REKLAMApluszak
REKLAMAZielona aleja
wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 listopada 2023, 12:45 komentarzy 5
Przeczytajcie więcej o nowej innowacyjnej procedurze na Oddziale Chirurgi Urazowo-Ortopedycznej iławskiego szpitala.

Przeczytajcie więcej o nowej innowacyjnej procedurze na Oddziale Chirurgi Urazowo-Ortopedycznej iławskiego szpitala.

Artroza CMC1 - brzmi to obco, ale okazuje się, że w nadchodzących latach może dotyczyć coraz większego odsetka naszej populacji. 


Zwyrodnienie tradycyjnie dotykało przede wszystkim przedstawicieli określonych profesji - np. krawcowych czy drwali - ale okazuje się, że użytkownicy smartfonów też są na nie narażeni. W Powiatowym Szpitalu w Iławie, na Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, zespół medyczny wdrożył nową innowacyjną procedurę endoprotezy kciuka CMC. 


Chodzi konkretnie o staw nadgarstkowo-śródręczny.

- Najczęściej jest to pierwotna choroba zwyrodnieniowa stawu CMC1 - jest to staw siodełkowy o bardzo dużym zakresie ruchu i głównie dzięki niemu możliwe jest wykonywanie chwytu pęsetowego między kciukiem a palcami II-V. Kciuk natomiast jest najważniejszym palcem ludzkiej ręki - mówi dr Maciej Świniarski, lider i pomysłodawca wprowadzenia nowej procedury. - Na rozwój choroby zwyrodnieniowej tego stawu nierzadko ma wpływ wykonywany w przeszłości zawód. Wśród naszych pacjentek są między innymi krawcowa, szwaczka czy na przykład pani zajmująca się ślusarstwem - mianowicie dorabia klucze do zamków. Wśród osób oczekujących na zabieg są np. położna czy drwal. Można zauważyć, że charakter pracy wykonywany w przeszłości determinuje rozwój artrozy CMC1. Inną przyczyną może być przebyte złamanie podstawy I kości śródręcza - jest ona jednak rzadsza. 

Warto dodać, że artroza CMC1 stanowi ok. 10 proc. wszystkich zmian zwyrodnieniowych występujących w stawach człowieka. 

W Polsce pierwszy tego typu zabieg został wykonany w 2019 r. w Klinice Chirurgii Ręki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, miał on charakter szkoleniowy, a przeprowadził go francuski ortopeda dr Adil Trabelsi. Teraz, dzięki zaangażowaniu personelu, skorzystają z niego także pacjenci Powiatowego Szpitala w Iławie.

Szacuje się, że problem będzie coraz częstszy z racji wydłużenia średniego wieku populacji, uprawiania coraz to nowych sportów ekstremalnych czy wreszcie z powodu powszechnego używania smartfonów z dużym ekranem dotykowym.

Na podstawie publikacji Powiatowego Szpitala w Iławie/red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK
REKLAMAprofi

3Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Kamil z IŁAWY 3 7 miesięcy temuocena: 100% 

  SOR IłAWA to TRAGEDIA

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~max 2 7 miesięcy temuocena: 100% 

  Noo szacun!!! Ale nie lepiej najpierw zacząć od tego, żeby zgłaszający się pacjent do NISOL , czy na SoR ma być traktowany jak człowiek?!! A może trzeba zacząć udawać że jesteśmy ze wschodu ?!!! Wtedy na CITO!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iwona 1 7 miesięcy temuocena: 80% 

  Nie, nie wszyscy pracujący w tych zawodach chorują na takie schorzenie, więc samo uprawianie zawodu nie jest powodem, raczej specyficzne podejście określonej osoby, pewien sposób wykonywania ruchów

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4811 sekundy