REKLAMAprofi
REKLAMAkarczma 2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ29 listopada 2023, 10:27

(Fot. OSP Lubawa.)

Niecodzienna wizyta i niecodzienna interwencja. W zakładzie pracy w Lubawie stawił się dziś rano... jenot. Jak się okazało, zwierzę nie było w najlepszym stanie i potrzebowało pomocy weterynaryjnej.

Jak podaje jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubawie, wezwanie na nietypową interwencję nadeszło około godziny 9:30. Jak wynikało z pierwszych informacji, w jednym z zakładów pracy na ulicy Toruńskiej pojawił się... szop. "Mamy gagatka!" - skomentowali strażacy ochotnicy, którym udało się schwytać zwierzę. Wówczas okazało się, że w rzeczywistości jest to jenot. Ponieważ zwierzę było w złym stanie, wezwano lekarza weterynarii. Ten podjął decyzję o uśpieniu chorego jenota.

Co wiadomo o jenotach w Polsce? Na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska czytamy:

Jenoty pochodzą z Azji. Naturalny obszar występowania tego gatunku obejmuje północno-wschodnią Syberię, Japonię, Koreę oraz część Półwyspu Indochińskiego. W Polsce jest to gatunek zadomowiony, występujący w prawie całej Polsce od lat 60. ubiegłego wieku.

Dane dotyczące inwazji jenota i badania genetyczne wskazują, że gatunek ten skolonizował Polskę ze wschodu (ekspansja naturalna). Jenot zajmuje zróżnicowane siedliska jak: lasy, doliny rzeczne oraz tereny podmokłe, środowiska zmienione przez człowieka. Jest to gatunek o szerokiej niszy siedliskowej. Może oddziaływać na środowisko przyrodnicze, przede wszystkim poprzez przenoszenie chorób i pasożytów, w mniejszym stopniu poprzez drapieżnictwo lub konkurencję z rodzimymi gatunkami.

Najbardziej istotnymi chorobami przenoszonymi przez jenoty są: wścieklizna oraz świerzb. Poprzez przenoszenie pasożytów i patogenów jenoty mogą mieć wpływ również na ludzi i hodowlę zwierząt.

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Fot. OSP Lubawa.

REKLAMANAJLAK
REKLAMAipb

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.3972 sekundy