REKLAMAzoomi
REKLAMAprofi
wydrukuj podstronę do DRUKUJ9 maja 2023, 10:41 komentarzy 5

(Fot. materiały organizatora.)

To będzie prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników historii Iławy, ale także dla miłośników mocnych wrażeń. W piątek, 12 maja, w ramach ogólnopolskiej Nocy Muzeów, Michał Młotek i Dariusz Paczkowski, którzy od 2014 roku organizują edukacyjne spacery po Iławie, zapraszają mieszkańców na nocną wyprawę po mieście pod hasłem „Kryminalna historia Iławy”.

Specjalnie na tę okazję organizatorzy, którzy od lat przygotowują atrakcje w ramach lokalnej odsłony ogólnopolskiej Nocy Muzeów, dotarli do ponad stu różnych wycinków prasowych z informacjami o wydarzeniach, głównie o charakterze kryminalnym, które miały miejsce w Iławie w pierwszej połowie XX wieku.

Wśród opracowanych informacji znajdują się relacje o kradzieżach, rozbojach, czy wypadkach. Niektóre historie wręcz mrożą krew w żyłach. Jak ta o parobku Gustawie Sowie, który w 1915 roku zamordował w Iławie pięć osób. O tej potwornej zbrodni rozpisywały się wówczas gazety niemieckie i polskie.

Uczestnicy piątkowego spaceru będą mogli też posłuchać opowieści o przemytnikach, seryjnych złodziejach, kłusownikach, o wypadkach komunikacyjnych, które miały miejsce na ulicach Iławy, o pożarach i zwykłych chuligańskich wybrykach przedwojennych mieszkańców Iławy, którzy akurat w ten niechlubny sposób zapisali się w dziejach swojego miasta, trafiając na zawsze do relacji prasowych.


Spacer „Kryminalna historia Iławy” odbędzie się w piątek, 12 maja i potrwa około jednej godziny. Zbiórkę uczestników zaplanowano na godzinę 21:00 na placu przed ratuszem.


Miłośnicy historii i spacerów po mieście będą mieli w maju jeszcze jedną okazję, by wziąć udział w edukacyjnej wyprawie po Iławie. W niedzielę, 28 maja, w ramach cyklu „Historia jednej ulicy”, odbędzie się spacer po ulicy Sienkiewicza.

IMI/red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAgeodeta

5Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Kryspinowa 5 ponad rok temuocena: 57% 

  a największy historyk i wiedzący wszystko najlepiej SWYCH historii opowiadał nie będzie ? Przecież ten absolwent uniwersytetu mógłby opowiedzieć o smoku z wyspy Wielka Żuława , albo pomazanych wilkołakach . Taki mistrz i znawca klasy SWEJ nie pokaże ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Stary 4 ponad rok temuocena: 0% 

  Do Kasi. Mowa o Sewerynie, Gustawa synie :-)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~seweryn do suwenera 3 ponad rok temuocena: 67% 

  sewerynie ? daj głos ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~seweryn 2 ponad rok temuocena: 80% 

  prawdopodobnie Kasiu mowa o największym z największych histeryków

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kasia 1 ponad rok temuocena: 50% 

  o kim mowa

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAKOMA
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.3961 sekundy