REKLAMAzoomi
REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ12 maja 2023, 09:39 komentarzy 23

(Fot. Archiwum własne.)

Kluczowa dla przyszłości zabytku zmiana w zakresie właściciela starego młyna w Iławie - dokonana. Poznaliśmy najważniejsze szczegóły tej transakcji, której stronami byli prywatny przedsiębiorca i gmina miejska Iława.

Zrujnowany w wyniku ostatniego pożaru obiekt położony w reprezentacyjnym i uczęszczanym punkcie miasta - w sąsiedztwie zrewitalizowanej Wyspy Młyńskiej i drogi krajowej nr 16 - należy już oficjalnie do gminy. Aktualne plany? Adaptacja zabytku na potrzeby przyszłego muzeum regionalnego w Iławie.

Informacji o szczegółach transakcji polegającej na nabyciu do zasobów miasta starego młyna udzielili w imieniu Urzędu Miasta w Iławie Wojmir Gromadka (Wydział Utrzymania Mienia Komunalnego) i Magdalena Szcześniak (Wydział Planowania, Inwestycji i Monitoringu):

Nabycie udziału w prawie użytkowania wieczystego działki numer 135 obręb 10 oraz prawa własności działki numer 136/1 obręb 10 wraz z zespołem zabudowy młyna przy ul. Kościuszki 24 nastąpiło w dniu 23 grudnia 2022 r.

Cena zakupu wyniosła 380 000 zł.

Aktualnie przygotowywana jest adaptacja zespołu budynków młyna na potrzeby muzeum regionalnego.

O miejskich planach dotyczących starego młyna dyskutowano też na ostatniej - kwietniowej sesji Rady Miejskiej w Iławie. Radny Edward Bojko pytał wówczas o to, na jakim etapie są prace związane z tym obiektem.

- Przegłosowaliśmy, środki finansowe poszły, a co dalej się dzieje, ja nic nie wiem - powiedział radny.

Jak informował w odpowiedzi Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski, 18 kwietnia została podpisana umowa z projektantem na przygotowanie dokumentacji zabezpieczenia starego młyna. Ma ona, według słów burmistrza, powstać "w najbliższym czasie" i dotyczyć zabezpieczenia obiektu, częściowej rozbiórki (nadpalonych elementów konstrukcji) i uprzątnięcia terenu.

- To będzie pierwszy krok, żeby zająć się jeszcze w tym roku tym budynkiem - zakończył temat burmistrz.

Jako ciekawostkę Michał Młotek dodał, że wspomnianą dokumentację zrealizuje firma, która w przeszłości przygotowała pierwszą koncepcję muzeum w Iławie - przy "czerwonym" kościele. Burmistrz uzupełnił, że chodzi o biuro projektowe Krzysztofa Popińskiego, a firma ta pracowała także na projektem zamku w Lubawie.

Do tematu przyszłości starego młyna będziemy wracać.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAgeodeta

23Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~lena 23 ponad rok temuocena: 40% 

  Czy zauważyliście że poszła fama o budowie tunelu pod torami i odbudowie spalonego młyna? Nie bez przyczyny. Trzeba popchnac do przodu choć dać narodowi iławskiemu sygnał, ze Ratusz za coś się bierze. No nie?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Majin Bu 22 ponad rok temuocena: 30% 

  Przecież wybory na fotel włodarza Mista już niedługo. Formalnie kampania się nie rozpoczęła ale już Michał z Dawidkiem toczą wojenkę kto więcej komentarzy napiszę pod iławskimi profilami na Fejsie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lubowiok 21 ponad rok temuocena: 86% 

  Dobra inwestycja zburzyć i postawić 3 lidla bo za mało jest w Iławie marketów a za dużo chętnych na zakupy !

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Piter 20 ponad rok temuocena: 50% 

  Myślę że lepszym rozwiązaniem byłoby kolejne centrum handlowe bo na tak ogromne miasto jak Iława jest ich za mało. Po prostu nie ma gdzie chodzić na shopping! ;-)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Podatnik 19 ponad rok temuocena: 54% 

  Tylko Baran mogl kupic taka ruine i skad ten baran wezmie kase na odbudowe skoro ratusz groszem nie smierdzi a na to cos trzeba grube miliony

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tfc 18 ponad rok temuocena: 67% 

  Sama działka w tym miejscu jest więcej warta niż zapłacili. Baran jesteś, a nie podatnik

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Majin Bu 17 ponad rok temuocena: 69% 

  No tak. Dawid chciał się wykazać. Dobre budynki sprzedają na siłę, a ruinę w stanie naturalnego rozkładu biorą z myślą na jakieś muzeum

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Miastowy od urodzenia 16 ponad rok temuocena: 20% 

  Jakby rodzice którzy mieszkaja na obrzeżach ilawy np. jak wilielec, starzykowa i nie meldowali dziecie w ilawie na czas kwalifikacji do szkol podstawowych to niebyloby takiego ścisku na ulicach. na wsiach też sa szkoly ale nie mieszkaja na wsi ale sxkoly to juz w miescie wolą. uczcie sie tam gdzie mieszkacie i nie befzie tłoku o 7.50 w ilawie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Link 15 ponad rok temuocena: 80% 

  Kto tą Polską będzie rządził no kto przejmie lejce pytam się kto mam nadzieję że nie ty.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~i co z tego, że miastowy? 14 ponad rok temuocena: 100% 

  A przez ciebie nie było chyba zbytniego tłoku rano na ulicach. Ponieważ do szkoły raczej zbyt często nie chodziłeś. A jeśli czasami tam trafiałeś, to całkowicie nadaremno. Najlepszym dowodem, że był to stracony czas, jest to co napisałeś. A właściwie - jak napisałeś. Chyba do czwartej klasy już w ogóle cię nie wpuścili.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xv 13 ponad rok temuocena: 64% 

  Jeśli rozchodzi się o parkowanie samochodów w Iławie to masakra. Jeśli do szkół zamaist rowerami uczniowie dojeżdzają samochodami i stawiają swoje wehikuły na parkingu za Ratuszem to żle. Iława jest bez parkingów mało! Powiedzcie Burmistrzowi żeby opłaty ostre wprowadził. Tak ma NMLub i Lubawa nawet.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ki 12 ponad rok temuocena: 40% 

  sam jestes masakra

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lupus 11 ponad rok temuocena: 80% 

  Jak żyję to już 4-ta dyskusja co zrobić z ruiną starego dobrego młyna gdzie diabły nocują. Jeszcze pamiętam jak nie na wodę, ale prądem go napędzano. Ojcy przenice dawali mleć na dobrą mąkę. A więc komuś się w głowie mąci, by owszem zrobić młyn na kawiarenkę z izbą muzealną i to byłaby dobra sprawa. Ale nikt nie pomyśli jakie koszty? Oczywiśćie że nie 2, nie 5 a prawie około 10 milionów polskich złotych. I kto ma to wyłożyć. Ratusz? Niech wykłada.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~o to tobie, to faktycznie prawda 10 ponad rok temuocena: 71% 

  A ciebie podobno już dawno zamknęli w starym wychodku właśnie na tym samym targowisku. Tam na górce, koło sklepu rowerowego. I z tego "luksusowego" szaletu nadajesz swoje nieustanne bzdety będące na poziomie tamtejszej muszli klozetowej...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~czy to prawda ? 9 ponad rok temuocena: 42% 

  koślawy stróż na targowisku podobno gadał , że zamkną tam historyka 35-tego na wieki wieków amen i będzie spokój święty .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wiwat komsomolcom z lgbt 8 ponad rok temuocena: 80% 

  Ratusz wyłoży ???? chyba jak się sam zgumkuje . Bo nawet na utrzymanie kibelka na wyspie podobno nie stać

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~syrene W 7 ponad rok temuocena: 61% 

  a może w tej paskudzie zamknąć smoka z wyspy Wielka Żuława wraz z wilkołakami i czarownicami na czele Kryspinową ? a co na to historyk absolwent uniwersytetu , czyli ~~~iławianin 35 ~~

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~trele morele 6 ponad rok temuocena: 85% 

  dźwig z kulą załatwi sprawę w kilka godzin . A Miasto przez ile ??? lat nie potrafi zrobić porządku i dalej jest syf .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nb 5 ponad rok temuocena: 100% 

  ,,????

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xv 4 ponad rok temuocena: 100% 

  Tylko na parkingu pod Lidlem ale za odpłatnością, nie widzę innej opcji. Należy dokonać wjazdu na plac Lidla jadąc od strony Ostródzkiej. A nie zawracanie gdzieś na wykości Włodka.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mariusz 3 ponad rok temuocena: 86% 

  Ciekawa atrakcja dla turystów i mieszkańców miasta . Ważne pytanie gdzie zlokalizowany zostanie parking , chyba że nie jest potrzebny ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Samochodziarz 2 ponad rok temuocena: 80% 

  Parking musi być, jak to bez parkingu. Inwestycja w Iławie = Parking. Bez parkingu się nie obejdzie, może mieszkam 15 minut drogi od młyna, ale no kurła ja chce stanąć. Nie wystarczy parking pod Lidlem i ten pod cmentarzem, potrzebny jeszcze trzeci. Kocham parkingi.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Młynarz 1 ponad rok temuocena: 70% 

  Pod Lidlem

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAKOMA
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.4715 sekundy