REKLAMAd&b
REKLAMAPellet
wydrukuj podstronę do DRUKUJ28 września 2022, 18:55 komentarzy 21
Pierwsze

Pierwsze "elektryki" już w Iławie. To pierwszy raz w historii, gdy komunikację miejską nad Jeziorakiem obsłużą e-busy.

Iława właśnie wykonała krok w kierunku elektromobilności. Do miasta dotarły już dwa autobusy elektryczne Yutong. 

Nowe „elektryki” obsłużą lokalną komunikację miejską, która niedawno obchodziła jubileusz 40-lecia.

– Można śmiało powiedzieć, iż zielone Warmia i Mazury stawiają na zielony transport. Pierwszy był Lidzbark Warmiński, a w ślad za nim idą kolejne samorządy. Dla Iławy będą to pierwsze autobusy elektryczne, które wraz z powstającą infrastrukturą przyczynią się do rozwoju komunikacji publicznej – podkreślił Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland.

Rzeczywiście pierwszy był Lidzbark Warmiński, który postawił na zeroemisyjnego Yutonga E8. To w oparciu o dwa takie autobusy to miasto buduje bezpłatną dla mieszkańców komunikację publiczną. Na ten sam model zdecydowała się Iława. Również gmina Giżycko - we współpracy z miastem Giżycko - zakupiła autobusy Yutong E8. Z kolei Kętrzyn postawił na cztery egzemplarze modelu E10, które zapewnią mieszkańcom bezpłatną komunikację miejską.

– Iławę otaczają lasy i jeziora, więc naturalnym wyborem była inwestycja w rozwój elektromobilności i zakup zeroemisyjnych autobusów komunikacji publicznej. Mogę zapewnić, że nie jest to nasze ostatnie słowo i planujemy kolejne działania, aby nasze miasto było jeszcze bardziej proekologiczne – mówi burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski.

Yutong E8 to liczący blisko 9 metrów autobus, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Komfort podróżowania zapewnia niskopodłogowa konstrukcja oraz wydajny system klimatyzacji, a pojazd osiąga ponad 350 kilometrów na jednym ładowaniu. Zakup autobusów i infrastruktury do ich ładowania, a także budowa nowych przystanków są realizowane w ramach projektu „Rozwój  niskoemisyjnego transportu miejskiego w Iławie” - dofinansowanego kwotą ponad 4,26 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

– Transport niskoemisyjny wpisuje się doskonale w region Warmii i Mazur. Tym bardziej cieszy nas, że po raz kolejny mogliśmy przeznaczyć środki z RPO na ten cel i tym razem Iławę wspomóc w tak ważnej inwestycji. Rozwój komunikacji miejskiej służy mieszkańcom i obok względów ekologicznych to nasz najważniejszy cel – mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.


Yutong Bus jest największym globalnym dostawcą autobusów i autokarów. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 1,12 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy zasilane zieloną energią oraz paliwem tradycyjnym do miast na wszystkich kontynentach.

Grupa Yutong posiada cztery zakłady, zapewniające imponującą maksymalną dzienną zdolność produkcyjną w postaci 445 autobusów, z których już niemal 400 zasilanych jest alternatywnymi źródłami energii. W 2021 r. Yutong Bus dostarczył niemal 42 tys. pojazdów, osiągając 15-procentowy udział w rynku globalnym. Firma jest obecna już w ponad 30 krajach, w tym także w Polsce.


REKLAMATom-bet

21Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Jan 21 2 miesiące temuocena: 29% 

  Jestem za elektrykami w komunikacji miejskiej , obawiam się tylko / chciałbym się mylić / , że zimą ogrzewanie ich działa na ropę i to bez katalizatorów. Może fachowcy coś o tym...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wpis Kazika 20 2 miesiące temuocena: 100% 

  na forum Kuriera znalazłem taki wpis : W rosyjsko-niemieckich rurach gazowych na dnie Bałtyku wykryto kolejne uszkodzenie. Już czwarte. Gdzie są mordo-chlapy z GreenPeace? Gdzie są zatroskani Zieloni? Gdzie przesłuchania przed Parlamentem nie-Europejskim ws. katastrofy ekologicznej? Gdzie oburzenie "polskiej" opozycji? a gdzie 35 -ty ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~max 19 2 miesiące temuocena: 0% 

  wreszcie polska marka. ja pier...le !!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Boczek NW 18 2 miesiące temuocena: 60% 

  A ja mam Kotka

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~czytelnik 17 2 miesiące temuocena: 75% 

  Dopłaty z budżetu miasta do działalności ZKM wynoszą bodajże około 2mln. Transport miejski jest od dawna nierentowny, w autobusach poza szkolnymi hula wiatr. Nowa flota tym bardziej teraz na prąd to kolejny strzał w kolano. No, ale najważniejsze znowu "coś" się dzieje , znów coś można wrzucić na fejsa. Plebs da się nabrać.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Łowca pedofili 16 2 miesiące temuocena: 54% 

  Większość wypowiadających się to ciemnota i zacofanie jak w Konopielce :-).IQ na poziomie trzonka od miotły.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pierog 15 2 miesiące temuocena: 64% 

  po zapowiadanych podwyżkach to chyba nie za bardzo się będzie opłacać bo benzyna zdrożała z 4 zł na 7 a prąd o ile ? miasto płaciło 300-500 zł za megawat a teraz zapowiadane ceny ok 2800 zł to jaka to kalkulacja ? taki bus to ma baterie o pojemności ile ? ok 400 kwh i ok 250 km można na tym przejechać czy to będzie taniej niż na paliwie ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~radmen 14 2 miesiące temuocena: 67% 

  Do CXNE001 Instalacja będzie produkować głównie w dzień gdy autobusy będą jeździć, więc na pewno nie będzie wykorzystywana do ładowania autobusów, bo kiedy one będą się ładować? Pewnie w nocy. Większość produkcji będzie szła do sieci i według nowych zasad będzie odsprzedawana. Tak więc autobusy będą ładowane za kupioną energię z sieci po cenach jakie zakontraktuje miasto. Instalacja PV pomoże jedynie trochę zmniejszyć te koszty.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dejw 13 2 miesiące temuocena: 89% 

  To Panie mocno zorientowany prosimy o informacje jakiej mocy będzie to instalacja? Czy będą baterie do magazynowania energii? Ile będzie trwało lądowanie autobusu instalacją o takiej mocy? Co z okresem zimowym gdzie jest bardzo niskie nasłonecznienie? I najważniejsze, czy budowa farmy i stacji ładowania było pomysłem jako całość inwestycji, czy instalacja jest robiona na szybko, na zasadzie i tak się nikt nie zna, zróbmy cokolwiek, potem się nikt nie będzie interesował. Dla miasta tej wielkości elektryczne autobusy to jest fanaberia, nie ma to żadnego rachunku ekonomicznego, z ekologią też nie ma nic wspólnego. Zorientowani wiedzą P co chodzi.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~CXNE001 12 2 miesiące temuocena: 38% 

  Zamiast być malkontentem to najpierw może warto zapoznać się z tematem. Na zajezdni będzie zamontowana mała farma fotowoltaiczna do własnej produkcji energii na potrzeby użytkowania pojazdów - przez co koszta prądu nie będą straszne. Autobus mają baterię zapewniające zasięg przy codziennej jezdzie wynoszący ok. 350 kilometrów.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Handlarz emisjami z Berlina 11 2 miesiące temuocena: 41% 

  Ładna fotografia. Pieniądze wydane bez sensu na tle zagrzybionego i dziurawego Ratusza. Kwintesencja myśli urzędniczej

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Chandlaż 10 2 miesiące temuocena: 63% 

  Niestety ludzie nie rozumieją jaką bzdurą są pojazdy elektryczne.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obserwator 9 2 miesiące temuocena: 44% 

  Dziwi mnie fakt, że jeszcze nikt nie zgłosił na policję zaparkowanego autobusu na chodniku ;-) przecież to takie modne ostatnio...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obserwator 8 2 miesiące temuocena: 73% 

  Hehe, modne jest zgłaszanie, natomiast parkuje się tam gdzie jest miejsce. Niestety w centrum miasta jeden z wiekszych parkingów jest prywatny z tabliczką tylko dla gości. Inne są niejednokrotnie zapchane po brzegi. Brawo dla miasta za elektryczny autobus. Jak był zamawiany to problemów z energia i węglem nie było. Paliwo do najtańszych tez nie należy... Jak kupiliby spalinowy to źe nie dbają o środowisko, jak elektryczny to że prąd drogi. Jakby nie patrzył d..a zawsze z tylu. Malkontenci na każdym kroku.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do ~Obserwator 7 2 miesiące temuocena: 50% 

  Masz na myśli parkowanie na chodnikach? Rzeczywiście, to jakaś głupia moda która mam nadzieję, że szybko minie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Halina 6 2 miesiące temuocena: 28% 

  Co to za fanaberie żeby kupować elektryczne autobusy jak prąd taki drogi. Grzyby nasi rządzący wydawali swoje pieniądze tak jak publiczne to by pod mostem spali.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~CXNE001 5 2 miesiące temuocena: 55% 

  Jak wyżej odpowiedziałem innej osobie - ceny prądu nikomu nie straszne. Inwestycja w autobusy elektryczne jest przygotowana z rozsądkiem i zabezpieczeniem przed niestabilnym rynkiem. Zajezdnia będzie wyposażona w mini farmę fotowoltaiczną na potrzeby obsługi pojazdów. Na stronie ZKM jest informacja o przetargu. No ale wiadomo - to typowe dla Iławiaków, aby ponarzekać na wszystko, niezależnie od tego co się dzieje, w ogóle nie orientując się w sytuacji dookoła.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Alina 4 2 miesiące temuocena: 78% 

  Typowe dla Iławiaków. "Nie znam się, więc się wypowiem."

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Janek 3 2 miesiące temuocena: 16% 

  Nie bój się. Pochodzi ze dwa lata i będzie do utylizacji bo mawiają, że to badziewie te elektryki. Ciekawe czy na bateryjce przejedzie całą trasę.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Z 2 2 miesiące temuocena: 38% 

  Przy tych cenach prądu......?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Janek 1 2 miesiące temuocena: 44% 

  Spoko. Podłączy się kocioł na opony i będzie git.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAWypożyczalnia Sprzętu Budowlanego I Ogrodniczego Józek (Iława)
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAZajazd
REKLAMASzkoła2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.6006 sekundy