REKLAMAneo3
ZDZ
wydrukuj podstronę do DRUKUJ22 grudnia 2022, 12:53 komentarzy 69
Wszystkie trzy warianty są aktualne i na tym etapie równorzędne, wynika z informacji, jakie uzyskaliśmy w GDDKiA w Olsztynie.

Wszystkie trzy warianty są aktualne i na tym etapie równorzędne, wynika z informacji, jakie uzyskaliśmy w GDDKiA w Olsztynie.

Droga ekspresowa S5 pobiegnie bliżej Lubawy czy bliżej Iławy? A jeśli bliżej Iławy, to czy zbliży się do miasta od strony gminy Iława (Mózgowa, Stradomna i Wikielca), czy od strony gminy Biskupiec? Te pytania wciąż pozostają otwarte, bo wciąż wchodzą w grę trzy warianty przebiegu "piątki" przez powiat iławski; ruszają konsultacje społeczne.

Trzy warianty przebiegu drogi ekspresowej S5 przez nasz powiat ilustruje załączona mapa.

Jak dzisiaj potwierdziliśmy u Karola Głębockiego, rzecznika prasowego olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, jednostki, która w imieniu Skarbu Państwa ma prowadzić tę inwestycję, wszystkie trzy opcje pozostają aktualne i są - na tym etapie - równorzędne.

- Dzisiaj żaden z przedstawionych wariantów nie jest bardziej prawdopodobny niż inne - mówi rzecznik GDDKiA w Olsztynie. - Wybór wariantu jest wciąż przed nami i będziemy zbierać opinie mieszkańców na temat wszystkich trzech.


Termin spotkania konsultacyjnego w tej sprawie w Iławie już został wyznaczony. Odbędzie się ono 12 stycznia o godzinie 17:00 w sali konferencyjnej Hotelu Port 110 na ulicy Konstytucji 3 Maja.


Swoje opinie, uwagi, wnioski i zastrzeżenia można z wyprzedzeniem zgłosić na piśmie (na adres olsztyńskiego oddziału GDDKiA). Można też przedstawić je osobiście podczas spotkania.

- Takie konsultacje są dla nas bardzo cenne, bo możemy poznać opinie mieszkańców, ale też ujawnić pewne lokalne uwarunkowania, które nie zawsze wynikają wprost z dokumentacji - mówi rzecznik GDDKiA w Olsztynie.

Zgodnie z przewidywanym harmonogramem realizacji drogi S5 Wirwajdy - Nowe Marzy Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe, opracowania z zakresu ochrony środowiska, a także opracowania ekonomiczno - finansowe mają być gotowe do końca drugiego kwartału 2024 r.  Mowa jest tutaj o całym odcinku, który połączy otwarty właśnie odcinek S5 w Wirwajdach w gminie Ostróda z autostradą A1 pod Grudziądzem. Odcinek tej "ekspresówki" w województwie warmińsko-mazurskim będzie miał około 45 km.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

Trzy aktualne warianty przebiegu S5 przez powiat iławski - kliknij, aby powiększyć.

Ilość zdjęć 1

REKLAMATom-bet

51Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Joanna Z. 51 2 miesiące temuocena: 100% 

  Nie rozumiem jak można propagować wycinkę Iławskich lasów dla drogi ekspresowej, która równie dobrze może przebiegać zaledwie 10 km dalej je omijając! Wariant W2 to wariant DLA IŁAWY. W dzisiejszych czasach ekologia równa się ekonomii. Iława i Iławianie profitują z wariantu W2!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~rowerzysta 50 2 miesiące temuocena: 50% 

  Z mojego punktu widzenia, najlepszy wariant to ten południowy, koło Lubawy. Omijał by lasy i jeziora iławskie w pewnej odległości. Turystyka dla Iławy jest bardzo ważna. Warto by zadbać aby jeziora i okolice nie straciły swego naturalnego charakteru, z dala od hałasu aut. Kolejna sprawa, ostatnio otwarto obwodnicę Nowego Miasta Lub. i można by drogę DK 15 nieco zmodernizować od NML do węzła Lubawa i byłby wygodny rozjazd w kierunku Torunia. Lubawa to dla Iławy też ważny partner gospodarczy. Trochę ludzi z Iławy pracuje np. w Ikea w Lubawie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~NIL74 49 3 miesiące temuocena: 80% 

  Jestem od urodzenia mieszkańcem Iławy, pracuję w Iławie jako inżynier od ponad 20 lat i chciałbym żeby tak zostało do mojej emerytury. Bez S5 przez Iławę może się tak stać że ja i wielu mieszkańców Iławy będziemy musieli wyprowadzić się z Iławy za nową pracą. Zachęcam do zaglądania co jakiś czas na form Skyscraptercity. W wyszukiwarce proszę wpisywać:skyscraptercity iława inwestycje NIL1305Z racji okresu świątecznego kolejne informacje o S5 na Skyscraptercity będą udostępniane z różnym odstępem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bez przesady 48 3 miesiące temuocena: 67% 

  To wszystko prawda. Ale czy nie za bardzo przesadasz z tym dramatycznym zależnianiem swego losu od przyszłej S5? Przecież w najlepszym przypadku początek jej budowy nastąpi dopiero za ok. 10 lat. Jeśli. A znając biurokratyczną drogę przez mękę z uzyskaniem przeróżnych zgód na taką nwestycję, to można z dużą dozą prawdopodobieństwa dorzucić jeszcze parę lat. A później budowa prawie 100 km drogi ekspresowej. To kolejne ok. 10 lat. Przecież z tylko pięcioma kilometrów drogi w Wirwajdach grzebano się prawie 5 lat. A ile lat poślizgów będzie na odcinku do Grudziądza? A ile lat grzebano się np. na S7 z Ostródy do Mławy? Więc liczac najbardziej optymistycznie, to S5 do Grudziądza dojedziesz za jakieś 25 lat. To będziesz wtedy miał ponad 45 lat pracy i prawdopodobnie będziesz na zasłużonej emeryturze. A z S5 będą się wtedy cieszyć głównie twoje dzieci i wnuczęta. A ty będziesz nią jeździł jednym z miliona samochodów elektrycznych obiecanych przez Morawieckiego głównie do sanatoriów...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~NIL74 47 3 miesiące temuocena: 83% 

  Proszę Państwa. Prosiłbym o ostudzenie emocji i skupienie się na merytoryce. Nic tak nie cieszy zwolenników wariantu zielonego W2 jak skłócone środowisko iławskie. Na wątku Iława Inwestycje portalu Skyscraptercity (forum na Infoiława ma ograniczenia w wymianie informacji) będę sukcesywnie umieszczał merytoryczne materiały przedstawiające problemy komunikacyjne Iławy dla różnych wariantów. Będziecie mogli sobie Państwo wyrobić opinię na to co według Was jest najbardziej korzystne dla Iławy. Dzięki temu mam nadzieję zachęcę Państwa do uczestnictwa w ankietach dotyczących uwag do S5 i ułatwią Państwu w jej wypełnieniu.Materiały te zobrazują jak wyglądała by komunikacja przez Iławę w ruchu krajowymi i wojewódzkim dla różnych wariantów przebiegu S5 oraz kłopoty z tego wynikające. Zobaczycie też Państwo jak ilość i lokalizacja węzłów oraz różne przebiegi S5 może wpłynąć w przyszłości na całkowite pominięcie ruchu krajowego i wojewódzkiego przez Iławę.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~piotr pierwszy rzeszów 46 3 miesiące temuocena: 50% 

  Kiejstucie jak ty jestes przedstawicielem konfederacji to nie daj Boże zebys miał wpływ na cokolwiek !!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~NIL74 45 3 miesiące temuocena: 100% 

  Nie mam FB i jakoś żyję. Apel zamieściłem również na forum Skyscraptercity (wątek Iława inwestycje post nr 5699).Tam się lepie to pisze czyta (dodatkowo są linki do przykładów, tutaj się nie dało ich wkleić).Na Skyscraptercity jest możliwść prowadzenia konwersacji indywidualnej.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~droog 44 3 miesiące temuocena: 57% 

  Dla kogoś, kto chce wejść do tematu i porozmawiać na te tematy - SSC to rak, od którego odbije się szybciej niż cokolwiek mu przekażecie. Staliście się elektrodą architektury/urbanistyki. Będziecie dalej gotować się w swoim własnym bagnie, albo otworzycie się na szerszą społeczność.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~droog 43 3 miesiące temuocena: 75% 

  Więc będziesz dalej żył bez FB w Waszej niszowej społeczności, dalej będziecie w tych dyskusjach na SSC się brandzlować, jacy to oświeceni jesteście i nikt Was nie rozumie i nie słucha, bo gdybyście to Wy kontrolowali rozwój miast i infrastruktury to już żyli byśmy w miastach z futurystycznych wizji. Tam do Was nic nie dociera. Gdy tylko pojawia się ktoś, kto rozpoczyna z Wami rozmowę, ale ma odmienne zdanie, Wy nie rozmawiacie, wy ośmieszacie i banujecie, bo nawet moderatorzy są tam tak samo odklejeni od rzeczywistości. Więc może tutaj do Ciebie coś dotrze. Jeśli nie zamierzacie zacząć rozmawiać z ludźmi na ich warunkach, w miejscach gdzie oni przebywają, jak choćby szydzony przez Ciebie FB, to będziecie dalej sobie siedzieć w swoich wątkach na SSC w wyimaginowanym świecie, wzajemnie klepać się po plecach, jacy to oświeceni jesteście i codziennie będziecie się budzić w mieście coraz bardziej oddalającym się od Waszych wizji. Przemyśl to, albo ośmiesz mnie. Twój wybór.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~NIL74 42 3 miesiące temuocena: 100% 

  Źle się powklejało. Proszę czytać w następującej kolejności: 37, 38, 39, 34, 35, 36

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~NIL74 41 3 miesiące temuocena: 100% 

  Czy 32 tysięczna Iława jest gorsza? Nie, nie jest gorsza. Powinniśmy w jak największej ilości osób wypełnić ankiety. Namawiajcie o to wszystkich znajomych, obecnych lub byłych mieszkańców miasta i okolic którym dobro Iławy leży na sercu. Proponuję w ankietach napisać następujące wnioski/uwagi:

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomasz K. Dąbrowski 40 3 miesiące temuocena: 40% 

  Drogi Nilu74. Mądrze prawisz. Odezwij się do mnie na fb i zamelduj na stronie "Obwodnica dla Iławy", którą prowadzę od kilku lat. Trzeba połączyć nasze wysiłki. Czasu mamy coraz mniej.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nil 39 3 miesiące temuocena: 100% 

  30 tysięczna Mława wynegocjonowała budowę dodatkowego trzeciego węzła Mława Południe na S7 w szczerym polu (bez polaczenia z żadnymi drogami lokalnymi). Dzisiaj ten węzeł jest już zbudowany i czekać będzie kilka lat na dobudowanie do niego zachodniej obwodnicy miasta. Dzięki temu za kilka lat cały ruch krajowy i wojewódzki ominie Mławę.Czy 32 tysięczna Iława jest gorsza? Nie, nie jest gorsza. Powinniśmy w jak największej ilości osób wypełnić ankiety. Namawiajcie o to wszystkich znajomych, obecnych lub byłych mieszkańców miasta i okolic którym dobro Iławy leży na sercu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~NIL74 38 3 miesiące temuocena: 100% 

  Koniecznie weź udział w ankiecie.Szanowni forumowicze. Jako prawie 50-letni rodowity iławianin gorąco apeluję do Was o wypełnienie i wysłanie na adres @ GDDKIA lub firmy Trakt ankiety. Poproście o to waszych bliskich i znajomych. Ilość wysłanych ankiet jak i wniosków w nich zawartych na szalenie istotne znaczenie co do ostatecznego kształtu S5. To historyczna chwila dla Iławy, nie pozostań bierny i działaj Iławy, dla siebie oraz swoich obecnych i przyszłych potomnych. Przykładów z przeszłości w Polsce wpływy społeczeństwo na kształt dróg ekspresowych, ilość i lokalizację węzłów jest mnóstwo. Podam dwa przykładowe. Społeczeństwo 42 tysięcznego Tarnobrzega postulowało swój tzw. społeczny wariant drogi S74. Wariant ten został dodany do projektowania i w ostateczności okazał się najlepszym (zdecydowano o jego budowie).

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~NIL74 37 3 miesiące temuocena: 100% 

  Na koniec dodam że wariant W2 ma bardzo dużo wad związanych z lokalizacją S5 w cennych przyrodniczo miejscach oraz z kosztownymi rozwiązaniami technicznymi. Wady te zostaną przedstawione do GDDKIA.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~NIL74 36 3 miesiące temuocena: 100% 

  - w przypadku wariantu W3 przewidzieć węzeł drogowy w okolicach przecięcia S5 z drogą powiatową do Radomna. Dzięki temu w przyszłości będzie można zbudować zachodnia obwodnicę Iławy od ul. W. Polskiego do Biskupskiej (skrajem lasu) i dalej do SK16 przy przejeździe w Stradomnie (połączenie tego węzła z ul. Wojska Polskiego na wysokości zjazdu do cegielni z wykorzystaniem drogi do cegielni – ominięcie wiaduktów przy lokomotywowni). - dodanie do prac projektowych wariantu społecznego z wykorzystaniem korytarza transportowego pomiędzy Franciszkowem i Kałdunami (DK16 i linia kolejowa) i dalej do Dziarn po wieloletniej rezerwie terenowej na obwodnicę Iławy. Jeszcze raz apeluję o udział w ankiecie z zaznaczeniem: Jestem za dla wariantu W1 i W3, nie jestem za dla wariantu W2 (koniecznie to trzeba zaznaczyć) i punkcie 2 na wnioski i uwagi proszę wpisywać swoje uwagi lub skorzystać z ww. w pkt a, b, c, d uwag. Proszę wysyłajcie tą wiadomość jak największej liczbie osób.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~NIL74 35 3 miesiące temuocena: 100% 

  Proponuję w ankietach napisać następujące wnioski/uwagi:- w każdym z wariantów leżących w bliskim sąsiedztwie Iławy przewidzieć trzy węzły drogowe Iława Wschód, Iława Południe i Iława Zachód, inaczej ruch wojewódzki z Kwidzyna/Susza/Łasina do Lubawy/NML/Ostródy/Olsztyna będzie przebiegał przez zatłoczone centrum Iławy do węzła Iława Południe. - węzeł Iława Wschód zlokalizować w okolicach DK16 i przejazdu kolejowego w Kałdunach lub na przecięciu S5 z drogą powiatową Kałduny-Rożental (droga ta ma odpowiednia klasę by na niej mógł być węzeł drogowy), - węzeł Iława Zachód dla wariantu W1 przenieść na skrzyżowanie z drogą powiatową Iława-Wikielec (budowa krótkiego łącznika pomiędzy drogą Iława-Wikielec pozwoli wyprowadzić ruch z Kwidzyna/Susza/Łasina na ekspresową obwodnicę Iławy,

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomasz K. Dąbrowski 34 3 miesiące temuocena: 50% 

  I jeszcze ważny wątek. Chcielibyście z DK15 i DK16 zrobić jedną drogę po środku niczego. To se neda jak mawiają Czesi. Jeśli miła Wam przyroda i komfort mieszkańców wsi to ekspresówkę trzeba prowadzić maksymalnie blisko istniejącej drogi głównej czyli albo DK15 albo DK16 gdzie ludzie już od dawna są przyzwyczajeni do hałasu i wzmożonego ruchu. Dwie ostatnie inwestycje jasno wskazują na co już się zdecydował inwestor wydłużając S5 wzdłuż DK16 pod Samborowo, a także budując obwodnicę NML w standardzie, nie "S" , a co najwyżej "GP". Zatem te Wasze mokre sny o korytarzu zielonym się nie ziszczą. Niestety ten jałowy spór odsuwa uwagę od spraw znacznie ważniejszych

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~powodzenia i Wesołych Świąt 33 3 miesiące temuocena: 100% 

  obyś Kiejstucie załatwił sprawę .... bo jak kładli nowe torowisko pod pedolino to na wsiach budowali wiadukty i niekolizyjne przejazdy .a władze Iławy , wraz z radnymi przespali okazję . dietki pewnie pobierali , ale sprawy szlabanów k / Białego Kościoła nie załatwili . I tak już kilkadziesiąt lat .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomasz K. Dąbrowski 32 3 miesiące temuocena: 83% 

  /do nema problema/ Wygląda na to, że znajdą się pieniądze na tunel pod torami Wyszyńskiego - Grunwaldzka. Toczą się przygotowania i trzeba cierpliwie czekać. O problemie semaforowym nie słyszałem, chyba, że ma to związek z incydentem z niezamkniętymi rogatkami jakieś 2 lata temu. Podobno to już nie ma prawa już się powtórzyć. Oby

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ciekawy 31 3 miesiące temuocena: 100% 

  W takim razie czekam na konkrety i liczę na dobrą pamięć, a jak nie to się z pewnością przypomnę ;-). Pozdrawiam również.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomasz K. Dąbrowski 30 3 miesiące temuocena: 75% 

  Do Ciekawy. Niegłupi pomysł. Z pewnością moje dotychczasowe działania w tej sprawie są dalece niewystarczające. Będę się starał bardziej. Pozdrawiam

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nie ma problema 29 3 miesiące temuocena: 67% 

  to może specjalista od inwestycji drogowych, autor publikacji w temacie - fanatyczny pasjonat można powiedzieć , mający wśród znajomych jeszcze posła, w końcu rozwiąże problem semaforów k/ Białego Kościoła . Mimo , że mieszka te 35 kilometrów od Iławy

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ciekawy 28 3 miesiące temuocena: 100% 

  No to może jako asystent poselski zadbasz o stworzenie oficjalnej ekspertyzy sporządzonej przez rzeczoznawców drogownictwa, którą to upublicznicie, zbierzecie podpisy mieszkańców oraz przy sygnaturze posła prześlecie do GDDKiA?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomasz K. Dąbrowski 27 3 miesiące temuocena: 47% 

  Węzeł wschodni dla Iławy musi znaleźć się w okolicach obecnego skrzyżowania DK16 z drugą na Rożental. Nawet najbliższy Iławie wariant proponowany przez GDDKiA jest ch..y, bo cały ciężar dojazdy do drigi ekspresowej spadłby na ulicę Lubawską. Chcąc dojechać do S7 trzebaby gonić za każdym starą 16tką fo Franciszkowa 15km, albo stać w wiecznych korkach na Lubawskiej. O co chodzi? Oczywiście o kasę. Gdaka nie chce wydawać kasy na dwukrotne przekraczanie lini kolejowej na Olsztyn i sprytną manipulacją forsuje trasę od Samborowa ostro na południowy -zachód. Żeby zamydlić ludzikom oczy trzyma do ostatniej chwili w grze absurdalny wariant lubawski co odwraca uwagę opinii publicznej od clue problemu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a co to ma do rzeczy? 26 3 miesiące temuocena: 90% 

  Co się przyczepiliście do pana Dąbrowskiego? Co prawda, zupełnie mi nie po drodze z jego poglądami politycznymi, z wąsko-kanapową partyjką tzw. wolnościowców i posłem Dziamborem (choć to jedyny w miarę trzeźwy na umyśle i rozsądny poseł szurniętej ideologicznie konfederacyjki), ale jakie to ma znaczenie w toczącej się tutaj dyskusji o przyszłym przebiegu drogi ekspresowej? Oraz to, że mieszka w Ostródzie? A niech sobie mieszka nawet w Chrząszczyżewoszycach, w powiecie Łękołody. Lub w innych Mszczonowieścicach, gminy Grzmiszczosławice, w powiecie Trzcinogrzechotnikowym...Co to ma do rzeczy? Od kilku lat ze swadą wypowiada się w lokalnych mediach o sprawach komunikacji drogowej w Iławie lub w okolicach. I wyraźnie widać, że nie klepie bez sensu i jest wręcz pasjonatem tego tematu. Można się zgadzać lub nie z jego pomysłami, ale w żadnym razie wyśmiewać, wytykać miejsce zamieszkania lub złą wolę. Więc odwalcie się od człowieka i pomyślcie o tym, co ma do napisania...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ciekawy 25 3 miesiące temuocena: 75% 

  Nie myl osób bo pisało ich kilka. Znaczy się prowadzisz trolling i nic poza tym. To, że ktoś się czuje supermenem to nie znaczy jeszcze że nim jest. 35km od Iławy raczej nijak ma się do lokalności iławskiej. Hasłami "wolnościowcy" to sobie buzi nie wycierajcie bo jesteście tylko tzw. wentylem bezpieczeństwa żeby kanalizować osoby świadome. Ciekawe ilu osobom pomogliście asystencie razem z asystowanym za nielegalne obostrzenia tj. kwarantanny, maseczki, zamknięcia lokalnych biznesów (o czym już wszyscy wiedzą, że cała hucpa była nielegalna, a właśnie zaczynają się jej konsekwencji w postaci zawalania gospodarki)? Może jakaś interwencja poselska była np. w sanepidzie? Pochwal się "wolnościowcu" - nawet sam to piszesz w cudzysłowie XD. A może chociaż pismo wyślecie w sprawie drogi? Bo nie sądzę, żeby się wam chciało coś więcej.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomasz K. Dąbrowski 24 3 miesiące temuocena: 45% 

  Nie pal głupa ciekawisiu. Jestem asystentem posła Dziambora i pełnomocnikiem partii "Wolnościowcy" na Warmię i Mazury. Czuję się regionalistą i interesują mnie sprawy dalej niż 100 metrów od mojego płota. Mieszkam obecnie 35km od Iławy i uważam się za mieszkającego w pobliżu tego miasta, być może dlatego, że nigdy nie używałem parawaników na plaży i obca mi jest mentalność zagrodowa. Masz jakąś inną definicję "w pobliżu"? To ją sobie miej na zdrowie. Zupełnie się nie znasz na drogownictwie i to od razu widać czytając te głupstwa, które wypisujesz bez żadnej żenady. DK15 za NML w kierunku Ostródy nie wymaga już tak pilnej modernizacji, bo tiry i tak zaczęły się kierować na Grudziądz a tym samym DK16 i Iławę, tak jak od dawna przewidywalem. NML potrzeba było obwodnicy i ją dostali. Odpowiadając na drugie pytanie: tak jestem samozwańczym konsultantem i specjalistą od inwestycji drogowych, autorem publikacji w temacie - fanatycznym pasjonatem można powiedzieć. Masz z tym jakiś problem?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ciekawy 23 3 miesiące temuocena: 65% 

  Ja cały czas nie rozumiem kim jest p. Kiejstut, skąd się wziął i co ma na celu? Jest z Iławy i mieszka chociażby w przylegającej miejscowości? Działa w jakieś organizacji rządowej lub nie na terenie Iławy? Może ktoś wszystkim? Wszędzie szeroko na forach internetowych go pełno, ale jakoś w działaniach lokalnych nigdzie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pytanie 22 3 miesiące temuocena: 59% 

  Kiejstucie , czy Ty już zostałeś powołany na konsultanta , czy tak samozwańczo ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~chris 21 3 miesiące temuocena: 62% 

  A Kiejstut dalej chce szybciej do Ostródy dojeżdżać i swój interes stawia ponad ten publiczny. Już widzę szczęśliwe miny rolników z Rudzienic, Kałdun, Dziarn, Wikielca i Stradomna, którym zabiorą ziemię, a może i domy. Wikielec zostanie przecięty na pół nową drogą, a latem zamiast chrząszczy mieszkańcy będą zachwycać się głosem silników Tirów. Lasu pod Smolnikami też zapewne nie powinniśmy żałować. Wariant ten jest absurdem ekonomicznym. Przecież rząd musiałby wyłożyć wielkie pieniądze na modernizację DK15 do Nowego Miasta, a tak dwie pieczenie upiecze się za jednym razem i koszt będzie 2 krotnie niższy. Zamiast słuchać bzdur Kiejstuta, należy skupić się na pozyskaniu wsparcia dla rozbudowy dojazdu do Rodzonego chociażby w standardzie 3 jezdni, jak ma właśnie oddana obwodnica NML oraz modernizacji ulicy Lubawskiej. To różnica zaledwie kilku kilometrów, a jakie oszczędności dla mieszkańców powiatu. Dlaczego dojazd Kiejstuta do Ostródy ma być ważniejszy od dojazdu wielu Iławian do NML

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomasz K. Dąbrowski 20 3 miesiące temuocena: 33% 

  Co Wy z tą Ostródą ciągle? Jakieś kompleksy? Wtręt o złomowisku na wyjeździe przezabawny. Do zobaczenia na konsultacjach, (choć wątpię czy Twój udział na nich miałby jakikolwiek sens. Anegdotki o drewnianych podkładach mogą zostać uznane za nie na temat). Wesołych Świąt :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~clue 19 3 miesiące temuocena: 62% 

  Kiejstut , Ty chyba z Ostródy ? Popatrz , na te swoje półtora peronu . Tam pod torowiskiem jeszcze podkłady drewniane . A to złomowisko na wjeździe już usunęli ? bo nie wiem .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~W1 Iława 18 3 miesiące temuocena: 100% 

  Czy tak ciężko zrobić link w artykule do dokumentacji (przecież można). Tam są konkretne rozwiązania, każdy mógłby bez szukania zobaczyć, jakie nam szykują za drogi oraz niewiele dobrego (w sensie pozytywnych połączeń i rozwiązań komunikacyjnych w obrębie Iławy. Np. nierozwiązany dojazd od strony Susza do S5 bez wjeżdżania do Iławy lub stania na przejeździe na DK16. W1 daje 3 węzły. TO jedyny plus.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~droog 17 3 miesiące temuocena: 0% 

  A jaka firma udostępni swoją dokumentację? - taka, która zleca budowanie dróg z naszych publicznych podatków i ma taki obowiązek Znając politykę tego portalu linki w komentarzach pewnie nie przejdą, więc może tak zadziała i kod nie rozpozna tego jako link. Przeklej do pasku adresu w przeglądarce: trakt.eu/wirwajdy-nowe_marzy/spotkania-informacyjne-wojewodztwo-warminsko-mazurskie-09-01-2023-12-01-2023/

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pacze i niewieże 16 3 miesiące temuocena: 50% 

  Witam. Poprosze o link w komentarzu. Dziekuje i pozdrawiam.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~W2 15 3 miesiące temuocena: 71% 

  A jaka firma udostępni swoją dokumentację?Tym bardziej, że jej pewnie jeszcze zupełnie nie ma.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~44-TY 14 3 miesiące temuocena: 33% 

  Na Dołach {Daule} wykupiono glebę gdzie poleci wielka obwodnica Iławy. Nie chcę wymieniać kim są ci ludzie co wykupili tam za grosze glebę. Teraz zarobią grosze, o ile ich szlak nie trafi, ale i na to mają zabezpieczenie na synów i wnuków. Tam na 120% poleci ta obwodnica za 5 lat.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ooo 13 3 miesiące temuocena: 73% 

  Bez konsultacji prawie codziennie stoi się na przejeździe kolejowym 28 minut w kierunku Kisielic.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Benia 12 3 miesiące temuocena: 64% 

  Dajcie spokój bo burmistrz ma już zmarszczki pod oczami. Jak poinformował na swoim facebuku.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Realista 11 3 miesiące temuocena: 82% 

  Przespali wiadukt przy białym kosciele, przespali wiadukt na dk 16. Teraz będzie jeden węzęł s5 od strony wiecznie zablokowanej ulicy lubawskiej, bo wygra wersja nowomiejsko- lubawska. Brawo my

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pacze i nie wieże 10 3 miesiące temuocena: 88% 

  Jeżeli zostanie wybrany wariant Lubawy I NMW to bedzie to najwieksza klęska włodaży Iławy od czasu modernizacji lini kolejowej i pozostawieniu przejazdu w centrum. I całkowita kolaps gospodarki Iławy a bodziec inwestycyjny Dla Lubawy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Katarzyna 9 3 miesiące temuocena: 85% 

  KONSULTACJE TO ŚCIEMA. ROBIĄ TO BO WYMAGAJĄ TEGO PRZEPISY. TAK NAPRAWDĘ TO TRASA JEST JUŻ DAWNO WYZNACZONA A CWANIACY WYKUPILI ZIEMIE OD ROLNIKÓW ZA GROSZE I ZROBIĄ NA TYM KASĘ.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Inna 8 3 miesiące temuocena: 67% 

  Tylko żeby Boczek się nie dotykał Łapskami Pozdrawiam Ha

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zwolennik Dużych Map 7 3 miesiące temuocena: 40% 

  mała mapa

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~44-TY 6 3 miesiące temuocena: 83% 

  PANOWIE I PANIE - IŁAWIE JEST NIEZBĘDNA MAŁA OBWODNICA. POŁUDNIOWĄ STRONĄ - OD RUDZIENIC NA DAULE, KIERUNEK NA LINIE KOLEJOWE IŁAWSKIE I DALEJ KIERUNEK WIKIELEC, BY POŁĄCZYŁA SIĘ Z DROGĄ IŁAWA - KIESIELICE E-16. NAJDOSKONALSZE ROZWIĄZANIE ...ALBO WCALE.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rrr 5 3 miesiące temuocena: 100% 

  Radni są od ustalania patronów na dany rok. Takie rzeczy jak planowanie ich przerasta. Lepiej zająć się duperelami

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ppp 4 3 miesiące temuocena: 100% 

  w pełni popieram takie rozwiązanie w końcu ul Sienkiewicza była by przejezdna . Nie wiem tylko dlaczego ci radni tego tematu nie poruszają w końcu od tego są .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~??/ 3 3 miesiące temuocena: 22% 

  ci to te daule. Czasy wehrwolfów i dt. eylau się dawno skończyły

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Głosujący 2 3 miesiące temuocena: 100% 

  To gdzie ta ankieta?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iu6 1 3 miesiące temuocena: 100% 

  No, to ostatni dzwonek do walki o obwodnicę Iławy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.5631 sekundy