 lat, przerażony na śmierć, czy to możliwe, co to jest? Dzieci uciekły przed wojną, a tu nie mają spokoju!" - to jeden z wpisów pod postem, o którym mowa.

Z dyskusji wynika, iż byli świadkowie:

"Widziałam, jak to się dzieje, chłopaki (napastnicy) zaatakowali wszystkich, których widzieli" - napisała kolejna z kobiet.

POLICJA. NARUSZENIE NIETYKALNOŚCI CIELESNEJ JEST ŚCIGANE Z OSKARŻENIA PRYWATNEGO

O to, co dotychczas udało się ustalić w tej sprawie, zapytaliśmy w Komendzie Powiatowej Policji w Iławie.

- Wpłynęło zgłoszenie, że pokrzywdzony został pobity przez grupę osób na ulicy Niepodległości, a sprawcy uciekli - mówi st. asp. Joanna Kwiatkowska. - Małoletni pokrzywdzeni mieli być wyzywani słowami wulgarnymi i uderzeni. Na miejscu interweniowała karetka pogotowia, ale nikt nie został zabrany do szpitala, nie stwierdzono podstaw do hospitalizacji. Ze zdarzenia została sporządzona notatka dotycząca zakłócania porządku publicznego. Jest to postępowanie o wykroczenie. Według dotychczasowych ustaleń nie mamy tutaj do czynienia z pobiciem, czy bójką, lecz z naruszeniem nietykalności cielesnej. Rodzice pokrzywdzonych zostali przez policjantów poinformowani o możliwościach prawnych - ściganie naruszenia nietykalności cielesnej odbywa się z oskarżenia prywatnego".

Jednocześnie przedstawicielka policji potwierdza, iż czas oczekiwania na przyjazd radiowozu był w przypadku tej interwencji wydłużony i faktycznie interwencję tę podjęli funkcjonariusze, którzy dojechali z Lubawy. Powodem, jak nam powiedziała, był "brak sił i środków" - bardzo duża liczba innych interwencji tego dnia i zaangażowanie wszystkich dostępnych policjantów w innych miejscach.

Policja zapewnia, że sprawdzi, czy wspomniany atak nastąpił na tle narodowościowym. Wiadomo, że policjanci skorzystają z zapisu z kamer monitoringu oraz dysponują krótkim nagraniem wideo z telefonu komórkowego, na którym ma być widoczny wizerunek sprawców. 

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMATom-bet

47Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~repo 47 7 dni temuocena: 13% 

  Witam aktywnych komentatorów radnych, nauczycielki lewaczki, byłych członków PZPR i ORMO i gwiazdy PO. Proszę nie robić z tego wydarzenia sprawy politycznej. Tylko popatrzeć w lustro 5 minut dziennie. Sprawa ataku, chuliganki ulicznej jest przykra i na tyn koniec tematu. Od Konfederacji proszę się odp.... . PO, SLD I PSL i ich klony do natychmiastowej likwidacji. Co robiliście w dniu pamięci ofiar Rzezi Wołyńskiej, Polaków? Pod ratuszem była tylko Konfederacja, oraz prywatnie była sekretarz miasta Krystyna Milczarek / UPA i Ukraińcy zamordowali jej 12 członków rodziny / i Leszek Nowak.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Podwójne standardy?? 46 6 dni temuocena: 93% 

  Jakby ci sami chuligani zaatakowali jakiegoś kamrata z konfy czy mędrca co leczy covid koperkiem to na bank by nie był dla ciebie koniec tematu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Skutki popierania konfy 45 7 dni temuocena: 88% 

  Prosty przekaz dla prostego mini-elektoratu zaczyna działać. Przykra sprawa, na szczęście poparcie marginalne.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dumny Iławiak 44 7 dni temuocena: 79% 

  Zawsze znajdzie się jakaś menda,szuja i pseudonarodowiec. Ktoś kto uznaje się za narodowca to niech poczyta sobie dokładnie Romana Dmowskiego. Osoby obcej narodowości ale wspierające Rzeczpospolitą zawsze mają drzwi otwarte w naszym kraju i są szanowane. Inna zasada panująca w Polsce od wieków to GOŚĆ W DOM ,BÓG W DOM. Według najnowszych badań w tak krótkim czasie 40% obywateli Ukrainy w wieku produkcyjnym podjęło już legalną pracę w Polsce. Przy ponad 4mln ludzi napływających.Mistrzostwo Świata!!!! W krajach których dosiągł kryzys uchodźczy wynosi to ok4%!!!! I to w dłuższym czasie po licznych programach dostosowawczych. Państwo z dykty??? Państwo to My. Brawo Polska!!! Nie niszczmy tego głupim , nieodpowiedzialnym zachowaniem!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~def 43 7 dni temuocena: 72% 

  No no,niezłe kozaki z tym małych tryzubów, skoro konfederosja musiała wysłać na nich dorosłych zadymiarzy. Szacun!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sebba 42 7 dni temuocena: 80% 

  Polacy tez jeździli i dalej jeżdżą za chlebem do Niemiec, Holandii i Anglii. Myślicie że tam nas kochają. Ukraińcy nie przyjechali tu bo chcieli tylko musieli. skoro macie tyle agresji (Polacy) w sobie to zapiszcie się do wojska i jedzcie walczyć z ruskimi. Sami robimy trzodę w innych krajach. Starajcie się żyć nie robiąc krzywdy drugiemu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~. 41 7 dni temuocena: 23% 

  Ukraincy nie święci, to raz; czas na koniec pomocy w nieskonczoność, to dwa. Zresztą akcja Ruskich na Ukrainę miała być zarzewiem III WŚ. Tego to wy w ogóle nie rozumiecie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~sss 40 7 dni temuocena: 83% 

  Widzę, że u ciebie "nieskończoność" to pół roku.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wku...ona 39 8 dni temuocena: 75% 

  Policja w ogóle nie interesuje się tym co się dzieje od poczty do ratusza. Wieczorami plac zabaw obok żlobka to siedlisko wandali. Burmistrz i policja o tym wiedzą i nic z tym nie robią. Przywrócic straż miejską tylko rozliczaną z tego co robi. Dlaczego nikt na bieżąco nie obsługuje miejskiego monitoringu. Po co były wydane tysiące na bezużyteczne kamery? Takiego syfu w mieście i to pod każdym względem jeszcze nie było. Wystarczy w niedzielę rano przejść się ulicami w centrum miasta. Wszystkie kosze poprzewracane a śmieci leżą wokoło.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jacy 38 7 dni temuocena: 75% 

  Zapomniałaś? Przypomnij sobie godziny pracy Straży Miejskiej i tak zawsze wieczorami interwencje obsł ugiwała Policja

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kazio 37 7 dni temuocena: 73% 

  To chyba jednak przepisy o wszystkim decydują. Jeśli szarpanina nie spowodował uszczerbku na zdrowiu skutkującym 7-dniowym zwolnieniem lekarskim, to faktycznie potrzebne jest oskarżenie prywatne. To nie wina policji. Natomiast wstyd dla Iławy, że do takiego zdarzenia doszło . Nie znamy przyczyny ani dokładnego przebiegu, ale zawsze wstyd, kiedy starsi i silniejsi biją słabszych, w dodatku-obcokrajowców , bez towarzyskiego zaplecza. U nas się mówi: dwóch na jednego, to banda łysego...Sorki, łysi- to przysłowie...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wzd 36 8 dni temuocena: 48% 

  Przecież takie bójki uliczne się zdarzają, zwłaszcza latem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~fr5 35 7 dni temuocena: 17% 

  Halina, chcesz się bić?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~vfg 34 7 dni temuocena: 67% 

  halinka kocha bliźniego swego jak siebie samego

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~swer 33 7 dni temuocena: 73% 

  Wiele rzeczy się zdarza, które nie powinny, ale to żadne usprawiedliwienie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Halinka -"żelazna pięść"? 32 7 dni temuocena: 76% 

  Halinka na tym forum jest nadzwyczaj agresywna. Zakochana w naziolskiej dziczy? Czy matka-opiekunka?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Halina 31 8 dni temuocena: 44% 

  Dokładnie, za darmo nie dostali.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~flick 30 8 dni temuocena: 73% 

  Kilka osób bije trzech nieletnich i to jest naruszenie nietykalności a nie pobicie. Dużo się zmieniło w policji. Mam nadzieje, że Prokuratura zmieni kwalifikacje. Chyba, że uderzał tylko jeden z napastników, ale proszę to wyjaśnić ludziom.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kirył 29 8 dni temuocena: 47% 

  Jeden z liścia dostał

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~44-TY 28 8 dni temuocena: 75% 

  Słusznie napisałeś, żę: "Trudno również uwierzyć, że załoga żadnego radiowozu spośród jeżdżących po naszym mieście, nie była w stanie szybko stawić się na miejscu zdarzenia". Policja jednak winna szybko się wytłumaczyć. Być może uznała to za incydent. Tylko dlaczego przyjechali na interwencję lubawscy policjanci, bowiem oni są pod władzą powiatową. Może byli zajęci czymś bardziej ważniejszym iławiacy i poprosili kolegów w lubawy. Jednak po 3 godzinach interwencja to tylko zamiatanie po wypadku. Swoją drogą, sam jako policjant uznalbym taki miejski incydent pobicia, jako wypadek do rozpatrzenia po czasie, nie natychmiast. Ale błądzenie jest rzeczą ludzką.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sylwek 27 8 dni temuocena: 83% 

  Lubawiaki nie znali miasta dlatego długo szukali ulicy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~niemoc sterowana? 26 8 dni temuocena: 77% 

  To skandal, że w miejscu publicznym została przez nacjonalistyczną, zdziczałą chuliganerię pobita grupa osób, a Policja nie chce w tej bulwersującej sprawie ruszyć palcem, zrzucając całą dalszą procedurę na ukraińskich opiekunów pobitych. Widocznie biurokraci w policyjnych mundurach mają takie odgórne wskazówki. Bo swych sprzymierzeńców spod przeróżnych brunatnych falang pewnie obecna władza nie pozwala ruszać. Trudno również uwierzyć, że załoga żadnego radiowozu spośród jeżdżących po naszym mieście, nie była w stanie szybko stawić się na miejscu zdarzenia. I trzeba było długo ściągać policjantów aż z Lubawy. A co w tym czasie robili policjanci będący na służbie w Iławie? Jak zwykle byli bardziej zajęci czatowaniem gdzieś w krzakach na kierowców? Sprawa z daleka dość nieprzyjemnie czymś pachnie. A może by starosta iławski wystąpił do komendanta Policji w Iławie z żądaniem wyjaśnienia dziwnej niemocy policjantów iławskich w czasie bandyckiej napaści, przynoszącej wstyd naszemu miastu?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Elwira 25 8 dni temuocena: 25% 

  Witam serdecznie wszystkich zainteresowanych, proszę bardzo o której chcecie jechać do galerii Jeziorak, od strony południowej części w której znajduje się także całkiem sporo czasu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~44-TY 24 8 dni temuocena: 42% 

  Masz pełną rację, ale nie w Polsce, tu panuje miłosierdzie, za ktore jeszcze zapłacimy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kowal 23 8 dni temuocena: 73% 

  Mordy tych debili powinny być sfotografowane i pokazane opinii publicznej.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kowal 22 7 dni temuocena: 78% 

  nie nie nie ...Iławskich debili.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Halina 21 8 dni temuocena: 30% 

  Dlaczego wyzywasz Ukraińców od debili?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kunta Kinte 20 8 dni temuocena: 25% 

  To miłe być uczynnym i pomagać narodowi napadnietemu. To ładnie że przyjmuje się na swoje praktyczne utrzymanie grupę uchodzców-wygnaców, ale jest jedno ale. Co za dużo to niezdrowo. Komentarze Polaków na ten temat nie są już pochlebne ze tylu mamy na wąsnym karku obcych, nietety. I tak długo. Rząd dobry i miłosierny ale bez przesady. Ten rząd moiże za to też zapłacić...swoje. Stąd zaczynają się rózne porachunki naszej huliganerii.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~aleś ty kunta obolały... 19 7 dni temuocena: 82% 

  A ty Kunta, ilu masz uchodźców na swym "wąsnym" karku, że tak jęczysz z bólu? Pewnie nawet do łba ci nie przyszło, by im w czymkolwiek pomóc. Ciekawe jak ty byś się czuł w sytuacji, gdyby tobie jakiś bandyta mordował twych bliskich, zrzucał bomby i rakiety na twoją chałupę, a jakiś inny egoistyczny, zagraniczny kunta kintowy jęczałby jakim to wielkim obciążeniem dla niego jest udzielenie tobie przez jego kraj jakiejś pomocy. Zawsze dobrze jest się poważnie zastanowić, zanim się zacznie pisać coś obrzydliwego.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kazio 18 8 dni temuocena: 80% 

  Tylko że dzieci to dzieci. Nie mogą odpowiadać za dorosłych. Należy im się pomoc i wsparcie, niezależnie od stosunku dorosłych do wydarzeń politycznych!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~WYMAZ 17 8 dni temuocena: 35% 

  Wstyd to za mało, jednak należy wspomnieć, że przy hostelu dzieci do późnych godzin wieczornych rządzą ulicą wewnętrzna przy hostelu, aż po krawędź jezdni przy ulicy Niepodległości, często wyjeżdżając na ulicę zza rogu budynku. Opiekunowie jak są, to na schodach hostelu, niezbyt zainteresowani ewentualnym zagrożeniem. Wracając do zaistniałej sytuacji, może okazać się, że to odwet za inne działanie, ale czyn jest haniebny i nie podlega to dyskusji.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~GaPo 16 7 dni temuocena: 75% 

  Ta sama sytuacja jest na ulicy Kościuszki.Bałagan nie pilnują dzieci jak samochód kokoś potrąci będzie raban.Nie wspomnę o przestrzeganiu ciszy nocnej.Co za dużo to nie zdrowa. Co do pobicia na ul Niepodległości wstyd dla Iławy,a dla Policji panowie jaja sobie robicie?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sylwek 15 8 dni temuocena: 30% 

  Zwykła bojka dzieciaków w piaskownicy a tu jakąś wielką aferę robią

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~25-letni "dzieciak"? 14 7 dni temuocena: 75% 

  Bandyci w wieku 22-25 lat to "dzieciaki z piaskownicy"? Ciekawe... To w takim razie znaczna część pensjonariuszy iławskiego kryminału (szczególnie ci z tzw. grypsery), to także "dzieciaki". Ciekawe jakbyś wyglądał, gdyby te "dzieciaki" zabawiły się z tobą w ich "piaskownicy"...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~123 13 8 dni temuocena: 15% 

  Czymś trzeba napędzać metodologię wstydu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Polska 12 8 dni temuocena: 37% 

  Dobrze że nie natrafili na pijane Ukrainki bo by sìę działo

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Witek 11 8 dni temuocena: 88% 

  Co by się działo ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Patrjotajakidjota 10 8 dni temuocena: 34% 

  (...) prawilniaki xD patrioci co predzej czy pozniej na ogórach w niemcowni skończą :D

  Edytowany: 8 dni temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~hht 9 8 dni temuocena: 79% 

  Dwudziestolatki zaatakowały dzieciaków, którzy uciekli przed wojną? Ale wstyd!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jju 8 8 dni temuocena: 73% 

  Co ty bredzisz szachisto-pachołku putinga?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Szach mat 7 8 dni temuocena: 17% 

  A co jeśli Sasza obraził wiarę muzułmańską grupki iławian i Ci się bronili żeby nie obrażali Allaha?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kika 6 8 dni temuocena: 75% 

  Wstyd po prostu wstyd mi za naszych rodaków mam nadzieję solidnie zostaną ukarani za ten występek.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wk...ona 5 7 dni temuocena: 44% 

  Od środka to wygląda zupełnie inaczej. Młodzież ukraińska nie chce sie integrować, nie interesuje jej nic co oferuje miasto, nie chcą uczyć sie języka polskiego i przeszkadza im to, że Iława jest tak spokojna - jak sami stwierdzili na pewnych zajeciach "oni tu zrobią to co chcą". Młodzieży ukraińskiej wszystko wolno, może służby zainteresują się nastolatkami pijącymi piwo i palącymi zioło obok ślimaka za kinem , przesiadują tam wieczorami całymi grupkami. Nie wiem po co oni tu są uczyć się nie, do pracy nie ale najlepiej "wszystko daj za darmo". Nm nikt nie daje za darmo.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Witek 4 8 dni temuocena: 33% 

  To się wstydź.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Strach skomentować 3 8 dni temuocena: 93% 

  Jak wyżej.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMACEZ
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
Legia
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 1.0198 sekundy