ZDZ
REKLAMAZielona aleja
wydrukuj podstronę do DRUKUJ27 lutego 2024, 07:54 komentarzy 151
Leszek Nowak i kontrowersje na sesji Rady Miejskiej w Iławie.

Leszek Nowak i kontrowersje na sesji Rady Miejskiej w Iławie. (Fot. Info Iława.)

Czy na maszcie przed ratuszem w Iławie powinna być eksponowana - obok flagi Rzeczypospolitej - flaga innego państwa, w tym przypadku: ukraińska? Na sesji Rady Miejskiej w Iławie w poniedziałek zdecydowanie i w mocnych słowach sprzeciwił się temu mieszkaniec naszego miasta Leszek Nowak, czym - jak sam przyznał - wywołał burzę.

Ekspozycji ukraińskiej flagi bronili radni Michał Młotek i Ewa Jackowska oraz burmistrz Dawid Kopaczewski. To, jak mówili, wyraz solidarności z napadniętym sąsiadem.

Leszek Nowak to - jak się sam przedstawił - iławianin od urodzenia, czyli od 1955 roku.

- My, Polacy, mamy takie szlachetne kalectwo duszy, że nie potrafimy nienawidzić. Więc nie o zemstę, lecz o prawdę tu chodzi - rozpoczynał swoją wypowiedź mieszkaniec naszego miasta. - Moje wystąpienie na tej sesji traktuję jako mocny głos gorzkiej prawdy, przemilczanej, oddalanej, obecnie zakłamywanej i niewygodnej - kontynuował.

Następnie Leszek Nowak wyraził swój zdecydowany protest wobec eksponowania na maszcie przed ratuszem w Iławie flagi Ukrainy. Została tam wywieszona krótko po wybuchu wojny na terenie państwa naszego wschodniego sąsiada i wisi do dzisiaj. 

Zdaniem mieszkańca eksponowanie tejże flagi jest "nielicujące z polską racją stanu i nachalne".
Leszek Nowak wytknął też władzom miasta "ewidentne zignorowanie 80. rocznicy ludobójstwa ukraińskiego na Polakach".

- W roku 2016 Sejm RP ustanowił dzień 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej - przypominał iławianin. - W dniu 80. rocznicy władze miasta i Iławskie Centrum Kultury w sposób dla mnie haniebny zignorowały uczczenie pamięci ofiar, nie organizując żadnych uroczystości mimo interwencji w tej sprawie. Taka sytuacja jest szczególnie bolesna i poniżająca dla rodzin pomordowanych, które mieszkają w Iławie i jej okolicach.

Iławianin sprzeciwił się dalszej ekspozycji flagi Ukrainy przed ratuszem w Iławie. Jak przypomniał, została wciągnięta na tutejszy maszt 5 marca 2022r. - podczas miejskiego wiecu wyrażającego solidarność z zaatakowaną przez Rosję Ukrainą.

- Mimo upływu czasu, moich monitów ukraińska flaga dalej jest eksponowana przed ratuszem miejskim - mówił Leszek Nowak. - Nachalna i długa ekspozycja flagi obcego państwa, jakim jest Ukraina i historyczne doświadczenia wzbudzają agresję i traumatyczne skojarzenia wśród rodzin osób bestialsko pomordowanych.

Dalej Leszek Nowak przywołał przykłady okrucieństwa i bestialstwa, jakiego dopuszczali się na Wołyniu ukraińscy nacjonaliści. Na koniec zażądał zdjęcia ukraińskiej flagi z masztu.

- Nie chodzi o to, że to jest nienawistne. Ale nie może tak być, żeby kogoś wyżej stawiać, niż jest gospodarz - kończył mieszkaniec Iławy.

Wystąpienie wywołało burzę. Najpierw o to, że iławianin czuł się poganiany i uznał za niestosowne, aby w tak ważnej sprawie ograniczać czas wypowiedzi do zaledwie 5 minut (co, jak ripostował przewodniczący rady Michał Młotek, jest zasadą obowiązującą wszystkich mieszkańców zabierających głos na sesji).

- Nie neguję faktów historycznych, znam je - powiedział Michał Młotek. - Natomiast 24 lutego, kilka dni temu, minęły dwa lata od agresji Rosji na Ukrainę. Za naszą wschodnią granicą wojna przyniosła śmierć, przyniosła zniszczenie, przyniosła cierpienie. Zginęło 100 tysięcy cywili, 30 tysięcy żołnierzy. 6 milionów Ukraińców musiało wyjechać za granicę, opuścić swoje domy. Jaki musi być brak empatii, żeby w takiej sytuacji, blisko rocznicy, wypowiadać tego typu słowa? - skomentował przewodniczący.

Później emocje sięgnęły zenitu - to podczas wystąpienia radnej Ewy Jackowskiej, która zabrała głos na stojąco.

- Jako żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej (radna należy do WOT - Wojsk Obrony Terytorialnej - przyp. red.), jako pracownik Wojskowego Centrum Rekrutacji, chciałabym serdecznie podziękować władzom miejskim za solidarność, solidarność z ludźmi, którzy musieli przeżyć to, co przeżywają przez dwa lata - mówiła radna. - Chciałabym podziękować mieszkańcom Iławy, również za solidarność z ludźmi, którzy potrzebowali pomocy. Nie zawiedliśmy ich. Bardzo dziękuję za ten gest solidarności, chociażby wywieszenie flagi, ponieważ w mieście Iława zamieszkują również mieszkańcy pochodzenia ukraińskiego, im również należy oddać szacunek.

Głos zabrał także burmistrz. Powiedział, że budowanie dobrych relacji z sąsiadami wymaga wyjaśnienia wszelkich historycznych krzywd. 

- Głęboko wierzę, że za kilka, kilkanaście lat dojdziemy do tego, że z narodem ukraińskim, który dalej będzie wolnym i demokratycznym państwem, te stosunki także wyjaśnimy - mówił Dawid Kopaczewski. - Wywieszenie flagi dwa lata temu nie było symbolem poniżania czy wywyższania kogokolwiek, to był symbol, tylko i aż, solidarności z narodem, który został zaatakowany przez agresora i mordercę Putina. Prosiłbym nie mieszać trudnej historii naszych narodów z tym, co się dzieje obecnie. Żywotnym interesem naszego kraju, naszych dzieci jest, aby Ukraina była wolna i niepodległa. Jeżeli nie będzie, to za 5-10 lat możemy być w podobnej sytuacji.

Leszek Nowak, który jeszcze raz zabrał głos, stwierdził na koniec, że cieszy się z burzy, którą wywołał, gdyż, jak powiedział, przedstawiciele iławskiego samorządu "zaczęli myśleć", na co podniosły się protesty. Jeszcze raz wypomniał brak oficjalnych obchodów w Iławie 80. rocznicy rzezi wołyńskiej. I pytał, gdzie w Ukrainie są polskie flagi. Na to burmistrz odpowiedział, że herb Iławy eksponowany jest w Mikołajowie, ukraińskim mieście w obwodzie lwowskim, z którym nawiązała kontakt Iława - tak Ukraińcy wyrażają wdzięczność za pomoc, którą otrzymali od miejscowego samorządu i od iławian. 

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Fot. Info Iława.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMAgeodeta
REKLAMAPellet

143Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Patriot 143 16 dni temuocena: 100% 

  Pojawienie się tej "flagi" to policzek dla Polaków.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Masik 142 miesiąc temuocena: 57% 

  Panie Młoteczku w Izraelu też jest woja wywiesi Pan tez flagę Izraela???Po co ta flaga Ukrainy tam wisi po co !!!????

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Polak całkiem duży 141 miesiąc temuocena: 50% 

  POWIEM TAK , DZIWIĘ SIĘ IŁAWIANOM, PRZECIEŻ POLAKOM W PRZYTŁACZAJĄCEJ WIĘKSZOŚCI , ŻE TYLE CZASU TOLERUJĄ, ŻEBY FLAGA TEGO PAŃSTWA UKRAIŃSKIEGO POWIEWAŁA W REPREZENTACYJNYM MIEJSCU IŁAWY. A TO, ŻE JAKIŚ TAM OSOBNIK Z URZĘDU (NAWET NIECH BĘDZIE ŻE TO TEN NIEDOJDA BURMISTRZ KOPACZEWSKI) WYWIESZA SOBIE, BO TAK UWAŻA , TO NIE MA ŻADNEGO ZNACZENIA , BO LICZY SIĘ TO CO LUD-LUDZIE MYŚLĄ I JEŚLI MYŚLĄ TAK JAK PISZĘ TO ROBIĄ PORZĄDEK , ZDEJMUJĄ FLAGĘ I ODNOSZĄ KOPACZEWSKIEMU, NIECH SOBIE W DOMU POWIESI ALBO MOŻE NIECH PRZEKAŻE MŁOTKOWI NA JEGO CELE PRYWATNE. PRZESTRZEŃ PUBLICZNA NIE NALEŻY DO KOPACZEWSKIEGO , MŁOTKA CZY NP. TEJ GWIAZDY JACKOWSKIEJ. NATOMIAST JEŚLI TOWARZYSTWO UKRAIŃSKIE W IŁAWIE POCZUJE SIĘ OBRAŻONE TO ICH PROBLEM. PRZYPOMINAM , ŻE IŁAWA JEST CZĘŚCIĄ PAŃSTWA POLSKIEGO , A UKRAINA JEST DALEKO NA WSCHODZIE I NIECH SOBIE TAM WISZĄ TE ICH FLAGI. TAKŻE IŁAWIANIE DO ROBOTY , ROBIĆ PORZĄDEK , WIOSNA IDZIE!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Osiedle XXX 140 miesiąc temuocena: 65% 

  Flaga przeszkadza a popołudnie z Ukrainą organizowane i sponsorowane przez ICK już nie ? To co się odbyło na sesji w wykonaniu Pana Nowaka to czysty klasyk łobuzerstwa. Przyjść zrobić sztuczną zadymę , wyjść. Ślad w kampanii jest. A teraz do sedna. Mieszkańcy, oddolni społecznicy, władze miasta pomogli uchodźcom wojennym zafunkcjonować w obcym kraju , z dala od domu, z dala od najbliższych. Dziś ci ludzie dzięki pomocy ludzi dobrej woli, musieli się usamodzielnić, poszli do pracy, dzieci do szkoły i radzą sobie. Nie żyją na nasz koszt , tylko za własne zarobione pieniądze. Wielu z nich po prostu nie ma do czego wracać. Czy Pan Nowak nie zauważa innych , bardziej przyziemnych problemów, bolączek mieszkańców tylko ciągle pomniki, obeliski lub flagi ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~anioł 139 miesiąc temuocena: 40% 

  A niech was wszyscy diabli i i moce piekielne pochłoną .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kola 138 miesiąc temuocena: 60% 

  Popieram w całości Pana Leszka tej flagi tu nie powinno być !!!!Brawo za odwagę, a Pan Młotek i Pani jak jej tam ta krzykaczka hmmm ręce opadają na ich zachowanie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~cała prawda całą dobę 137 miesiąc temuocena: 78% 

  zapomniałem wspomnieć o tym , że w/g historyka 35-tego pisiory WIĘKSZOŚĆ lasów wycięli piłami motorowymi na ruską ropę i chińczycy mogą się podcierać naszymi lasami .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~traktorzysta 136 miesiąc temuocena: 50% 

  kiedy paliwo za 5 zł ? dzisiaj tankowałem LEMINGU za prawie 7 zł , nie zajmuj się pisiorami , LEĆ DO MŁOTKA I TEGO LEWAKA BURMISTRZA , niech dzwonią do rudego tuskowatego i pytają się kiedy spełni choć jedną obietnicę i jak będą wychodzić z urzędu to tą flagę niepasująca do polskiego krajobrazu zdejmą , tylko żeby się nie pomylili i żeby polskiej nie zdjęli

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tvn 24 135 miesiąc temuocena: 75% 

  A IPN czerwonym towarzyszom przeszkadza , bo wystarczy kliknąć na konkretnego delikwenta w inwentarzu archiwalnym IPN , i mamy całą prawdę całą dobę ........... kto był ormowcem , kto był czerwony, kto był TW kapusiem . Jak któryś z ormowców nie wierzy to zostanie WYJAŚNIONY i to szybko

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Poliytykable 134 miesiąc temuocena: 47% 

  Ruski agent

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pytam 133 miesiąc temuocena: 67% 

  Czemu Pana Nowaka nie oburzał fakt flagi przy jej instalowaniu tylko teraz po dwóch latach ? Nagle przed wyborami ? Ciekawego na których listach znajdziemy jego nazwisko. PiS , Konfederacji vel nadziei dla Iławy?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~cała prawda jak w tvn 132 miesiąc temuocena: 83% 

  narastającej agresji wyedukowanego historyka 35-tego ciąg dalszy . Nikt go nie obrzuca wyzwiskami a on wszystkich wkoło .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~narastającej psychozy ciąg dalszy.... 131 miesiąc temuocena: 33% 

  Uwaga, niżej w SWYM(?) psychicznym ciągu idiota od liczby 35. Najlepiej odsunąć się od ekranu lub monitora. Zabrać dzieci i zwierzęta. Może opluć i pokąsać.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~cała prawda całą dobę. 130 miesiąc temuocena: 71% 

  po prostu "WRĘCZ" niewiarygodne , żeby historyk , który studiował 5 lat historię , był aż tak nieodpowiedzialny rzucając wyzwiska SWE . ale dzięki SWEMU chamstwu został WYJAŚNIONY ,,,,,,,,,,,,,

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~SS 78 129 miesiąc temuocena: 75% 

  Stały komentator 35-ty na INFO zamieścił kilkadziesiąt, albo kilkaset , ew. całe tysiące postów SWYCH np. , o naziolach , o feniksie, o wszechprezesie, o fetorach z ziemniacznki i raczył "wyprodukować pod kopułą SWĄ tysiące obelg i wyzwisk w kierunku innych np. "WSZAWA GNIDO czy FLEGMO GLUTOWA

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pytanie do 35-tego 128 miesiąc temuocena: 84% 

  a ten "tępy i chamski tzw. pyskuący ćwok." z postu TWEGO to kto ? Jako absolwent renomowanego uniwersytetu na pewno wiesz.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do ciągle zwartego za rubelki 127 miesiąc temuocena: 53% 

  A 35-ty wszędzie widzi Konfederację. I tu muszę Cię zaskoczyć. Jestem wyborcą PO, wcześniej PSL, ale tu zgadzam się z Konfą. Jestem przeciwny dalszemu okradaniu Polaków na rzecz obcego narodu i ich brudnych interesów. Zostaliśmy ograbieni gospodarczo, finansowo, militarnie i zadłużeni na niespotykana skalę. Kiedy dość tego cyrku w kraju, gdzie na wszystko brakuje pieniędzy? Kiedy koniec rozdawnictwa i utrzymywania dwóch narodów naszym kosztem? Wojna pozycyjna jest tysiąc kilometrów od samej granicy. Wszędzie jest spokój i normalne życie (imprezy, festiwale, zawody sportowe, wczasy zorganizowane, wycieczki). Każdy pracujący Polak już dołożył do tej zastępczej wojny od 6-10 tyś. złotych(oficjalne dane, ukryta pomoc, kredyty). Nawet jak tyra za najniższą krajową, a sponsoruje socjal rosłego Ivana jeżdzącego Audi RS i obwieszonego złotem, który ma posiadłość z willą zaraz przy polskiej granicy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a niżej tradycyjnie 126 miesiąc temuocena: 79% 

  a niżej bez zmian SAME BZDURY, ZERO PRAWDY i kilka wyzwisk , czyli post znanego historyka .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ciągle zwarty, czujny i gotowy... za rubelki 125 miesiąc temuocena: 26% 

  Czy zauważyliście Szanowni Czytelnicy, że na każdym forum tego portalu siedzi zawsze zwarty i gotowy do akcji płatny troll konfederacki? Ciągle czujny, ciągle ideowy, zgodnie z otrzymywanymi od szefów wskazówkami? Nawet odrobina myślenia własnego i szczypta wiedzy o czymkolwiek są całkowicie niewskazane. I dlatego funkcję tę pełni zazwyczaj pewien ten sam, wręcz niewyobrażalnie tępy i chamski tzw. pyskuący ćwok. Ma za zadanie wytrwale trwać na posterunku i jedynie bez przerwy się odszczekiwać w duchu konfederackim oraz stawiać innym całe stada czerwonych łapek ( sobie oczywiście w sympatyczniejszym kolorze), pozorując wręcz gremialne poparcie dla swoich głupot oraz potępienie dla każdej myśli, z którą konfederacyjce nie po drodze. No i skutkiem tego wszystkiego są później "takietam" pobekiwania jak to dwa pięterka niżej i inne przejawy jego " geniuszu myślenia, przyzwoitości i wyszukanego stylu literackiego" także na tym forum.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do ~ beee i meee 124 miesiąc temuocena: 71% 

  wiem dużo więcej , ale nie chcę się już chwalić.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~takietam beee i meee 123 miesiąc temuocena: 28% 

  To się ciesz baranku skoro przynajmniej coś wiesz.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~takietam 122 miesiąc temuocena: 63% 

  mam wrażenie, że wiem, kto jest autorem postu poniżej

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~raczaj beznadzieja 121 miesiąc temuocena: 31% 

  Konfederacja (znów całkowicie podobna do dawnej targowickiej) to raczej kompletna (bez)nadzieja dla Iławy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~colorado 120 miesiąc temuocena: 59% 

  Jak świat światem że Polak z Ukrainą nie będzie za pan bratem. Widzę że ci co piszą komentarze nie znają historię Już przed II wojną Ukraina pomagała hitlerowcom szpiegowaniu oraz tworzyła , listę ludzi , którzy byli przeciwko hitlerowcom. Proponuję zapoznać się z historią i obejrzeć" Zakazane Historie".- Ukraińska rebelia we wrześniu 1939 roku. I zobaczymy kto będzie miał rację.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do ~tylko spokojnie...wczoraj 16:09 119 miesiąc temuocena: 100% 

  masz rację , bo etyka i retoryka historyka 35-tego i jego posty nadają się do publikacji szerszej . Niech zapozna się z nimi Kuratorium , może Ministerstwo, no i rodzice dzieci, których uczy ten ubliżający i opluwający wyzwiskami absolwent pięcioletniego uniwersytetu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~o historyku 35-tym 118 miesiąc temuocena: 100% 

  Ciekawe czy SWYCH uczniów również nazywa : nieukami, ptasimi móżdżkami, baranami, matołkami, bezmózgami, idiotami, tępakami, niemotami, osłami ..............itp?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~czy to odciski linii papilarnych ? 117 miesiąc temuocena: 100% 

  Przeczytałem 2 krótkie teksty pewnego historyka i sześciokrotne użycie przez niego SWYCH, SWEGO................. zabrzmiało mi jakoś swoiście .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~etyka historyka 116 miesiąc temuocena: 100% 

  w lipcu 2023 35-ty pisał tak .................................... Nie stać cię baranie na więcej? Niech się mieszkańcy naszego miasta oraz okolic sukcesywnie przekonują jakich "sprawnych umysłowo i kulturalnie" współpracowników i pomagierów ma wódz Tulwiński w swoim komitecie wyborczym oraz na forach mediów publicznych. A oni (a przede wszystkim ty imbecylu) to przecież czysty on...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~retoryka i etyka historyka 115 miesiąc temuocena: 100% 

  fragmenty tekstu autorstwa 35-tego z listopada 2022........................... "dla wszelkich prymitywów, w tym szczególnie dla żulii, obszczymurów, meneli, łachudr, kanalii, łachmyt, kreatur i wszelkiej podobnej hołoty...... : ślepi, głupi , prostaccy , prymitywni , ty chamski bucu , tępy bydlaku . "

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tylko spokojnie... 114 miesiąc temuocena: 100% 

  Etyka zawodowa 35-tego historyka i nauczyciela: "chamie, debilku, idioto patentowany, imbecylu, niemoto umysłowa, pustostanie, tępaku, ciemnoto..."i setki innych epitetów. Kuratorium niebawem będzie w szoku! Dopóki nie przeczytasz jakiejś książki (innej, niż telefoniczna) to będziesz wciąż na tym samym poziomie emocjonalnym, psychosomatycznym i światopoglądowym. Świat pędzi do przodu, a Ty wciąż nostalgicznie w PRL-u. "Z racji obowiązków zawodowych oraz faktu określonego wykształcenia..." Boże, chroń nasze dzieci przed takimi "dostarczycielami wiedzy" zakrzywiającymi rzeczywistość. TWE słowa budzą prawdziwe przerażenie. "Co ty wiesz niemoto umysłowa o moim wykształceniu i działalności zawodowej?" Hmmm, chyba trochę mnie nie doceniasz. I tu postawmy kropkę. Aha, zapodaj nam, ciemnej, tępej masie jakieś rzetelne i wiarygodne źródła, z których korzystasz. Tak zwyczajnie, po ludzku, po znajomości. Pozdrawiam serdecznie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a wczoraj o 22:30 113 miesiąc temuocena: 90% 

  o tej godzinie wczoraj zamieścił post SWY arogancki i zadufany w sobie a jednocześnie etyczny w SWYM zawodzie absolwent uniwersytetu 35-ty , który studiował historię lat 5 . Pisze on do kogoś //// określił go niemotą umysłową //// Ponadto napisał też o nieukach , pustostanie umysłowym i poszczekuje twierdząc, że ktoś nie wie KIM to on nie jest . Jednak są tacy , którzy wiedzą doskonale i w SWYM czasie o tym się przekona .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~załóżmy szczelne przyłbice 112 miesiąc temuocena: 91% 

  bo niżej fünfunddreißig z racji etyki zawodowej pluje po SWEMU.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do histeryzującego niżej spod numeru 53 111 miesiąc temuocena: 20% 

  Żadnych faktów historycznych z racji etyki zawodowej nigdy nie neguję. One po prostu miały miejsce. Naucz się czytać ze zrozumieniem. Neguję za to "fachowość, naukową rzetelność oraz etykę zawodową" tzw. fachowców od historii po przeróżnych lubelskich kul-ach, rydzykowych akademiach, czy pisowsko upartyjnionych ipn-ach. Z racji obowiązków zawodowych oraz faktu określonego wykształcenia wystarczająco dużo wiem o metodach postępowania i zakłamaniu tego interesownego politycznie i pieniężnie gremium nieuków i cwaniaków odgrywających role politruków wszędzie węszących za forsą. Oraz o jego bardzo skromnym i całkowicie z góry ukierunkowanym zasobie "wiedzy" historycznej. Z kolei twoje plwociny oraz nieustanne poszczekiwanie są jedynie bełkotem kompletnego abnegata historycznego. Co ty wiesz niemoto umysłowa o moim wykształceniu i działalności zawodowej? I ty chamie masz czelność ciągle zalecać mi przeczytanie jakiejkolwiek książki? Ty, zadufany w sobie arogancki pustostanie umysłowy?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Typ 110 miesiąc temuocena: 33% 

  Do typa wyżej jak będę chciał to sobie zdejmę i mogę robić co chcę w moim kraju a jak się nie podoba to na Ukrainę

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~o historyku 35-tym 109 miesiąc temuocena: 70% 

  burak SWY nie pojmuje i dalej brnie w bzdury SWE, bo pisze, że nie ma SWEGO zasobu inteligencji .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do 12:52 108 miesiąc temuocena: 63% 

  " Ale było to już 81 lat temu". Zgadza się. Ale do tej pory symbolika nazistowska i neo-banderowska kwitnie za wschodnia granicą (SN Ukrainy dopuszcza jej używanie). Mamy wręcz do czynienia z renesansem nastrojów nazistowskich( wzrost o kilkadziesiąt procent). Na tym buduje się tożsamość narodową. Place, budynki, stadiony, skwery, parki, cykliczne obchody państwowe.. Wszędzie Bandera, Szuchewycz, czerwono-czarne barwy. Nawet Niemcy penalizują takie zachowania. Jak mamy coś budować, to tylko na prawdzie. Inaczej się nie da. Pozwolić na ekshumację i godny pochówek ofiar ludobójstwa. Ale wtedy opinia publiczna dowie się, co tam się działo. Dlaczego pozwalają na ekshumację żołnierzy Wermachtu? Czy to tak wiele, za okazaną pomoc? Tak się robi w całym cywilizowanym, chrześcijańskim świecie. I to wszystko. Te ofiary zostały zabite dwa razy. Wtedy i dziś. To im, i nam Polakom się należy. ---Ja też nie mam nic wspólnego z TWĄ Konfederacją i Putinem. Świat nie jest czarno-biały.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~histeria53 107 miesiąc temuocena: 75% 

  Dlaczego zawsze negujesz rzetelne źródła i fakty historyczne? Dlaczego zawsze negujesz prawdziwych historyków, badaczy, pisarzy, dziennikarzy? Bo nie mieszczą się w TWEJ ograniczonej i hermetycznej wizji świata? A może to właśnie oni maja rację? Bierzesz to pod uwagę? Stosujesz te same metody, co Dep.4. MSW SGWP. Wskazać, zdyskredytować, ośmieszyć przeciwnika. Podaj wreszcie skąd czerpiesz SWĄ wiedzę, bo puki co bazujesz tylko na najprostszych emocjach pozbawionych realizmu politycznego i historycznego. Kiedy dr.Pietrzak zdobył tytuł na KUL( świetna uczelnia), a kiedy był Czarnek? Chłopie, ogarnij się. A reszta dorobku doktora, o której wspominasz świadczy tylko o jego ogromnej wiedzy historycznej, której Ty nie posiadasz nawet w promilu. Czy wszystko jasne? Chyba nie. Przeszkadza Ci weryfikacja WSI (fundacja ProCivili i mafia pruszkowska), skupiająca byłych funkcjonariuszy służb PRL)? Ciekawe dlaczego. Przeszkadza Ci IPN i BBN w życiorysie? Ciekawe. Przeczytaj wreszcie jakąś książkę

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dodo colorado 106 miesiąc temuocena: 67% 

  Tzw. doktor Leszek Pietrzak -"autorytet naukowy" z tytułem uzyskanym na czarnkowym lubelskim kul-u. Członek macierewiczowskiej Komisji Weryfikacyjnej Wojskowych Służb Specjalnych. Stały propagandzista w toruńskim "radyju" biedaczyny ojczulka Tadeusza R. Wystarczy? Już chyba wszystko jasne. O tym co się działo na Wołyniu w czasach wojny to wszyscy wiedzą. Ale było to już 81 lat temu. Czy należy to więc ciągle wykorzystywać do jątrzenia nienawiści wobec nowych pokoleń naszych ukraińskich sąsiadów? A my nie mieliśmy wtedy nic za uszami wobec różnych naszych sąsiadów i współobywateli? Czy należy akurat dziś wysługiwać się w ten sposób bandyckiemu reżimowi Putina, który zupełnie nie tai nienawiści wobec nas i wyraża niedwuznacznie pogróżki wobec naszego państwa? Trzeba wreszcie zacząć myśleć komu to wszystko razem służy. I przypomnieć sobie o znaczeniu pojęć zdrady narodowej oraz tzw. pożytecznych idiotów. Ale do tego trzeba jeszcze mieć przynajmniej skromny zasób inteligencji.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do colo rado 105 miesiąc temuocena: 38% 

  Polecam także bardzo rzeczowy, przerażający materiał na YouTube. Kanał- Leszek Żebrowski-"Historia naszego współistnienia ma zostać napisana od nowa. W imię czego?" Tylko prawdziwa historia się obroni, żadni zmanipulowani słudzy narodu na U. jej nie zakrzyczą. Patrząc na obecną sytuację (spotkania, deklaracje, dokumenty, umowy, ustawy, sytuacja na froncie) jest nadzieja,że najbardziej gorliwi podżegacze wojenni, wraz z synami, córkami niebawem będę wysyłani do okopów pod Awdiejewkę albo Artiomowsk, żeby walczyć o "wolną" Ukrainę, Polskę, Europę, a nawet cały świat.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do colorado 104 miesiąc temuocena: 33% 

  Masz rację. Bardzo dobry i prawdziwy kawał niewygodnej dla sług narodu ukraińskiego historii przedstawionej przez doktora Leszka Pietrzaka. Listy oczywiście były , ale dla banderowców i mordującej ludności cywilnej nie miały żadnego znaczenia. Chodziło o wymordowanie w najbardziej bestialski sposób jak największej ilości polskich kobiet, dzieci i starców, ale także żydów i Rosjan. I nie chodziło o "zwykłe"zabijanie, a o zadawanie szczególnego okrucieństwa, cierpienia i bólu. Chodziło, żeby"muciać"(męczyć) lachów. Ale takie listy są także i teraz. Lista "Myrotworec" kontrolowana przez ukraińskie służby. Na tej skandalicznej, antypolskiej liście znajdują się "wrogowie narodu ukraińskiego", politycy, dziennikarze, rolnicy, przewoźnicy, zwykli Polacy. Wiele osób z tej list "zniknęło bez śladu" jako"zlikwidowany". Do tego skandaliczne wypowiedzi, wpisy, donosy władz U. na Polskę i Polaków, szantaże gospodarcze, groźby. Gdzie nasze władze? Tak ma wyglądać ta wdzięczność?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do typa niżej 103 miesiąc temuocena: 67% 

  Nie radzę. W ramach art. 137 Kodeksu Karnego za znieważenie (w tym bezprawne usunięcie) flagi grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Dotyczy to także oficjalnie wywieszonych flag innych państw.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~myślenie jednak nie jest zakazane 102 miesiąc temuocena: 42% 

  "Ci co piszą komentarze nie znają historię" ... A w jakim to narzeczu? I jaka "Ukraina pomagała hitlerowcom szpiegowaniu" (kogo i gdzie?), skoro przed wybuchem wojny... zupełnie nie było takiego państwa? Więc cóż to za bełkotliwie bzdury? "Ukraina tworzyła listę ludzi, którzy byli przeciw hitlerowcom". Jakich ludzi? W domyśle -listę Polaków? I gdzie? Ale przecież wtedy ogromna większość Polaków była przeciwko hitlerowcom (z wyjątkiem niektórych tzw. narodowców). Więc po co jakaś "Ukraina" miałaby tworzyć ich listę? W sumie - zupełny bełkot i kompletna nieznajomość historii. Więc może zacznij "poznawać historia" od siebie. I zmień kanał telewizyjny na jakiś z bajkami dla dzieci. Ponieważ ze swoich ulubionych "Zakazanych Historii" niezbyt wiele zrozumiałeś. "Historie" może i bywają "zakazane", ale myślenie już raczej nie. Chociaż ty możesz być przypadkiem szczególnym i specyficznym wyjątkiem od reguły...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Typ 101 miesiąc temuocena: 41% 

  Jak będzie trzeba sami ją ściągniemy

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~historia a przyszłość to nie to samo 100 miesiąc temuocena: 74% 

  To nie historia a przyszłość pokaże kto BĘDZIE miał rację .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~N 99 miesiąc temuocena: 76% 

  Flaga ukraińska pojawiła się w geście solidarności z Ukraińcami i nikt się temu nie sprzeciwiał. Natomiast nie powinna wisieć przed ratuszem na stałe, a tak to wygląda, dwa lata to już trwa. Polacy otworzyli drzwi do własnych domów i okazali ogrom empatii, a władze nie muszą nas pouczać co jest właściwe a co nie jest. Tak samo powinno być usunięte zdjęcie Pawła Adamowicza z galerii jazzowej.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Leopold 98 miesiąc temuocena: 57% 

  Hucpa to tak jak z pomnikiem Smoleńskim, jeden obłąkany pan zrobił sobie prywatny ołtarzyk i odwiedza go raz w miesiącu i niech to robi, jego sprawa. Tylko już bez zaangażowania policji w ochronę całego placu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hucpa 97 miesiąc temuocena: 75% 

  Z tym zdjęciem Adamowicza, to faktycznie wariactwo. Kilku oszołomów zrobiło sobie prywatny ołtarzyk swego bohatera i nikomu nic nie przeszkadza...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomi 96 miesiąc temuocena: 73% 

  Pan Leszek ma całkowitą rację a druga sprawa to taka że jak my bylibyśmy w takiej sytuacji jak Ukraina to oni by się z tego cieszyli i śmiali z nas.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Won 95 miesiąc temuocena: 63% 

  Ta flaga jest obrazem że w Polsce nie rządzą Polacy tylko obcy funkcjonariusze sprzedawczyki. Flagę bandery na Ukrainę tam jest jej miejsce.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 94 miesiąc temuocena: 47% 

  Panie Leszku pamiętam jak przeszkadzał Panu obelisk na osiedlu XXX-lecia a nastepnie pomnik orła na stadionie, co jeszcze Panu nie podoba się w naszym grodzie? niemieckie pochodzenie? pomnik Kopernika przez czerwona szkołą?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Antykomuch 93 miesiąc temuocena: 56% 

  Nie wprowadzaj kłamstwa. To nie był obelisk osiedla XXX lecia tylko XXX lecia PRL. Nie widzisz różnicy? Poza tym jest ustawa o zlikwidowaniu upamietnienia zbrodniczego reżimu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 92 miesiąc temuocena: 40% 

  Takie osoby jak Pan Nowak nie powinny mieć możliwości wystąpień publicznych.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Xd 91 miesiąc temuocena: 61% 

  Tak samo jak Młotek i Kopaczewski którzy się wypowiadają za wszystkich darmozjady

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Adam 90 miesiąc temuocena: 41% 

  Czyli mamy przedstawiciela Rosji w naszym mieście.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~różnica widoczna 89 miesiąc temuocena: 73% 

  ano tym się różnią, że oni na ruska nie napadli a kacapy na nich tak

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Don 88 miesiąc temuocena: 50% 

  A czym ukraińcy różnią się od ruska niczym

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~flagi tak, ale czyste... 87 miesiąc temuocena: 72% 

  Oczywiście każdy ma prawo mieć swoje zdanie na ten temat. Według mnie flaga Ukrainy winna wisieć jako symbol naszego poparcia dla oporu naszych sąsiadów w ich walce z agresywnym reżimem, który nie tai swoich wrogich zamiarów także wobec nas. Historyczne zaszłości są bolesne i należy o nich pamiętać, ale minęło już od nich wiele lat i trzeba budować coś innego na przyszłość niż tylko nieustanną wrogość. Oraz jako wyraz naszej solidarności z mieszkającymi u nas Ukraińcami, którzy nie opuścili lekko swojej Ojczyzny, tylko z niej chwilowo uszli, ratując życie swoich dzieci. Ale to moje zdanie. Każdy może mieć swoje. Ale skoro przed ratuszem wiszą (i słusznie) różne cztery flagi, to niech one będą...czyste. Ich obecne, bure i zapaskudzone kolory są obrazą dla dwóch państw, lokalnej Ojczyzny na której żyjemy oraz pewnej organizacji, do której należymy z woli większości. Można chyba je czasami zdjąć, przeprać i powiesić ponownie czyste. Chyba że to przekracza zmysły organizacyjne Ratusza.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~czynick 86 miesiąc temuocena: 59% 

  Ja bym dała jeszcze flagę Zimbabwe. Jest ładna i kolorowa. A tam na pewno też ktoś cierpi i ginie. Już teraz ratusz wygląda jak jaki oenzet hause czy siedziba nato. To bardzo podnosi rangę. Po prostu centrum świata. Ale że burgermajster nie odróżnia rangi herbu miasta od flagi państwowej?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~. 85 miesiąc temuocena: 46% 

  najlepiej nie pomóc nic tak jak Orban i czekać aż Putin zrobi paradę w Warszawie .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~niemiecka onuca (mniej śmierdzi) 84 miesiąc temuocena: 50% 

  Taa wiszenie flagi na maszcie w Iławie bardzo pomaga Ukraińcom w walce. Jak zdejmiemy flagę, to skapitulują.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a niech wisi 83 miesiąc temuocena: 49% 

  dobrze, że wisi ukraińska flaga. Gdyby Ukraina nie walczyła , to może już by wisiała tam jakaś onuca

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Masteus 82 miesiąc temuocena: 62% 

  Wszyscy wiemy że będziemy mieli kiedyś problem z Ukraińcami. Już byłem świadkiem jak młodzi Ukraińcy krzyczeli w naszym mieście idąc chodnikiem je..ć Polskę

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Link 81 miesiąc temuocena: 36% 

  Mniej baczność na to żeby nie mieć problemu z ruskimi ruski trollu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Anka 80 miesiąc temuocena: 55% 

  Przy naszej granicy rozgrywa się dramat. Ludzie tracą domy, życie, ginął dzieci. Za chwilę możemy mieć to samo u nas. Burmistrzowi należą się podziękowania za to, że solidaryzuje się z tymi biednymi ludźmi.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Papa 79 miesiąc temuocena: 83% 

  Przy jakiej granicy!!! Walki są ok.1200km od Polski!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Porucznik 78 miesiąc temuocena: 35% 

  KIM JEST CZŁOWIEK, KTÓRY PODCZAS ODGRYWANIA HYMNU NAROWEGO W SEJMIE, SIADZIAŁ ZAMIAST POWSTAĆ - DAJCIE ODPOWIEDŹ.NIEKTÓRZY NAWET SĄ MUNDURACH WOLSKOWYCH TERYTOLIALSÓW A NIGDY NIE BYLI NA ĆWICZENIACH POLIGONOWYCH I NIE STRZELALI Z PISTOLETU TT, CZYLI ZWYCZAJOWEJ TETETKI

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zawodowy 77 miesiąc temuocena: 50% 

  No to mało wiesz o TSW , bo poligon to obowiązek.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Piast 76 miesiąc temuocena: 67% 

  Po czynach poznasz człowieka, a nie pustych historycznych frazesach w ustach człowieka, który znalazł sposób na zaistnienie na sali sesyjnej.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~może tak może siak i temat jest 75 miesiąc temuocena: 54% 

  a może zaprojektować wizualizację jak to będzie wyglądało bez tej flagi i dopiero wtedy zrobić konsultacje ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Patriota 74 miesiąc temuocena: 56% 

  W imię solidarności z dziesiątkami mordowanych Palestynczyków każdego dnia, zwłaszcza kobiet i dzieci, zawieśmy też flagę Palestyny. Są w jeszcze gorszej sytuacji od Ukraińców. Co na to lokalni politycy?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Patriota 73 miesiąc temuocena: 100% 

  ~~olo: nie chodzi o graniczenie tylko gest solidarności. Tamte ofiary są gorsze od tych? "Mój ból jest mniejszy niz Twój?" Pamiętasz? I wyobraź sobie, że wróg Palestyny czyli Izrael jest naszym wrogiem i od 1990 okupuje nasz kraj. Połowa Sejmu i Senatu to Poliniacy, masoneria żydowska pod polskimi nazwiskami. Rujnują nasz kraj od ponad 30 lat

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~olo 72 miesiąc temuocena: 73% 

  A graniczymy z Palestyną i wróg Palestyny jest naszym wrogiem?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nigdy więcej wojny 71 miesiąc temuocena: 71% 

  Pamiętam doskonale ten społeczny zryw pomocy naszej lokalnej społeczności. To była wielka oddolna inicjatywa. Żadna konfederacja ani żadna inna partia nie zniszczy jedności, solidarności dla ludzi w potrzebie. W naszym mieście w większości mieszkają ludzie empatyczni i tego również oczekuje od ludzi sprawujących władzę. Panie Burmistrzu, wysoka Rado dziękuję za Waszą ludzką postawę wobec osób, którym wojna zabrała dach nad głową. Czym oni są winni niechlubnej historii ? Trzeba żyć tu i teraz. Czy wisząca flaga odbiera Wam chleb , dach nad głową ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pakol 70 miesiąc temu

  Nigdy więcej wojny wyjąłeś mi to z ust, choć tak pięknie bym nie napisał :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Link 69 miesiąc temuocena: 81% 

  Brawo widzę i jak miło jest że wśród nas są tacy ludzie jak ty bierzcie prowodyrzy z tego człowieka przykład.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~XD 68 miesiąc temuocena: 65% 

  Pięknie napisane. Oby więcej ludzi w naszym mieście miało takie zdanie . Żadna partia nie zniszczyła jedności wolontariatu który nadal trwa .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wilk 67 miesiąc temuocena: 50% 

  Pewnie niedługo będziemy jak ten GNIOT, o którym mówił tusk. Masonerii przeszkadza to, że jest Polska. Bardzo dobrze, że są prawdziwi Polacy, którzy jeśli trzeba niosą pomoc i pamiętają o Polsce. Brawo dla tego Pana a sprzedawczyki niech się zastanowią nad zakłamywaniem historii panie Młotek.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~He he 66 miesiąc temuocena: 59% 

  Panu Nowakowi brakowało tylko gaśnicy jak w Sejmie pewnemu politykowi. Podobny poziom dyskusji. Jak w tym kraju ma być normalnie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a 65 miesiąc temuocena: 70% 

  Czemu InfoIława usuwa niewygodne komentarze? Jako medium informacyjne powinniście zadbać o przekaż rzetelnych informacji. Pisałem o prokuraturze - powinniście sprawdzić w przepisach i zacytować wręcz przepisy dotyczące beszczeszczenia flagi państwowej a nie usuwać komentarz na ten temat. Ta postawa tym bardziej pokazuje, że sprawą znieważenia polskiej flagi narodowej musi się zająć prokuratura.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ciekawe 64 miesiąc temuocena: 80% 

  to zacytuj dokładnie co napisałeś, a my ocenimy czy słusznie redakcja usunęła twój komentarz

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Precz z konfą 63 miesiąc temuocena: 51% 

  Mam nieodparte wrażenie, że jest to inicjatywa lokalnej konfederacji , więc jak przystało na partię każda kobieta to zło konieczne. Lepiej zamilknąć i pamiętać przy wyborach, niż ich podsycać do szczucia siebie nawzajem..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mieszkaniec 62 miesiąc temuocena: 47% 

  Zamiast spierać się o flagę obcego narodu, którą ok można na 1 dzień w imię solidarności wywiesić a potem zdjąć, to zajmijcie się sprawami miasta, jego mieszkańców, którzy wybrali Was po to, abyście coś zrobili dla Polaków.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Pokaż wszystkie komentarze
REKLAMAKOMA
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.7766 sekundy