REKLAMAincome2
REKLAMApluszak
wydrukuj podstronę do DRUKUJ20 marca 2023, 13:49 komentarzy 17

(Fot. materiały policji, zdjęcie ilustracyjne.)

Przypadający 21 marca pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, znany także jako "dzień wagarowicza", będzie dniem prowadzenia przez policję wzmożonych działań ukierunkowanych na bezpieczeństwo młodych ludzi. O tym, na co szczególnie zwrócą uwagę funkcjonariusze, pisze st. asp. Joanna Kwiatkowska, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Iławie.


21 marca to kalendarzowy pierwszy dzień wiosny i znany każdemu uczniowi "dzień wagarowicza”. Policjanci skupią się na prowadzeniu obserwacji i kontroli miejsc sprzedaży wyrobów tytoniowych oraz alkoholu, szczególnie tych, które są zlokalizowane blisko szkół, placówek oświatowych, obiektów sportowo-rekreacyjnych, dworców, czy parków. Policjanci stanowczo reagować będą na agresywne zachowania, próby wandalizmu, zachowania, których ofiarami mogą być młodzi ludzie.


Już w najbliższy wtorek (21 marca) przypada kalendarzowy pierwszy dzień wiosny, który jak zawsze, szczególnie przez dzieci i młodzież, jest obchodzony w wyjątkowy sposób, najczęściej podczas imprez organizowanych na terenie szkoły. Zgodnie z tradycją ten dzień określany jest "dniem wagarowicza". Z doświadczeń lat poprzednich wiemy, że pomimo organizowania przez szkoły alternatywnych zajęć tego dnia, mogą znaleźć się grupy młodych ludzi, które bez wiedzy nauczycieli samowolnie opuszczą teren szkoły lub spotkają się po lekcjach, aby "na swój sposób" uczcić ten dzień. Niestety zdarza się, że pozostając wtedy bez nadzoru i opieki dorosłych, niektóre z młodych osób rozpalają ogniska w miejscach niedozwolonych, piją alkohol, palą papierosy, sięgają po środki odurzające, śmiecą w miejscach przebywania, zakłócają porządek publiczny lub dopuszczają się wybryków chuligańskich. Ściągają na siebie kłopoty, wchodząc w konflikt z prawem lub stają się ofiarami przestępstw. A wszystko przez źle pojęte "świętowanie dnia wagarowicza".

W trosce o bezpieczeństwo młodych ludzi policjanci tego dnia przeprowadzą działania prewencyjne o nazwie "Pierwszy dzień wiosny 2023".

Funkcjonariusze we wtorek będą kontrolować skwery, parki, tereny przybrzeżne jezior, czyli miejsca, w których lubi spotykać się młodzież. Będą ujawniać tzw. wagarowiczów, czyli tych uczniów, którzy przebywają poza szkołą w czasie trwania lekcji bez uzasadnionego powodu oraz sprawdzać stan trzeźwości legitymowanych osób. Warto przypomnieć, że zgodnie z ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich, wagary, spożywanie alkoholu czy używanie środków odurzających są przejawami demoralizacji i podlegają rozpatrzeniu przez sąd nieletnich. Na pobłażliwość policjantów nie mogą liczyć szczególnie osoby zakłócające ład i porządek, dopuszczające się wybryków chuligańskich.

Szczególnemu nadzorowi będą również podlegać placówki handlowe sprzedające alkohol. Policjanci będą ostrzegać sprzedawców i właścicieli punktów sprzedaży przed konsekwencjami naruszenia przepisów obowiązującego prawa, a tym samym ujawniać nieuczciwych sprzedawców udostępniających alkohol osobom małoletnim wbrew zakazowi.

Aby nie dopuścić do takich sytuacji, policjanci zwrócili się z apelem do  właścicieli placówek handlowych, zachęcając do korzystania z nadanego im uprawnienia i sprawdzania wieku młodych klientów. Należy pamiętać, że alkohol jest jednym z największych zagrożeń dotykających dziś młodych ludzi. Często tworzy poważne problemy i zwiększa ryzyko wystąpienia wielu niebezpiecznych sytuacji.

Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że ani szkoła, ani policja nie są w stanie ochronić młodych ludzi bez pomocy rodziców. Stąd apel, aby zwłaszcza przed tym dniem rodzice porozmawiali ze swoimi pociechami, a w szczególności:

 • - zachęcili swoje pociechy do wzięcia udziału w organizowanych imprezach na terenie szkoły;
 • - ustalili, jak i z kim dziecko będzie spędzało dzień;
 • - kolejny raz przestrzegli przed spożywaniem alkoholu i zażywaniem narkotyków;
 • - zapewnili stały kontakt telefoniczny z dzieckiem i wyznaczyli godzinę powrotu do domu.

f


Miejmy nadzieję, że podjęte działania pozwolą naszym pociechom bezpiecznie i wesoło spędzić ten - z utęsknieniem wyczekiwany - pierwszy dzień wiosny.


KPP w Iławie/red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAskup złomu

16Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~vg 16 2 miesiące temu

  Policyjni bandyci mogli sobie bezkarnie pałować młodocianych, albo "pałować" w krzakach

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~JPIII 15 2 miesiące temuocena: 100% 

  dupki i damscy bokserzy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~El Directore 14 2 miesiące temuocena: 100% 

  Jak nikomu nie robią nic złego to dajcie im wagarować. To taka tradycja przecież. Jeden dzień bez obecności w szkole? Nic wielkiego się nie stanie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Cichy 13 2 miesiące temuocena: 100% 

  Właśnie redakcjo to i po waszej stronie by było ujawniać wszystko a nie tylko statystyki policji gdzie złapią drobnego pijaczka bo wziol coś bo był głodny

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~koko 12 2 miesiące temuocena: 100% 

  O skradzionych samochodach już nic nie napiszą ...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Cichy 11 2 miesiące temuocena: 100% 

  Ujawniać he he niech policja może ujawni co robił policjant [...] z komisariatu z Susza gdzie był na chwilę przeniesiony do komisariatu do Prabuty i już jest sportem w suszu. cyrk!!!

  Edytowany: 2 miesiące temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Brajan 10 2 miesiące temuocena: 69% 

  ja zawsze z kolegami piłem wino na wagarach i było super

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~emerytowany milicjant 9 2 miesiące temuocena: 50% 

  Będą pałować dzieci, jak za dawnych czasów

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xddd 8 2 miesiące temuocena: 66% 

  durnowatym psom jakaś karma z rekwirowanymi "używkami" uderzyła do psich łbów. Zabierają innym i sami biorą a potem nękają młodych ludzi. Lepiej się weźcie za swoich kolegów z komendy. i za ta nieznającą przepisów "koleżankę", która plecie głupoty w mediach

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jar 7 2 miesiące temuocena: 44% 

  Przecież to już nie te pokolenie co na wagary chodzi a i tak całe miasto obombione w kamery także przypał murowany jak się gdzieś w krzakach nie przyczajął.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Arj 6 2 miesiące temuocena: 0% 

  w kamery i tak nikt na szczescie nie patrzy

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~rodzic 5 2 miesiące temuocena: 57% 

  Szanowna policjo. Mamy 21 wiek i aplikacje typu Librus. Jak moje dziecko pójdzie na wagary, to ja będę o tym wiedzieć 5 minut po rozpoczęciu lekcji. Zajmijcie się proszę czymś pożytecznym.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rodzicu 4 2 miesiące temu

  Twoje dziecko ma cie w dupie i ten librus, woli isc zapalić sobie trawke albo wypic winiacza

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~red 3 2 miesiące temuocena: 69% 

  policja pomóc? haha a to dobre, a w czym i komu oni pomagają niby??? (poza małymi wyjątkami potwierdzającymi regułę)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~NML 2 2 miesiące temuocena: 33% 

  Bardzo dobrze patrol jak najbardziej bo ci młodzi mają ptasi rozum u nich byle się działo nie ważne co

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 1 2 miesiące temuocena: 36% 

  Niby masz rację ale duża część rodziców średnio na jeża jest z internetem i obsługą wszelkich programów. Więc policja jak najbardziej może pomóc.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAWypożyczalnia Sprzętu Budowlanego I Ogrodniczego Józek (Iława)
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAchełmzyca
REKLAMASzkoła2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.5413 sekundy