ZDZ
REKLAMAPatrz
wydrukuj podstronę do DRUKUJ2 kwietnia 2024, 18:50

Budując lub remontując dom, coraz większą wagę przykładamy do systemów ogrzewania. Chcemy, aby było ono zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne, czyli generujące niższe rachunki. W tym celu warto postawić na elektryczne ogrzewanie podłogowe.

Elektryczne systemy grzewcze zyskują coraz większą popularność. Są bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego i klimatu (prąd można pozyskiwać chociażby z fotowoltaiki), łatwe w obsłudze, trwałe, a ponadto w dłuższej perspektywie wygenerować mogą znaczące oszczędności. Bardzo korzystnym pod wieloma względami rozwiązaniem jest elektryczne ogrzewanie podłogowe.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - zasada funkcjonowania

Sposób działania elektrycznego ogrzewania podłogowego jest naprawdę prosty. System składa się z umieszczonych pod podłogą specjalnych mat nagrzewających, a także folii, która ma za zadanie chronić przed utratą wyprodukowanego ciepła. Sercem elektrycznego ogrzewania podłogowego jest odpowiednie okablowanie, które dostarcza energię wymaganą do produkcji ciepła.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - zalety

System elektrycznego ogrzewania podłogowego można bardzo łatwo zintegrować z automatyką budynkową, z czego wynika największa jego zaleta, czyli wygoda w korzystaniu z tego źródła ciepła. Aby z niego korzystać, wystarczy włączyć sterownik oraz ustawić lub zaprogramować temperaturę danego pomieszczenia. 

Co ważne, zainstalowanie elektrycznego ogrzewania podłogowego możliwe jest pod dowolnymi pokryciami podłóg: posadzkami ceramicznymi lub kamiennymi, wszelkiego rodzaju wykładzinami, parkietami, panelami podłogowymi bądź deskami drewnianymi i materiałami drewnopodobnymi. Sama instalacja tego systemu jest tańsza niż w przypadku ogrzewania wodnego lub powietrznego, szczególnie w budynkach energooszczędnych.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe a niższe rachunki za ciepło

Bardzo istotną cechą elektrycznego ogrzewania podłogowego jest wysoka wydajność, dzięki której z łatwością można osiągnąć właściwą temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach - i nie przepłacić. W pokojach z tradycyjnymi grzejnikami ciepłe powietrze szybko się unosi, co prowadzi do przegrzania górnych części pomieszczeń, przy niedogrzaniu dolnych. Powoduje to dodatkowe straty ciepła, a tym samym wzrost kosztów ogrzewania domu. Z kolei w przepadku elektrycznego ogrzewania podłogowego ciepło jest równomiernie rozprowadzane po całej powierzchni podłogi, zgodnie z prawami fizyki. Przy temperaturze podłogi wynoszącej 24 stopnie Celsjusza, na wysokości głowy temperatura wynosi około 20 stopni Celsjusza, a pod sufitem - poniżej 19 stopni.

Wysoka wydajność elektrycznego ogrzewania podłogowego sprawia, że przy odpowiednim korzystaniu z tego rozwiązania bądź zintegrowaniu go z dobrze działającym systemem Smart Home, można bardzo łatwo osiągnąć komfort cieplny, oszczędzając na rachunkach.

Poza tym, elektryczność dostępna. Przy instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego trzeba tylko wyliczyć jej zużycie i złożyć wniosek do zakładu energetycznego o odpowiedni przydział mocy, która pozwoli w przypadku najbardziej korzystnego ogrzewania akumulacyjnego zgromadzić tyle ciepła, aby wystarczyło go na całą dobę.

Co ważne, wciąż dostępne są korzystne taryfy dla osób korzystających z elektrycznego ogrzewania budynków. Dzięki temu rachunki za ciepło są niższe niższe niż w przypadku innych systemów ogrzewania.

Materiał partnera.

TEMATY polecamy
REKLAMANAJLAK
REKLAMAPellet

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAStrefa relaksu
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.3988 sekundy