ZDZ
REKLAMAprofi
wydrukuj podstronę do DRUKUJ17 lutego 2024, 09:33

Planujesz zakup używanego samochodu? Musisz dokładnie sprawdzić nie tylko jego stan techniczny, ale także informacje na temat m.in. ważności badania technicznego czy polisy OC. Cennych informacji dostarczy Ci numer VIN. Dowiedz się, gdzie go znaleźć oraz czego dzięki niemu możesz się dowiedzieć o aucie.

Czym jest numer VIN?

VIN (Vehicle Identification Number) to indywidualny numer każdego pojazdu, który obowiązuje przez cały okres jego eksploatacji, co oznacza, że nie podlega zmianie. Składa się z ciągu 17 znaków – zarówno cyfr, jak i liter. Każdy z nich dostarcza cennych informacji na temat pojazdu. Numer VIN należy interpretować w następujący sposób:

 • znak 1 – kraj producenta,
 • znaki 2-3 – marka i przeznaczenie,
 • znaki 4-8 – wyposażenie, seria, model, typ nadwozia, silnik,
 • znak 9 – znak kontrolny,
 • znak 10 – rok produkcji,
 • znak 11 – identyfikator fabryki,
 • znaki 12-17 – numer seryjny pojazdu.

W sieci znajdziesz wiele dekoderów VIN, które mają rozczytać zawarte w tym numerze informacje. Należy jednak traktować je dość ostrożnie, gdyż nie zawsze podawane przez nie dane są zgodne ze stanem faktycznym.

Do czego jest potrzebny numer VIN?

Jeśli zainteresowałeś się samochodem używanym i planujesz go kupić, to koniecznie poproś właściciela o numer VIN. W wielu ogłoszeniach znajdziesz go od razu w opisie auta. Znacząco ułatwia to sprawdzenie historii pojazdu. Jeśli chcesz się przekonać, czy informacje podane przez właściciela są prawdziwe, skorzystaj z darmowej usługi Historia Pojazdu. Korzysta ona z rejestru Centralnej Ewidencji Pojazdów, a także wielu rejestrów zagranicznych. Ta usługa dostarczy Ci wielu cennych informacji dotyczących m.in.:

 • ważności badań technicznych,
 • ważności ubezpieczenia OC,
 • odczytów licznika z badań technicznych,
 • danych technicznych (moc, pojemność silnika itp.).

Numer VIN pozwala także określić potencjalnemu kupcowi, czy pojazd nie został wyrejestrowany, zgłoszony jako kradziony oraz czy nie uczestniczył w zdarzeniach drogowych.

Aby skorzystać z usługi, wystarczy wejść na stronę internetową Historia Pojazdu, a następnie wpisać numer rejestracyjny, VIN oraz datę pierwszej rejestracji. Wyświetlą się informacje, które możesz pobrać i wydrukować.

Jeśli chcesz zamówić szczegółowy raport zawierający jeszcze więcej danych, skorzystaj z usług specjalistycznych firm, które Ci go dostarczą. Najczęściej pobierają one za to opłaty. Wcześniej zapoznaj się z opiniami użytkowników takich serwisów, aby mieć pewność, że otrzymasz informacje, na których najbardziej Ci zależy.

Numer VIN przyda Ci się także wtedy, gdy będziesz chciał sprawdzić oryginalne wyposażenie pojazdu. W tym celu należy skorzystać z pomocy Autoryzowanej Stacji Obsługi, czyli ASO. Specjaliści z ostatnich 6 znaków mogą odczytać np. kolor lakieru czy typ elementów wyposażenia. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://rankomat.pl/samochod/sprawdzanie-wyposazenia-samochodu-po-numerze-vin. Taka wiedza jest przydatna zwłaszcza w przypadku konieczności przeprowadzenia naprawy. Dzięki uzyskanym informacjom wiadomo, jakich części należy użyć, a także jak dobrać kolor lakieru, aby pasował do oryginalnego odcienia karoserii.

Gdzie znajduje się numer VIN?

Wiesz, jakich cennych informacji dostarcza numer VIN. Teraz sprawdź, gdzie go znaleźć. Przede wszystkim jest on umieszczony w rubryce „E” dowodu rejestracyjnego. Producenci oznaczają numerem VIN także niektóre elementy w pojeździe, a dokładniej m.in.:

 • wzmocnienie czołowe,
 • podłogę pod tylnym siedziskiem,
 • obudowę deski rozdzielczej z lewej strony,
 • słupek środkowy prawy.

Pamiętaj, że lokalizacja tego oznaczenia może się różnić w zależności od marki i modelu auta. Więcej cennych informacji na temat umiejscowienia VIN znajdziesz we wpisie pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/gdzie-znajde-numer-vin-samochodu.

O czym jeszcze musisz pamiętać przy zakupie używanego samochodu?

Numer VIN dostarczy Ci cennych informacji, jednak nie wystarczą one do tego, aby podjąć decyzję o ewentualnym zakupie samochodu. Jeśli stwierdzisz, że jego status prawny nie budzi zastrzeżeń, to koniecznie sprawdź też jego stan techniczny. Jest to bardzo ważne, gdyż to od niego zależy, czy auto będzie działało, tak jak należy.

Możesz to zrobić samodzielnie, jednak musisz mieć wiedzę, która pozwoli Ci przeprowadzić oględziny samochodu. Najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego i zaufanego mechanika. Sprawdzi on poszczególne podzespoły i elementy pojazdu i oceni ich stan techniczny. Możesz także udać się do ASO, w którym zostanie przeprowadzony szczegółowy przegląd.

Zakup samochodu używanego to decyzja, do której trzeba się dobrze przygotować. Jest to związane przede wszystkim z dużą liczbą aut oferowanych na sprzedaż oraz tym, że ich kondycja nie zawsze jest zgodna z podanymi informacjami. Aby uniknąć problemów, przede wszystkim należy sprawdzić numer VIN. Dostarcza on wielu cennych danych. Nie zapomnij także o dokładnych oględzinach samochodu dokonanych przez specjalistę, który oceni ogólny stan techniczny.

Materiał partnera.

REKLAMAgeodeta
REKLAMAPellet
REKLAMAStrefa relaksu
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.2888 sekundy