REKLAMAneo3
REKLAMANeonet
wydrukuj podstronę do DRUKUJ5 marca 2023, 09:51 komentarzy 69

(Fot. materiały prasowe.)

Cięcia w tegorocznym budżecie miasta Iławy - zatwierdzone przez radnych, na wniosek burmistrza, na piątkowej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Iławie.

Ucięto tegoroczne wydatki inwestycyjne na remonty dróg, a dodatkowo ustalono, że ich przyszłoroczną realizację mają zapewnić środki z budżetu obywatelskiego, którego w przyszłym roku... nie będzie. To już druga rezygnacja z Iławskiego Budżetu Obywatelskiego w trakcie tej samorządowej kadencji. 

Cięcia wydatków na drogi władze naszego miasta proponowały już na zwyczajnej sesji iławskiej rady w miniony poniedziałek. Jak informował wówczas burmistrz Dawid Kopaczewski, prowadzone postępowania przetargowe pokazały, że na planowany zakup kolejnych nowych autobusów komunikacji miejskiej oraz budowę ścieżki rowerowej od ulicy Kopernika do dworca PKP zabraknie 850 tysięcy złotych. Tymczasem jest to projekt dofinansowany dużą dotacją, w wysokości 5,5 mln zł, która - w przypadku braku realizacji wymienionych zadań do końca roku przepadnie.

W tej sytuacji przedstawiono projekt cięć w budżecie miasta. Jednak rada odrzuciła uchwałę wprowadzającą zmiany w wieloletniej prognozie finansowej, a część radnych oczekiwała od burmistrza dalszej i szerszej debaty na temat możliwości wypracowania potrzebnych oszczędności w innych obszarach, nie godząc się zwłaszcza na rezygnację z już zaplanowanych i wpisanych do miejskiego budżetu remontów części ulic w Iławie.

Chociaż władze miasta podkreślały, że są pod dużą presją czasu, sprawę odłożono do piątku. Na nadzwyczajnej sesji zorganizowanej tego dnia okazało się, że nie tylko nie udało się zachować w tegorocznym budżecie zagrożonych remontów ulic, ale i... gwarantem ich przyszłorocznej realizacji mają być środki zwykle przeznaczone na Iławski Budżet Obywatelski. Rezygnację z tych remontów burmistrz nazywał bowiem "przesunięciem", a radni chcieli uzyskać gwarancję, że te remonty faktycznie zostaną zrealizowane w przyszłym roku. Tak pojawiło się pytanie o źródło finansowania, a pieniądze znaleziono... w przyszłorocznym budżecie obywatelskim.

Rezygnację z Iławskiego Budżetu Obywatelskiego ustalono w kuluarach bez żadnej właściwie debaty na ten temat. Dziwi łatwość, z jaką - już po raz drugi w tej samorządowej kadencji - jest skreślane narzędzie, o którym w bardziej sprzyjających warunkach samorządowcy lubią mówić w samych superlatywach jako o narzędziu promowania społeczeństwa obywatelskiego i zwiększania aktywności mieszkańców.


W zakresie wydatków na drogi zmniejszeń w tegorocznym budżecie miasta dokonano na następujące zadania: budowa ul. Solskiego (45 tys. zł), budowa ul. Jasielskiej (30 tys. zł), budowa dojazdu do budynków przy ulicy Wiejskiej 4A, 4B, 4C, 6A, 6B, 6C (95 tys. zł), budowa ul. Jagiełły (30 tys. zł), położenie nawierzchni dróg osiedlowych przy u. Dąbrowskiego (106 tys. zł), budowa ul. Porzeczkowej (99 tys. zł), budowa ul. Rolnej (199 tys. zł).


Red. kontakt@infoilawa.pl.

Wyniki głosowania w sprawie zmian w budżecie miasta.

REKLAMAskup złomu

66Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~po co? 66 18 dni temuocena: 67% 

  A komu nagle do szczęścia jest potrzebna ciągle opłakiwana ścieżka rowerowa od ul. Kopernika, dalej przez parking za targowiskiem i ostro pod górkę do skarbówki? Większość i tak tam nie podjedzie. Chyba że ścieżka będzie tylko jednokierunkowa - ze skarbówki z górki na pazurki... Kto tam będzie masowo jeździł? Jakiś czas temu zbudowano na tej samej górce zygzakowisko dla "wyczynowych" rowerzystów. Było trochę guzów, potłuczeń i tak zygakowisko popadło w kompletne zapomnienie. Czy nie lepiej byłoby pieniądze planowane na tę bezsensowną ścieżkę przeznaczyć na poprawę fatalnego stanu niektórych ulic? Np. Jagiełły? Dość długo już żyję w Iławie. I tylko raz odważyłem się tam przejechać. I już mi przeszło...Droga przypomina zryte czołgowisko na poligonie wojskowym. W ogóle z tą ulicą wiąże się jakaś dziwna tajemnica. Wszyscy burmistrzowie, od tych sprzed wielu lat, po obecnego, po przejęcie urządu, nagle popadają w chorobliwą niechęć do niej i osób przy niej mieszkających. Jakiś zły urok?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zdanie 65 18 dni temuocena: 100% 

  A jakie oszczędności zaplanowano w wydatkach bieżącego funkcjonowania, w tym administracyjnych?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~; 64 18 dni temuocena: 100% 

  Zapewne w czerwcu i grudniu extra nagrody. Sobie nie odejmą.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bieda 63 19 dni temuocena: 68% 

  Drzecie koty o budżet obywatelski, a tymczasem w czerwcu burmistrz wraz z 8 urzędnikami oraz z radnymi Kamińskim i Miecznikowskim jadą na kilkudniową wycieczkę do Herborn. Można ? Lekko licząc będzie to kosztować ok 50tyś . Ile jest takich zbędnych wydatków?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~żenada 62 19 dni temuocena: 42% 

  Koryta czynią człowieka świnią. Mam nadzieję, że upadek będzie bolesny. Taki w błocie, po jakim my musimy wracać do swoich domostw od ponad 20 lat.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Czytelnik 61 19 dni temuocena: 69% 

  Przyszły rok powinien obfitować tylko w inwestycje. Zero szemranych imprez typu Soundlake lub Złota Tarka tylko konkretne remonty.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyborca 60 19 dni temuocena: 69% 

  Domyślam się, że urzędnik aktywny w niedzielę to liczy na niezłą premię. Prawda jest taka, że obecna władza zamiast zjednać mieszkańców przy IBO nieźle ich poróżniła. Można się bawić, ale wszystko ma swoje granice. Od czasu do czasu można zawiesić budżet na rzecz remontów dróg.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~halkatla 59 19 dni temuocena: 30% 

  i na co my płacimy te podatki co na wasze radnych i burmistrza zabawy co?!za co płacimy wy kłamcy jedni i złodzieje tak złodzieje inaczej was nie można nazwać!!!!!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lena 58 19 dni temuocena: 64% 

  Nie będzie budżetu obywatelskiego , nie będzie wyremontowanych ulic tylko sztuczne zapisy. Kiedy do Was dojdzie że w ratuszu nie ma kasy. Popytajcie w szkołach, przedszkolach, w ICK , bibliotece czy na hali co się dzieje. Bieda aż piszczy. Stąd te biletowane imprezy , podwyżki podatków itp.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lena 57 19 dni temuocena: 67% 

  Urzędnik a Ewa to napis na dropsie ? Pomyliła się? Wszystko wskazuje na to, że nie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Urzędnik 56 19 dni temuocena: 35% 

  Ewa nie siej paniki. Za Żyłki też wieszczyłaś koniec świata.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jnb 55 19 dni temuocena: 100% 

  Ano nie ma, bo i skąd?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianka 54 19 dni temuocena: 55% 

  Pamiętajmy, że nadchodzi czas rozliczeń obietnic wyborczych i tych gabinetowych. Burmistrz będzie musiał dodrukować pieniążki, bo przez te kilka lat niewiele poczynił.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rodzic 53 19 dni temuocena: 77% 

  Dajcie spokój z tym rzekomym obywatelskim budżetem. Doskonale pamiętam obywatelski przymus podpisania karty do głosowania na wywiadówce w szkole podstawowej. Za każdym razem przy ogłaszaniu wyników wychodziły tzw brudy. I jeszcze jedno pobudować to jedno , dbaćo to później to już nie lada wyczyn. Tężnia może okazać się problemowa jak śmierdząca iławka.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nico 52 19 dni temuocena: 14% 

  Przywileje dla wybranych, a dla reszty ... ;)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rysiu 51 19 dni temuocena: 44% 

  Czy ja dobrze rozumiem, że radni i burmistrz, nieznając przyszłorocznego budżetu, już postanowili wyrzucić ibo? Ktoś mi wyjaśnię gdzie tu jest sens i logika?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zboku 50 19 dni temuocena: 21% 

  Ratuszowy, nie pisz bzdur. Radni niczego nie zabezpieczyli. Pozbawili tylko mieszkańców budżetu obywatelskiego.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ratuszowy 49 19 dni temuocena: 71% 

  Rysio a co to za wielka filozofia? Od dawna budżet to kopiuj wklej z poprzedniego budżetu. Radni zagwarantowali, że MUSI zrobić ulice i zabezpieczyli środki. Jak będzie kombinował to mu nie przyklepią budżetu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Podaj wynik 48 19 dni temuocena: 50% 

  To nie burmistrz to wymyślił a kilkoro radnych którzy tym samym pokazali że wiedza na temat budżetu ich przerosła.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 47 19 dni temuocena: 53% 

  Nosz kur...mać!!! dalej Jagiełły ma czekać. Nieda się tam przejść suchą nogą a dziury po 10cm głębokości.Zdjęcie z artykułu obrazuje stan ulicy Jagiełły zapomnieliście oznaczyć!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 46 19 dni temuocena: 33% 

  Kto mówi tu o budowie urzedas ? Jest projekt i to wiemy teraz trzeba zbierać środki na resztę a obcinając budżet z romontów i budowy drug ulica Jagiełły robi dwa kroki wstecz i coraz bardziej oddalamy się od celu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do Urzędasa 45 19 dni temuocena: 78% 

  a właśnie że wieeeeeeeem i widzę jaaaaaaaaaaakie to w/g skomplikowane

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~halkatla 44 19 dni temuocena: 40% 

  jasielska od 50 lat czeka i nic się nie dzieje

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Urzedas 43 19 dni temuocena: 53% 

  Do chyba przesadzasz, akurat w przypadku Jagiełły i jej lokalizacji wzdłuż linii kolejowej to znając pkp jest skomplikowany proces, może nawet bardziej skomplikowany od budowy stacji orbitalnej. Niestety taki mamy klimat i takie są przepisy, tylko co Ty o tym możesz wiedzieć

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~chyba przesadzasz ~~Urzędasie 42 19 dni temuocena: 63% 

  skomplikowany proces ,? ,,,, no chyba nie tak bardzo skomplikowany jak budowa stacji orbitalnej .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Urzedas 41 19 dni temuocena: 46% 

  A wy myślicie, że budowa drogi to lepienie babek w piaskownicy? To skomplikowany proces, który musi trwać a sama budowa to wymaga ogromnej kasy. Myślicie, że swoimi naciskami i ciągłym jęczeniem na ten temat coś przyspieszycie, że kasa sama się na to znajdzie? Litości, pomyślcie trochę. Żaden burmistrz do tej pory nie chciał z Wami nawet zacząć gadać a za obecnego już jest projekt. To nadal wam mało?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Anna 40 19 dni temuocena: 73% 

  Rykaczewski najlepszy, sam jako pierwszy zaproponował ciąć budżet obywatelski i jedyny się wstrzymał. Brawo Andrzej!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obserwator 39 19 dni temuocena: 55% 

  Po co ten Kopaczewski siedzi po nocach nad przyszłorocznym budżetem miasta, skoro potem i tak trzeba go ciąć? I to oczywiście z inwestycji rzeczywiście potrzebnym mieszkańcom?!Bo na kiełbaskę wyborczą kasa jakoś jest.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Aleksander 38 20 dni temuocena: 53% 

  Gdyby radni nie wymusili na burmistrzu publicznego zobowiązania, że te ulice w przyszłym roku będą zrobione, to znowu kasa poszłaby na festiwale.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~1 37 19 dni temuocena: 40% 

  Akurat jaka jest różnica między wykreśleniem, a przesunięciem (na niewiadomy okres czasu). Zrozumcie, że problem jest szerzy i kasy brakowało i będzie brakować na wszystko bo idzie taki krach jakiego nie widzieliśmy od dawna.. I to nie tylko w Iławie. Skończy się najprawdopodobniej wojną, o której coraz głośniej się mówi bo przecież nie można cały czas przykrywać upadku drukowaniem pieniędzy i napędzaniem inflacji (czyli zubożaniem własnego społeczeństwa).

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mietek 36 19 dni temuocena: 43% 

  Urzędas kto odsłuchał jedną i drugą sesję, wie kto mówi prawdę. Wam urzędnikom najmniej zależy na ludziom, a radni zostali wręcz zmuszeni szantażem ( obawa przed utratą 5 mln dotacji) do przegłosowania nad zmianami. Jedyne co mogli zrobić to wymusić na twoim szefie zobowiązanie. Pewnie w tej przerwie co ogłosili dostali hasło znajdźcie mi pieniądze na te ulice. Wyobrażam sobie co by było jakby oddali dotację, burmistrz i jego klakierzy mieliby niezłe używanie po radnych.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Urzedas 35 19 dni temuocena: 50% 

  Mietek, mijasz się trochę z prawda. Na sesji burmistrz jasno deklarował że żadna z inwestycji nie zostanie wykreślona jedynie odsunięta w czasie. Radnym to nie wystarczyło, woleli mieć "gwarancję" więc uwalili ibo. A przecież to oni by na jesieni decydowali na co idą pieniądze w budżecie na przyszły rok. Więc nadal twierdzę że radni się sami zaorali

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mietek 34 19 dni temuocena: 67% 

  Co zyskali ? Gwarancję dla ludzi, że ulice będą zrobione. Faktycznie uchwała identyczna tylko z jednym ale. ... Zobowiązali Burmistrza ( a tego nie lubi), że w przyszłym budżecie nie zabierze ani złotówki z tych ulic. Iskrzy na linii rada -burmistrz.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Urzedas 33 19 dni temuocena: 60% 

  Co radni zyskali? Nic. Doprowadzili do wywalenia ibo w przyszłym roku i podjęli identyczna uchwałę jakiej wcześniej podjąć nie chcieli. I gdzie tu sens? Co tym chcieli osiągnąć? Zapędzili się sami w kozi róg chcąc dokopać burmistrzowi, zenada

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Podaj wynik 32 19 dni temuocena: 56% 

  Bzdury. Gdyby radni byli kumaci to by wiedzieli że nie trzeba ciąć ibo.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Oczy szeroko zamkniete 31 20 dni temuocena: 30% 

  Kasy nie mają a uzbrajają dzikie pola w prąd gaz i kanalizę za Radeksem i Konstalem po co ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~sung 30 20 dni temuocena: 67% 

  Budżet obywatelski powinien wrócić, gdy przestanie być kiełbasą wyborczą. Co z niego mamy? Psi wybieg? Atrakcje dla garstki mieszkańców?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ola 29 20 dni temuocena: 56% 

  Nikomu nic do tego co mieszkańcy sobie wybiorą. Samorząd jakiś czas temu zawarł umowę społeczną z mieszkańcami, że o małej cząstce budżetu sami zdecydują i powinien umowy dotrzymać.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Podatnik 28 20 dni temuocena: 87% 

  Pójdźmy dalej. Likwidacja drugiego wiceburmistrza to oszczędność ponad 100 tyś rocznie. W sam raz co rok inna ulica w to miejsce.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Urzędas 27 19 dni temuocena: 70% 

  Jakie 100 tys, przecież zarabia 400 tys a może nawet 500 tys. Przynajmniej ktoś normalny z doświadczeniem teraz jest Zastępca a nie jak wcześniej sami koledzy z nadania bez doświadczenia i wiedzy o tym co robia

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~? 26 19 dni temuocena: 78% 

  a radni swoich dietek ciąć nie będą ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~multi 25 20 dni temuocena: 77% 

  Trzeba było Soundlake ściąć. Czy kilka godzin zabawy za dziesiątki tysięcy złotych są ważniejsze niż schronisko czy dojazdy do naszych posesji na Wiejskiej? Dobrze, że przynajmniej radni przycisnęli burmistrza w temacie budżetu obywatelskiego.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Swojak 24 20 dni temuocena: 85% 

  Wstyd dla całego samorządu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wszyscy , to wszyscy , babka też 23 20 dni temuocena: 79% 

  a obcięcia sobie dietek nie głosowali ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 22 20 dni temuocena: 70% 

  Po tym cyrku z psim wybiegiem trudno o dobrą opinię ws budżetu obywatelskiego. Jeśli radni muszą wybierać w wydatkach to pogłoski o dziurawym budżecie stają się faktem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 21 20 dni temuocena: 60% 

  W mieście jest kilka stowarzyszeń senioralnych, ale chyba tylko ta działająca przy burmistrzu pozwala sobie na inwektywy typu tępa rada..... O tym rozprawiacie na swoich kolegialnych posiedzeniach? Jestem zniesmaczony.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Seniorzy 20 20 dni temuocena: 38% 

  A Mieszkaniec umie czytać? Tężnia i ćwiczenia była przykładem IBO do którego nikt nie miał zastrzeżeń. Teraz widać jaka tępa jest ta dzisiejsza rada

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 19 20 dni temuocena: 64% 

  Senior umie czytać ze zrozumieniem? Przyszłoroczny budżet, tężnia będzie. Tym samym utwierdziłem się w przekonaniu , że ten cały budżet obywatelski to nic innego jak kiełbasa wyborcza.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Seniorzy 18 20 dni temuocena: 50% 

  Tężnia i ćwiczenia dla seniorów też niepotrzebnie? Wsytd drodzy radni!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lalala 17 20 dni temuocena: 72% 

  Ten psi wybieg jest żenujący hahahaha

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~44-TY 16 20 dni temuocena: 73% 

  Zawsze stawia Burmistrz na swoich radnych i na nich głosujcie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ale jak ? 15 20 dni temuocena: 67% 

  a którym palcem głosować ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sssxsdss 14 20 dni temuocena: 53% 

  Ważne, że na pensje urzędników miejskich starczy. Swoją drogą należy im w październiku pokazać środkowy palec.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~j 13 20 dni temuocena: 100% 

  Wybory mądralo nie są w październiku a w kwietniu 2024

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kng 12 20 dni temuocena: 64% 

  Miasto jest bankrutem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~szybka akcja 11 20 dni temuocena: 56% 

  a soundlake będzie, czy nie?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 10 20 dni temuocena: 47% 

  Co z ulicą chełmińską?! Nadal jedyna droga na osiedlu gdzie nie ma asfaltu!! Dziura na dziurze! Chyba rachunek za uszkodzenie podwozia trzeba bedzie przeslac wladzom miasta!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Inny mieszkaniec. 9 20 dni temuocena: 100% 

  No to prawda, nie ma asfaltu bo jest polbruk. Gdzie niby są te dziury na dziurze? Od Brodnickiej aż do końca, do Bydgoskiej jest polbruk.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gonzo 8 20 dni temuocena: 51% 

  U Wójta roboty huczą aż miło, w ościennych miastach roboty huk, a tam gdzie PO to oszczędności. Ciekawostka.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Strabags 7 19 dni temuocena: 100% 

  U Pana Wójta to huczy ....ale ze śmiechu, po ugniataniu gumiakiem pseudo asfaltu wysypanego z worków do dziur w drogach .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Urzedas 6 20 dni temuocena: 71% 

  Zapraszam na Podleśna, westerplatte, dworcowa, gospodarska, łąkowa, dobrawy i kilka pomniejszych dróg remontowanych za bez mała 15 mln. Faktycznie w tej ilawie nic nie robią....

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bo PO to totalnie fatalni 5 20 dni temuocena: 52% 

  bo platfusy pinindzy nie mieli, nie mają i nie będą mieli , tak jak powiadał Vincent .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieciu 4 20 dni temuocena: 39% 

  Brawo radni, brawo burmistrz.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xv 3 20 dni temuocena: 0% 

  Jak burmistrz tak było.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4471 sekundy