REKLAMALegia
REKLAMAprofi
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ3 marca 2024, 16:18 komentarzy 1

"Szauerki" - zaplecze ulicy Niepodległości w Iławie. Po lewej stronie, w tle, blok przy ul. Jagiellończyka (Fot. Mateusz Partyga)

Jest najważniejsza z najważniejszych – choć krótka, to jest główną arterią miasta. Przeważnie iławianie, mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz turyści, znają ją od frontu. Fasada ratusza, dwóch kamienic, bank, bloki mieszkalne itd. Teraz jednak chcemy Wam pokazać ulicę Niepodległości od drugiej strony, od zaplecza.

Kontynuujemy nasz cykl „Iława od zaplecza – podwórka i zakamarki”. Przedstawiamy Wam w nim miasto nad Jeziorakiem z trochę innej perspektywy. Nie poprzez obraz głównych ulic, dobrze znanych budynków od frontu, tylko od zaplecza właśnie. Chcemy pokazać iławskie podwórka takie, jakie są w rzeczywistości.

To czwarty odcinek cyklu, w którym z aparatem w ręku „szwendamy” się po Iławie. Dalej jednak pozostajemy w jej centrum. Po ulicach Kościuszki, Grunwaldzkiej i Królowej Jadwigi idziemy bardziej na zachód – pora na ul. Niepodległości.

A TU POPRZEDNIE ODCINKI – CZYTAJCIE I OGLĄDAJCIE:

» Iława od zaplecza – podwórka i zakamarki. Ulica Kościuszki [ZOBACZ ZDJĘCIA]

» Iława od zaplecza – podwórka i zakamarki. Ulica Grunwaldzka [ZOBACZ ZDJĘCIA]

» Iława od zaplecza – podwórka i zakamarki. Ulica Królowej Jadwigi [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Dawna Kaiserstraße

Jak już podkreśliliśmy, główna ulica Iławy jest krótka – dystans od ronda u zbiegu ul. Kościuszki i Kr. Jadwigi w kierunku Starego Miasta (tu kończy się ul. Niepodległości) to ok. 400 metrów będących w większości w ciągu drogi krajowej nr 16. Ale to chyba najważniejsze cztery setki w mieście nad Jeziorakiem: przy ulicy tej mieszczą się ważne dla mieszkańców budynki i obiekty użyteczności publicznej, takie jak choćby ratusz, jedyny w Europie amfiteatr im. Louisa Armstronga czy hala sportowo-widowiskowa. To także okazały gmach banku.

Przed wojną ulica ta nosiła nazwę Kaiserstraße i była jedną z architektonicznych perełek Iławy. Niestety, zabudowy przedwojennej pozostało bardzo mało…

W piątek na Facebooku Info Iława opublikowaliśmy nagranie wideo z wnętrza chyba najbardziej okazałej kamienicy przy ul. Niepodległości, jak i w całym mieście - kamienicy spod numeru 4. Wielu naszych Czytelników nie potrafiło rozpoznać tego miejsca, być może nigdy tam nie byli. To tylko utwierdziło nas w przekonaniu, że warto pokazywać iławskie podwórka i zakamarki, bo zaplecze Iławy nie każdy zna

ciekawostki z Iławy

zico

kontakt@infoilawa.pl

Zobacz ulicę Niepodległości w Iławie od zaplecza (30.01.2024, fot. Mateusz Partyga / Info Iława)

Ilość zdjęć 42


 

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMANAJLAK
REKLAMAMichał pop up

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~lena 1 miesiąc temuocena: 50% 

    Zaden bumistrz tego nie naprawi - króliki i gołebie hodować

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.5046 sekundy