ZDZ
REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ23 maja 2024, 12:19 komentarzy 92
Aktualne warianty przebiegu S5 przez województwo warmińsko-mazurskie.

Aktualne warianty przebiegu S5 przez województwo warmińsko-mazurskie.

Z końcem kwietnia br. biuro projektowe przekazało do odbioru Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe przygotowane dla trasy S5 między Wirwajdami i dalej Ostródą (S7) a Nowymi Marzami (A1).

Obecnie trwa sprawdzanie poprawności tego dokumentu. Już teraz jest on źródłem wiedzy m.in. o tym, jakie korekty wprowadzono po konsultacjach i spotkaniach informacyjnych w tej sprawie.

Poniższe informacje pochodzą z raportu projektanta, spółki Trakt, opracowanego w kwietniu tego roku.

WĘZEŁ W WIRWAJDACH CZY WE FRANCISZKOWIE?

Jak wynika z dokumentu, władze Gminy Ostróda i Starostwa Powiatowego w Iławie wnioskowały "o budowę węzła w miejscowości Wirwajdy zamiast w miejscowości Franciszkowo".

Jednak w analizie czytamy, że "lokalizacja węzła Franciszkowo jest znacznie bardziej korzystna ze względów technicznych, społecznych i środowiskowych", natomiast "lokalizacja węzła w Wirwajdach jest niekorzystna ze względu na bliskość rezerwatu rz. Poburzanki i związane z tym ograniczenia". Jak wynika z dokumentu, w grę wchodziłyby rozbiórki budynków mieszkalnych. "Rozbiórki i przebudowy wymagałyby też elementy infrastruktury wybudowane w ramach odcinka S5 Wirwajdy-Ornowo, co zwiększyłoby koszt realizacji i spowodowało zmarnowanie nakładów finansowych poniesionych na rozwój infrastruktury drogowej", wskazuje raport.

Stanowisko GDDKiA w tej sprawie jest takie, że w wariantach 1 i 3, w dalszych pracach projektowych, analizowana będzie lokalizacja węzła w rejonie miejscowości Franciszkowo, natomiast w wariancie 2, z uwagi na znaczne oddalenie wariantu W2 od Franciszkowa, analizowana będzie lokalizacja węzła w Wirwajdach. - Wprowadzono węzeł Wirwajdy dla W2 w dwóch wariantach v1 i v2 - czytamy w raporcie.

DODATKOWE WĘZŁY W GMINIE NOWE MIASTO LUBAWSKIE

O dodatkowe węzły w wariancie W2 i W3 oraz obsługę komunikacyjną wnioskowały władze Gminy Nowe Miasto Lubawskie. "Nowy węzeł w obszarze gminy NML umożliwi komunikację S5 z obwodnicą NML w ciągu DK15, a także poprawi dostępność do terenów inwestycyjnych gminy", przekonywali wnioskodawcy.

- Węzeł na terenie gminy NML zostanie poddany dodatkowej analizie w STEŚ, jednak w innej lokalizacji, tj. w km 27+700 wariantu 2 - zajęła stanowisko GDDKiA. - Wprowadzono węzeł Nowe Miasto Lubawskie w km 27+700, na połączeniu z drogą powiatową DP 1270N, na W2 w dwóch wariantach v1 i v2. Jednocześnie dotychczasowy węzeł w km 22+200 zmienił nazwę z Nowe Miasto Lubawskie na Lubawa - dodał projektant.

Jeśli chodzi o dodatkowy węzeł na W3 (w km 29+500), to ten wniosek nie został uwzględniony, bo "w proponowanej lokalizacji węzła znajduje się obszar Natura 2000 oraz przebiegają dwie linie kolejowe, co dyskwalifikuje ją ze względów na oddziaływanie na aspekty środowiskowe i ekonomiczne".

Natomiast analiza obsługi komunikacyjnej - tj. połączenia z istniejącą siecią dróg, "będzie opracowywana bardziej szczegółowo na kolejnym etapie dokumentacji, dla wariantu który będzie preferowany po wykonaniu analizy wielokryterialnej".

OGROMNE OBAWY I SPRZECIW MIESZKAŃCÓW NOWOMIEJSKIEJ GMINY - UWZGLĘDNIONE

Analizowany był również wniosek mieszkańców Gminy Nowe Miasto Lubawskie, którzy w wariancie W2 na odcinku Cymbałowo - Lekarty - Skarlin chcą przesunięcia trasy na północ. Nie widzą oni w ogóle uzasadnienia dla przebiegu planowej S5 przez teren Gminy Nowe Miasto Lubawskie; według nich "S5 w wariancie W2 przyczyni się do zachwiania produkcji rolnej, rozwoju gospodarczego gminy i doprowadzi do szkód w środowisku".

Mieszkańcy ci zawnioskowali o przesunięcie S5 do granic obrębów geodezyjnych wsi Skarlin/Lekarty.
Trakt wziął to pod uwagę. Jak czytamy w kwietniowym raporcie: 

Projektant wykona przyrodnicze i geologiczne rozpoznanie trasy wariantu alternatywnego, biegnącego na północ od wsi Skarlin i Lakarty oraz dokona analizy porównawczej dwóch przebiegów trasy W2 na przedmiotowym odcinku pod względem społecznym, technicznym, ekonomicznym i środowiskowym, w szczegółowości wymaganej dla STEŚ. Na podstawie analizy porównawczej obu przebiegów trasy zostanie wybrany wariant bardziej korzystny, który będzie analizowany w STEŚ oraz raporcie oceny oddziaływania na środowisko jako przebieg wariantu 2. 

To stanowiska GDDKiA, a w komentarzu projektant informuje, że po przeprowadzeniu analizy porównawczej w ramach kryteriów technicznych, środowiskowych oraz społecznych wniosek społeczny został uwzględniony. Wprowadzono korektę dla przebiegu wariantu W2.

OBEJŚCIE BISKUPCA OD PÓŁNOCY CZY OD POŁUDNIA?

Mieszkańcy i władze Gminy Biskupiec chciały korekty przebiegu W3 w rejonie Biskupca mającej na celu obejście Biskupca od północy. 

- Proponowany przebieg po stronie południowej Biskupca jest niekorzystny ze względu na rozwój zabudowy mieszkaniowej po stronie południowej, oraz rozdziela sąsiadujące miejscowości Krotoszyny i Bielice. Ze względu na rozwój gminy bardziej korzystny jest przebieg po stronie północnej. Wariant W3, w km ok. 30+600, koliduje z obszarem strefy ochronnej bielika. Korekta przebiegu W3 jest uzasadniona społecznie i środowiskowo (obejście Biskupca od północy + ominięcie od północy siedliska bielika) - wskazują wnioskodawcy.

Znamy stanowisko GDDKiA.

- Projektant skoryguje przebieg wariantu W3 w celu ominięcia strefy ochronnej bielika. W dalszych pracach, w sąsiedztwie gniazda bielika, będzie analizowany wyłącznie nowy przebieg W3 - czytamy w raporcie. - Przebieg wariantu W3 w sąsiedztwie Biskupca pozostaje bez zmian, tj. po stronie południowej Biskupca. Przebieg po północnej stronie Biskupca nie jest możliwy ze względu na kolizję z dębami - pomnikami przyrody, których nie można wyciąć.

JAK NAJDALEJ OD MIEJSCOWOŚCI RYWAŁDZIK

Mieszkańcy Gminy Biskupiec (wsi Rywałdzik), 125 osób, zawnioskowali o "odsunięcie S5 możliwie daleko od miejscowości Rywałdzik oraz przeniesienie węzła (obecnie Mierzyn) na teren województwa kujawsko-pomorskiego". GDDKiA odpowiada, że "projektant przeanalizuje możliwość przesunięcia trasy drogi S5 w sąsiedztwie miejscowości Rywałdzik na południe w celu zmniejszenia negatywnego oddziaływania drogi na mieszkańców". Korektę wprowadzono.

NA JAKIM ETAPIE JESTEŚMY?

Aktualnych informacji o harmonogramie inwestycji udzieliła Katarzyna Kozłowska z olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (informacja z 23 maja):

W IV kw. br. planowany jest wybór najbardziej korzystnego wariantu, rekomendowanego do realizacji we wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU). Taki wniosek planujemy złożyć na koniec br. Ogłoszenie przetargu na wykonanie projektu budowlanego oraz realizację inwestycji w systemie "Projektuj i buduj" planowane jest na II kw. 2028 r. Przy sprawnym zakończeniu przetargu prace w terenie mogłyby ruszyć po uzyskaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) w III kw. 2029 r., a kierowcy z nowej drogi mogliby skorzystać w IV kw. 2032 roku.

Ekspresowa „piątka” - jak pobiegnie? Projektant podaje nowe, ważne informacje o korektach tras!

Ilość zdjęć 6

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAgeodeta
REKLAMAprofi

92Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~ ekoobrońcy lasów zamilkli? 92 miesiąc temuocena: 70% 

  Pamiętam 100 przenośni wyborczych ale nie przypominam sobie, żeby któraś partia w programie wyborczym uznawała nadrzędność prawa unii nad polskim prawem??? Czytałem niedawno o ekologicznym pomyśle aby na zimę tak jak bociany odlatywać z Europy do Afryki. Wtedy nie będzie problemu z ogrzewaniem. W lecie ponownie powrót do Europy wraz z migrantami. Czy po zeroemisyjnym roku 2030 wprowadzą zakaz puszczania bąków?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do ofensywy głupoty: w sumie racja... 91 29 dni temu

  Patrzę na wpis nr 81 i czytam:No tak - konferencja(?), (chyba raczej konfederacja targowicka?) jest ostoją tzw. gołąbków pokoju. To tzw. oczywista oczywistość jak mawiał pewien klasyk marnego wzrostu. A szczególnym gołąbkiem jest oseł braun, zawsze ponurego oblicza "Sześć Boże", tester gaśnic sejmowych, miłośnik kremlowskiego Władymira. Twoja "konferencja" nie "prze do otwartego konfliktu" tak jak rzekome partie wojny w parlamencie, tylko dlatego, że ta partyjka (podobnie jak i ty z kolesiami z tego forum) czeka z utęsknieniem na przybycie do nas Rosji, gdy zmiecie ona z planszy każdego wydumanego przez Putina wroga. Czyli w pierwszej kolejności nas. PS. W Warszawie powstała komisja d/s badania wrogich Polsce wpływów rosyjskich. Wìęc komisja nie musi się zbytnio wysilać. Wystarczy np. wejść na forum infoilawy dotyczącego w założeniu tylko tematyki planowanej drogi ekspresowej i ma konfederacką propagandę proklemlowską w pełnej moskiewskiej krasie. Tylko dlaczego redacja...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~35 w cieniu 90 miesiąc temuocena: 50% 

  A 35-ty znowu się gotuje z bezsilności i upału. Jak zwykle nie ma nic ciekawego do powiedzenia. Najlepiej czuje się w temacie kaszanki, męskich tyłów, kiszki stolcowej, rozwolnienia, flaszek z Borysa, smrodu ziemniaczanki, zaburzeń psychicznych, rublach, feniksa, broszurek... Gość ma łeb! Ale najlepszy jest we wskazywaniu obcych agentur, ruskich onuc i nazioli. Level hard odklejania. Straszy sądami, prokuraturą, służbami. Nawet ma SWEGO informatyka, który rozpracowuje użytkowników wszyskich FORÓW i Redakcję. Z takimi zmanipulowanym idiotą jeszcze nie miałem do czynienia.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ofensywa głupoty w pełnym rozwinięciu 89 miesiąc temuocena: 50% 

  Szkoda głupolu, ze ty sam jesienią nie odleciałeś stąd razem z bocianami, ale w przeciwieństwie do nich, na trwałe. PS. To ten sam "konferencyjny" natchniony imbecyl z wpisu nr 81, który niżej wypisuje swoje prokremlowskie marzenia do pewnego Piotra spod nr 83, czyli do ...samego siebie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Piotr 88 miesiąc temuocena: 20% 

  Przeciez za chwile tj w ciagu roku poltora roku zacznie sie 3 wojna nato rosja a nato to raczej przegra bo za rosja stoi gigant tj chiny tak ze ani cpk ani budowa elektrowni jadrowej czy portow zewnwtrznych w gduni w gdansku czy budowa farm wiatrowych na baltyku jak tez terminala w swinoujsciu itd nie rozpoczna sie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do onucyzmu społecznego 87 miesiąc temuocena: 42% 

  Typowa lewacka strategia. W obliczu potwierdzonych i znanych faktów, zamiast polemiki pojawiają się obelgi, kłamstwa, pomówienia i agresja. Poziom naszego Sejmu i debaty publicznej. Wszyscy są agentami, ale żadnych konkretów. A prawdziwi grasują w najlepsze. 35-ty, nie kompromituj się. Co ty możesz wiedzieć o bezpieczeństwie Państwa, o Służbach, geopolityce i mechanizmach rządzących współczesnym światem. Tylko tyle, co powiedzą Ci funkcjonariusze TWYCH wolnych "mediów". Upadku ciąg dalszy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wlazła i zostanie... 86 miesiąc temuocena: 42% 

  Ale przecież Braun w obliczu właśnie takich debilnych pomówień poprosił ABW o ochronę kontrwywiadowczą buahahaha. A w 2019 sam zgłosił się do służb jako agent buahahaha. I co? I kurwa nic! Nic nie znaleziono, debilu. Za dużo naświetlania Kiszczakowym TVN-em z telewizora albo gówna wybiórczego Aarona. Szukaj prawdziwych agentów. Masz ich codziennie przed oczami, ale jesteś ślepy. A o brunatnych korzeniach TWEJ ukochanej UE wiesz? A o odradzającym się nazizmie i faszyzmie państwowym u TWYCH kochanych braci wiesz? A moze jest dobry i zły? Kto Ci płaci za te brednie? Nie przeczytałeś jeszcze żadnej książki. Aktualnie Polska jest dojona ekonomiczne, militarnie, gospodarczo, demograficznie, światopoglądowo w imię załatwiania cudzych interesów. To za trudne na TWĄ głowę.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do tego dyletanta ze środka... 85 miesiąc temuocena: 60% 

  I dobrze, że powstanie następna szopka dla gawiedzi.Tylko dlaczego przewodniczącym jest były oficer prokremlowskiej WSI (Pro Civili) jedynej niezweryfikowanej służby pod patronatem KomoRuskiego. Niech zaczną od gazowego przekrętu stulecia za Tuska, oddanie śledztwa Smoleńskiego Rosji, likwidację wojska, policji, straży granicznej, strategicznych spółek surowcowych, przyjaznej współpracy kremlowskich służb z m.in. SKW, WAT i innymi. Obcy agenci mieli wtedy raj i pełną swobodę. Tusk w Moskwie mówił, że się postara, żeby nikt nie sypał piasku w tryby, Putin że to "nasz" człowiek w W-wie, a do kanclerza Niemiec "wasz prezydent, nasz premier" o Komorze i Donku. PO z przystawkami to najbardziej prorosyjska formacja. Przykładów można mnożyć do samego rana. Ale fakty dla 35-tego pelikana i podżegacza wojennego nie mają znaczenia. A to , co teraz dzieje się z likwidacją strategicznych projektów, to najdobitniejszy dowód działania na korzyść dwóch sojuszników, Kremla i Berlina.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do wyżej i głównie niżej 84 miesiąc temuocena: 47% 

  No tak - konferencja(?), (chyba raczej konfederacja targowicka?) jest ostoją tzw. gołąbków pokoju. To tzw. oczywista oczywistość jak mawiał pewien klasyk marnego wzrostu. A szczególnym gołąbkiem jest oseł braun, zawsze ponurego oblicza "Sześć Boże", tester gaśnic sejmowych, miłośnik kremlowskiego Władymira. Twoja "konferencja" nie "prze do otwartego konfliktu" tak jak rzekome partie wojny w parlamencie, tylko dlatego, że ta partyjka (podobnie jak i ty z kolesiami z tego forum) czeka z utęsknieniem na przybycie do nas Rosji, gdy zmiecie ona z planszy każdego wydumanego przez Putina wroga. Czyli w pierwszej kolejności nas. PS. W Warszawie powstała komisja d/s badania wrogich Polsce wpływów rosyjskich. Wìęc komisja nie musi się zbytnio wysilać. Wystarczy np. wejść na forum infoilawy dotyczącego w założeniu tylko tematyki planowanej drogi ekspresowej i ma konfederacką propagandę proklemlowską w pełnej moskiewskiej krasie. Tylko dlaczego redacja infoilawy się na nią godzi?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do Piotra 83 miesiąc temuocena: 14% 

  Niestety, wszystkie "partie wojny" w Parlamencie (prócz Konferencji) prą do otwartego konfliktu. A że Rosja zmiecie z planszy każdego wroga, to chyba oczywiste.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Berta 82 miesiąc temuocena: 56% 

  Takie miasta jak Iława nie maja trzech węzłów przy drogach ekspresowych. Wariant z 2 węzłami to już by było coś i należałoby się z tego cieszyć. Iława nie ma takiego znaczenia gospodarczego. Wiem, że wielu mieszkańców Iławy uważa swoje miasto za pępek świata (i może nawet się nie dziwię), ale fakty mówią same za siebie. Gospodarczo Iława, przykro to mówić jest karłem. Miastem od 30 lat z nie wykorzystanym potencjałem. Kochanym przez turystów, ale trudnym dla swoich mieszkańców. Ludzie zejdźcie na ziemię...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~.... 81 miesiąc temuocena: 40% 

  Racjonalnie wszystkie fakty są za wariantem iławskim, więc nie od burmistrza będzie to zależało. Już widzę jak KD będzie wypinal pierś do orderów jak tak się okaże, ze droga i tak będzie pod Iławą . Po co takie komentarze dzisiaj, sami pompujecie ten balonik. Jak będzie inna decyzją to potem przyjdzie czas na rozliczenia

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 80 miesiąc temuocena: 25% 

  Uważam że obwodnica powinna przebiegać przez centrum miasta. Ulicą ostródzką w kierunku Olsztyna. Węzeł zlokalizować przy białym kościele. Rozwiążę to przy okazji wiadukt .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~o rety... 79 miesiąc temuocena: 85% 

  Obwodnica w centrum miasta. Bardzo odkrywcza i porywająca koncepcja... A dojazdy najlepiej przez przedszkolne i szkolne podwórka. Ale właściwie po co? Obwodnicę na ul. Ostródzkiej i i innych w centrum miasta już mamy. Z wiadomymi skutkami.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wdwd 78 miesiąc temuocena: 85% 

  tylko wariant z 3 węzłami jest optymalny - reszta to ewidentna rzeźba i pudrowanie miernoty

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zapis 77 miesiąc temuocena: 75% 

  Iława powierzyła funkcję burmistrza Kopaczewskiemu to niech walczy o S5 dla miasta. Mieszkańcy uznali najwidoczniej, że to on będzie w tym najbardziej skuteczny. Czekamy na efekty.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~S5 76 miesiąc temuocena: 83% 

  Kopaczewski? On będzie walczyło o przetrwanie na każdej sesji i dotarcie ko końca kadencji. A S5 jest na dalszym planie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Swój 75 miesiąc temuocena: 91% 

  Kopaczewski mógł walczyć o S5 razem z radnymi PIS jak rządził PIS. Za tą nieudolność spotkała jego niespodziewana nagroda. Teraz po zawiązaniu koalicji z PIS i po wcześniejszym straszeniu wyborców "partyjnym platformianym" Młotkiem, partyjni opcji rządzącej krajem pokażą jemu środkowy palec (tak delikatnie jak to zrobiła Lichocka ale skutecznie). Moim zdaniem Kopaczewski więcej mógł zdziałać w sprawie S5 wcześniej a mimo to nie załatwił nic. Teraz ma przez 5 lat zapewnioną niezłą pensję, ostatnią kadencję (brak motywacji do działań) i przy obecnie uformowanej na wielu szczeblach władzy będzie z jego strony nic do kwadratu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Swój 74 miesiąc temuocena: 44% 

  PIS i lubawiacy ze swoim Żuchowskim chcieli ewidentnie wydymać Iławę. Pisał o tym dokładnie Kiejstut. Głosowałem na uśmiechniętych i "Przyjaznych Obywatelom" by to zmienić. Najważniejsze osoby takie jak radna wojewódzka, starosta, wójt, kandydat na burmistrza itd. zawodzą na całej linii. Do tego dochodzi vice z Lubawy, którego wyżej wymienieni namaścili a może być koniem trojańskim dla Iławy w sprawie S5. Wariant zielony jest dalej na topie a obietnice przyjaznych obywatelom że S5 ma być jak najbliżej DK16 i z 3 węzłami poszły w zapomnienie. Zostałem wyborczo oszukany i nie zagłosuję na nich. Za te ich podejście do interesu miasta i zwykłych ludzi już za 2 tygodnie się odwdzięczę.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do swój 73 miesiąc temuocena: 63% 

  A to przepraszam. Jestem już tak zażenowany poziomem wiedzy i dyskusji i wyborów w Iławie, że myślałem żeś pan kolejny wieszający psy na wszystko, ale nie na tym który rzeczywiście mógł wiele- burmistrzu, a nic nie zrobił. Kiepskie to będzie w sumie 10 lat. Masakra. A widzisz Pan jak lud to kupuje?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Naiwny Swój 72 miesiąc temuocena: 78% 

  Jaka manipulacja? Czy Pan Młotek nie mówił że jest za S5 przy szestnastce i jest za trzema węzłami? Chciałem żeby to on skutecznie walczył o S5 jako Burmistrz ale nie wyszło, ubolewam że tak się stało. Pomimo tego może nawet jako zwykły obywatel miasta zabiegać o S5 w ministerstwie, GDDKIA i cholera wie gdzie jeszcze i nawet w zaistniałej sytuacji w moim rozumieniu byłby skuteczniejszy od Kopaczewskiego. Przecież ma tam swoich sprzymierzeńców partyjnych. Czytając artykuł i komentarze czuję że naiwny dałem się nabrać na te deklaracje. Opisuję swoje doświadczenie a Pan zarzuca manipulację. Daj Pan spokój. Kopaczewski też mówił to samo o S5 ale jemu nie zaufałem bo w pierwszej kadencji był mało skuteczny i moim zdaniem jako burmistrz+PIS nie jest w stanie skutecznie zawalczyć o to co wcześniej deklarował. Jak zwykle w wyborach obiecuje się dużo a po wyborach zapomina się o nich. Kandydującym potrzebne są tylko nasze głosy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do swój 71 miesiąc temuocena: 65% 

  Niezła manipulacja. Głupoty straszne. Co zrobił DK w sprawie S5? MM robił co mógł, sam Kiejstut nie raz go za to „chwalił”, ale na Boga nie był burmistrzem! Gdyby nie MM i Kiejstut to temat S5 przeszedłby całkowicie bez echa. To onia to nagłaśniali, pisali o petycjach, rozmowach, tłumaczyli. Ale to nie oni są decydentami. Bez wyraźnego poparcia burmistrza co ma ją wskutek inni politycy? Skoro burmistrz Iławy nie traktuje tej sprawy priorytetowo, to co może radny Mlotek, Kiejstut, czy inny. Chyba po to się chce być burmistrzem, by w końcu działać- Mlotek jako radny wykorzystał wszystkie narzędzia w sprawie s5. Mlotek przegrał i co dalej jego win? Znowu wyczuwam zrzucanie winy na innych, byle tylko nie zobaczyć, że burmistrz jest tu klapa totalna. Burmistrz na swoim fb ma wyraźnie inne priorytety niż rozwój Iławy i widocznie takiego Włodarza chcą mieszkańcy-celebryckiego, a nie skutecznego. Ich wybór. Ale nie urządzajmy manipulacji, by zdjąć z niego winę, a przerzucić ją na innych.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zrozumcie 70 miesiąc temuocena: 47% 

  Wyraźnie widać, że pisze tu kilka mądrych głów komentarze o s5. Zobaczenie więc, co ludzie typu „Iławiak”, „Il” piszą. Ktoś im nawciskal, że s5 przy Iławie to zło i kilka kilometrów nie robi różnicy. Teraz rozumiecie czemu mamy kogo mamy za burmistrza? Ludzie nie rozumieją, nie chcą, twierdzą, że na potrzebują S5. Smutne, ale chyba prawdziwe. Takie mamy społeczeństwo i burmistrza na jego miarę.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a niżej 69 miesiąc temuocena: 65% 

  jak zwykle. Koszały opały i urojenia 35-tego

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jak zawsze czujny, zwarty i gotowy, ale wysuszony 68 miesiąc temuocena: 38% 

  Gratulacje szybkości reakcji trolla siedzącego pod numerem 61. Jeszcze prawie nie zdążył sìe ukazać wpis nr 62, a ta "fachura" juz zdązyła postawić pod nią czerwoną łapkę. Zaraz będzie ich mrowie. Troll siedzi już gotowy i czujny jak na rozżarzonych węglach. Ciekawe tylko co zrobi ze swoją szybkością reakcji, gdy będzie musiał wyjść na tzw. stronę do wychodka? No chyba, że jego pracodawcy zaopatrują go w pampersy rozmiaru XXXXL..

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~DO UWAGI 35-TEJ 67 miesiąc temuocena: 59% 

  a guzik ci do tego . To jest dopiero moja trzecia linijka. Policz SWE

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~uwaga, już się przywlókł 66 miesiąc temuocena: 38% 

  Już sie zaczyna, także na tym forum, epopea poniższego, tego samego co zawsze, psychopatycznego głąba, eksperta od jednego numerka. Zaraz ruszy cała lawina jego bełkotu, również o jego ukochanych TWACH, będących jego niedawnym odkryciem językowym. Pewnie będzie też o "platfusach, tęczowych i innych biedroniach oraz o nimanych pinindzach". Czyli stały, zdarty repertuar. Tylko nie o żadnej drodze...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do poniższego mędrcy 35-tego 65 miesiąc temuocena: 62% 

  pod względem fachowości to ty jesteś ekspertem od wszechwszystkiego. Bezsensowne i agresywne skakanie sobie do oczu to też TWA specjalność. O grabieniu wody piszesz po raz n-ty.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do poniższej dwójcy mędrców i "analityków" 64 miesiąc temuocena: 38% 

  A tu "-wy tam z góry..." do "mylnego błędu" (logika! a są błędy mówiące prawdę?) oraz "-rozumiejącego"). Nie jestem ani "iławskimi samorządowcami", ani żadnymi "vip-ami". Nie mam z tym środowiskiem nic wspólnego. Jestem szarym obywatelem i lokalnym mieszkańcem, który jednak zna realia życia i sposobów podejmowania decyzji w naszym kraju. Tego typu podniosłe dyskusje jakie sìę odbywają na tym forum, udawanie przez niektórych niedoścignionych pod względem fachowości ekspertów od wszystkiego, przy okazji - bezsensowne i agresywne skakanie sobie do oczu w sprawach wyników ostatnich lokalnych wyników wyborczych - są warte dokładnie tyle samo co tzw. grabienie wody i wiązanie jej w pęczki. Nadal uważam, że tzw.Gdaka i tak zrobi tylko tak, jak jej będzie pasowało. Zawsze i wszędzie tak robi. A na takie spory i kłótnie lokalnych, pożartych ze sobą zapaleńców - tylko czeka. To dla niej znakomite alibi przy jej odgórnych i zwracających uwagę tylko na jej interesy - decyzjach. I tyle...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rozumiem 63 miesiąc temuocena: 10% 

  Iławscy samorządowcy zostali kompletnie zlekceważeni przez GDDKIA a teraz próbuje się wcisnąć kit że GDDKIA zbuduje S5 tam gdzie będzie chciała i na to nikt nie ma wpływu. Jakie słodkie ukrywanie przed opinią publiczną bezsilności i bierności iławskich vipów.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mylny błąd 62 miesiąc temuocena: 7% 

  Do wpisu 56. Chyba Pan (iławscy samorządowcy również) tkwi w "mylnym błędzie" jak to mawiał były prezydent (ten co na marynarce nosił ten sam symbol co zawiera wnętrze herbu Iławy). Twierdzi Pan że GDDKIA przeprowadzi drogę tam gdzie jej będzie wygodniej. Jak się to ma do wypowiedzi dyrektora z GDDKIA które ktoś przytoczył we wpisie nr 16: "Może powstać równie dobrze wariant społeczny który na przykład pomiędzy wariantem czerwonym a zielonym powstanie wariant społeczny którego wytrasujemy po nowym zupełnie jeszcze innym śladzie ale tego oczekujemy od samorządowców i tego oczekujemy od mieszkańców żeby nam przedstawili te informacje ...".?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wy tam z góry też zrozumcie 61 miesiąc temuocena: 89% 

  Jeśli Ci się obywatelu nie podoba społeczeństwo i jego wybory, to sobie je zmień na takie, które spełniłoby Twoje ambitne oczekiwania. Uwaga ta dotyczy tylko Twojego zdania, a nie całej zaciekłej batalii dwóch pobliskich miejscowości (w tym jednego miasteczka śmiesznie nadymającego sìę swoimi zakładami drewnianymi pochodzącymi z jakby odległej epoki tzw. III świata). Te przepychanki, połajanki, podgryzanie, kopanie dołków pod rzekomymi adwersażami prowadzi jedynie do bezsensownego sķłócania dwóch lokalnych społeczności. Właśnie zawsze na to czeka tzw. Gdaka, gdy przystępuje do pozorowania konsultacji z lokalnymi społecznościami na temat przebiegu trasy. To jej stała metoda. Lokalne spory o tyle są bezsensowne, że Gdaka i tak przeprowadzi drogę tam gdzie jej będzie wygodniej i taniej. A miejscowe zaciekłe kłótnie są dla niej wymówką, że musiała przeprowadzić drogę według swoich planów, ponieważ z lokalnymi krzykaczami nijak nie można się dogadać. I ma w tym niestety wiele racji.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławiak 60 miesiąc temu

  W latach 90tych Lubawa dostała swedwood, a iława MM.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławiak 59 miesiąc temu

  W latach 90tych Lubawa dostała swedwood, a iława MM.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ec 58 miesiąc temuocena: 20% 

  iławiaku - Lubawa jest bardziej uprzemysłowiona jak piszesz bo tacy jak ty w latach 90 zdecydowali się wypchnąć z Iławy do Lubawy Sweedwood - bo po co w Iławie, mówili i efekty mamy w postaci braku pracy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Link 57 miesiąc temuocena: 0% 

  Oooo tak właśnie takiego mamy też premiera jak społeczeństwo. :-)))))

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławiak 56 miesiąc temuocena: 50% 

  Zarówno Iława jak Lubawa leżą przy drogach krajowych tej samej klasy. Które z tych miast jest bardziej uprzemysłowione wszyscy wiemy. Czy Lubawa dokonała tego dzięki drodze ekspresowej? Nie. Te bezsensowne przepychanki o węzeł tu czy 5km obok tylko opóźniają całą inwestycję.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Polak 55 miesiąc temuocena: 33% 

  Po co nam s5 jak w Polsce nie opłaca się inwestować a firmy uciekają za granicę

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~4 54 29 dni temu

  Po co CPK w Polsce jak jest lotnisko w Berlinie, po co S5 przy Iławie, jak można przy Lubawce - co za debile tak myślą

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 53 miesiąc temuocena: 67% 

  A gdzie postulaty Iławy Panie Kopaczewski?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pomidorowa albo ładniejszy kolor 52 miesiąc temuocena: 55% 

  Do "pytającego o kaskę" ... A jak się gotuje zupę pomidorową? Albo - Który kolor jest naładnijeszy? Pytania są głupie, ale tak samo pasują do tematu dyskusji, jak i twoje o "kasķę burmistrza".

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pytanie o kaskę 51 miesiąc temuocena: 63% 

  a ile masz oszczędny burmistrzu pieniędzy w kasie?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~złoto kolejarzy 50 miesiąc temuocena: 50% 

  Iława ma różne wizualizacje, ale nie ma pinięndzy

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~g 49 miesiąc temuocena: 78% 

  Jeśli można wybudować w wariancie lubawskim węzeł NML koło pustek na terenie "czerwonym" raptem 5km od węzła Rodzone to niech iławscy włodarze walczą o węzły dla Iławy. Ogólnie nie rozumiem dlaczego S5, która zlikwiduje DK16 w naszym powiecie (bo DK16 będzie wojewódzką drogą lub powiatową) - raptem ma iść od Ostródy do NMLu po DK15? Przecież to jest droga do Grudziądza, a nie Torunia.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~H2O 48 miesiąc temuocena: 58% 

  Oj wydaję mi się że chyba Pan I-Vice w Olsztynie krew przelewa za wariant „lubawski”…. Poza tym wryła mi się wypowiedź naszego wójta w porcie 110 na konsultacjach, wstał i rzekł coś w stylu że w gminie Iława żadnej „Eski” nie chce…. Obym się mylił ale boję się że Iława na otarcie łez dostanie wątpliwie potrzebny tunel pod torami a lubawka dzięki Matiemu „S-5”

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~poinformowany 47 miesiąc temuocena: 100% 

  Też byłem na tym spotkaniu i niczego takiego z ust wójta nie słyszałem. Wójt wskazał W3 jako najbardziej optymalny, W1 jego zdaniem za bardzo ingerował i przecinał gminę na zachód od Iławy. W3 natomiast od Iławy biegnie tylko lasem. To starosta powiedział, że nie ważne jaki wariant powstanie, bo wszystkie przechodzą przez powiat iławski.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kościuszki 46 miesiąc temuocena: 74% 

  Chcemy S5 jak najbliżej szestnastki, chcemy 3 węzły dla Iławy. To najważniejsze postulaty iławskich samorządowców. Oprócz tych pustych słów co oni zrobili by tak się stało? To opera mydlana dla plebsu. na koniec powiedzą że chcieliśmy ale się nie udało i nie możecie nam zarzucić że nic w tym temacie nie zrobiliśmy. To przygnębiający i symboliczny obraz przedstawiający stan powolnego upadku tego miasta.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławiak 45 miesiąc temuocena: 51% 

  Między Iławą a Lubawą jest kilkanaście km. Nie wiem coście się usrali z tym, żeby S5 biegła bliżej Iławy, wokół której są same lasy. Ja osobiście wolę, żeby sobie biegła przez pola. I nie gadajcie bzdur, że te kilka km różnicy w przebiegu drogi ma jakikolwiek wpływ na rozwój miasta.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławiak 44 miesiąc temuocena: 67% 

  No chyba, że masz na myśli wycięcie całego lasu ba południe od Iławy

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławiak 43 miesiąc temuocena: 50% 

  Kościuszki , a jak wybudujesz s5 przy samym mieście to coś zmieni?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kościuszki 42 miesiąc temuocena: 67% 

  Iławiaku. To dlaczego wyprowadzano z miasta wiele zakładów takich jak tapczany na W. Polskiego, mleczarnia, drobiarskie na Dąbrowskiego, 2 tartaki, rejon dróg, OCMB, magazyny zbożowe? Właśnie po to by w mieście się mieszkało tuż a poza miastem pracowało. Strefa na Piaskowej to niewypał. W sąsiedztwie są rozbudowujące się osiedla i strefa pasuje tam jak kleszcz na tyłku. Od razy trzeba było strefę budować poza miastem za Nową Wsią i dalej w Rudzienicach, Frednowych i Franciszkowie gdzie jest DK i linia kolejowa. Mieszkalna strefa podmiejska powinna się rozwijać w trójwsi, Stradomnie, Nejdykach, Kamionce Szczepkowie, Szałkowie, Kamieniu i samej Nowej Wsi.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławiak 41 miesiąc temuocena: 75% 

  No właśnie. Stref gospodarczych w Iławie nie brakuje. Wystarczy tylko umieć je ściągnąć do miasta. Jeśli twierdzisz, że przesunięcie S5 bliżej coś da, to jesteś w błędzie. Wbrew temu co piszesz nie jestem żadnym miejskim dysydentem tylko prostym kierowcą. I wierz mi, że wiele razy zdarzało mi się być w wielkich firmach, które stoją na takim zadupiu, że Ci sie nawet nie śniło. Z dala od jakiejkolwiek drogi ekspresowej, czy nawet krajowej. Nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kościuszki 40 miesiąc temuocena: 60% 

  Iławiak to chyba przedstawiciel iławskiej pseudo władzy, mający pseudo kwalifikacje, z pseudo rozwojowym myśleniem w przyszłość który zadowala się minimalizmem, lubi życie sielskie-anielskie, któremu mieszkańcy przeszkadzają i zakłócają wypracowany od dziesiątek lat i kultywowany przez nowe pokolenia urzędników mir w pracy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Węzły to rozwój 39 miesiąc temuocena: 100% 

  Iławiaku. W Iławie macie strefę gospodarczą na Piaskowej i ona jest ok. ale strefa gospodarcza za Nową Wsią jest be. Róbcie tak dalej a inne miasta skorzystają na tym. Węzeł wschodni to węzeł z główną funkcją gospodarczą, węzeł południowy to węzeł z główną funkcją społeczną dla mieszkańców miasta Iławy, węzeł zachodni to węzeł z główną funkcją komunikacyjną (wyprowadzenie tranzytu z miasta). Zwykli mieszkańcy to rozumieją, iławskie elity nie. Elity zawsze znajdą sobie pracę w instytucjach które jako stolica powiatu ma i mieć będzie. Robotnicy potrzebują zakładów pracy i niskich kosztów dojazdu do pracy. Jesteście oderwani od rzeczywistości.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławiak 38 miesiąc temuocena: 50% 

  Nie chce mi się już pisać, bo to jak gadanie do ściany. Tak, masz rację, przy węzłach buduje się takie rzeczy. Dlatego wciąż nie rozumiem, dlaczego chcecie, żeby s5 miała być budowana przy samym mieście. Piszecie bzdety jakby mieli ją "puścić" 100km od Iławy a nie 10. Pozdrawiam

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Węzły to rozwój 37 miesiąc temuocena: 71% 

  Iławiaczku. To zobacz co powstało na obrzeżach miast przy samych węzłach takich jak: Suwałki Południe, Kutno Wschód, Radomsko, Dębica Wschód, Jawor Północ, Września, Goleniów Południe, Wyszków Północ i nawet Biskupiec którego oblicze zmienił zakład Egeer przy węźle budowanej S16. Jesteś chyba jednym z decydentów iławskich i chcesz zatuszować obraz nieudolności działań ws. S5. Teren pomiędzy Nową Wsią-Kałdunami-Rudzienicami-obecna DK16 i tory idealnie do tego się nadaje. Tyle że tylko z węzłem Południe i Franciszkowo ten teren nie zostanie należycie wykorzystany. Teren ten jest dużo większy niż ten co zajmuje Sweedwood a ile Sweedwood daje miejsc pracy? Przy weźle Południe nie ma i nie będzie terenów inwestycyjnych. Inwestorzy znajda go przy weźle Ostróda Zachód. Tam terenu mnóstwo. "Brawo" iławiaku za Twój punkt widzenia.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławiak 36 miesiąc temuocena: 44% 

  Susz i Golub- Dobrzyń i Zalewo leżą przy drogach wojewódzkich. A w naszym przypadku chodzi o kilka km w bliżej lub dalej.. S5 w wariancie Lubawskim nie będzie przebiegała 50km od Iławy ale max 10, więc to żaden argument. Mysłucie, że jak S5 będzie na samych obrzeżach to raptem między ekspresówką a miastem zaczną budować fabryki i magazyny??

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Droga to rozwój 35 miesiąc temuocena: 57% 

  Panie Iławiak - chcesz zobaczyć różnicę między rozwojem miejscowości, które startowały z podobnego pułapu po komunie, a które jedne nie są przy trasie, a drogie są - dam przykłady - Zalewo vs Miłomłyn, Lubawa vs Susz, Golub-Dobrzyń vs Brodnica.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławiak 34 miesiąc temuocena: 25% 

  Prawda jest taka, ze przez te dziwne przekonanie, że jeśli s5 będzie biegła o 5km dalej od Iławy doprowadzi to do upadku miasta, cały proces budowy się opóźnia. Cała S5 jest już dawno oddana, brakuje tylko naszego odcinka tej drogi. Także dziękujemy bardzo za pseudo pomoc pseudo społeczników

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławiak 33 miesiąc temuocena: 55% 

  Jakie korki? Jaki ruch? Niezależnie od tego czy s5 będzie biegła wokół Iławy, czy bliżej Lubawy to nikt normalny nie będzie z niej zjeżdżał po to, żeby przejechać przez centrum miasta.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ha 32 miesiąc temuocena: 83% 

  Masz rację…. Ale już dzięki jednym „wspaniałym” mam kilka kilometrów do pracy w Ikea … w lubawie….

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zrozumcie 31 miesiąc temuocena: 80% 

  Czy to tak trudno zrozumieć, że s5 w naszym wariancie byłaby swoistą „obwodnica” dla Iławy? To mniejsze korki, wyprowadzone Tiry i ciężarówki z miasta, mniej spalin, więcej ciszy. Dlaczego to tak trudno zrozumieć?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~śmierdząca młynarka 30 miesiąc temuocena: 68% 

  na polach potrafią budować tunele, wiadukty a nawet lotniska. A za platfusiego "nimania pinięndzy" w Iławie nie można nic, bo lotnisko mamy w berlinie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~eko weto 29 miesiąc temuocena: 71% 

  żaby w Rospudzie są najważniejsze ,,,,,,, dla żabojadów unijnych. Żadne drogi, żadne mosty, żadne tunele, tylko żaby są przyszłością dla eko35-tychnawiedzonych

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Il 28 miesiąc temuocena: 35% 

  Z jednej strony jezioro,z drugiej tory ,i jeszcze drogą szybkiego ruchu. Ludzie ogarnijcie się.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do Il 27 miesiąc temuocena: 64% 

  Sprawdziłem. W Brzeszczach pomiędzy torami i Wisłą jest 105m i w tej przestrzeni buduje się S1. Można? Można.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Agencja turystyczna do ~Il 26 miesiąc temuocena: 60% 

  wyjedź nawet bez ogarniania na Antarktydę. Tam nie zobaczysz jeziora z żadnej strony , torów ani drogi szybkiego ruchu. I będziesz miał spokóójjj

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tory musowo ! 25 miesiąc temuocena: 50% 

  wróciły złote czasy złotopociągowskich , więc tory MUSZĄ być gotowe na przyjazd tego złota.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do Il 24 miesiąc temuocena: 50% 

  Budowana droga S1 na wysokości Brzeszcz biegnie przez stawy i w wąskim przesmyku pomiędzy torami i Wisłą. Dobrze to widać na mapie openstreetmap.org. A propos: pomiędzy torami i jeziorkiem jest 190 metrów.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do Il 23 miesiąc temuocena: 81% 

  A potem będą pretensje , że dzieci wyjeżdżają, że wnuki wyjeżdżają… bo Iława bez perspektyw. Takie tory(kolej) Iławie do dziś daje wiele, więc i z S5 byłaby taka korzyść. Taką Brodnicę podziwiacie, Ostródę, ale sami chcecie być odcięci od świata. No brawo. Społeczeństwo Iławskie mnie zadziwia.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Podziękowania dla Kiejstuta 22 miesiąc temuocena: 88% 

  Dzisiejszy film z YT pt. "S10 – nowa droga w powiecie płockim" przedstawiający sprawozdanie ze spotkań informacyjnych odbytych w bieżącym tygodniu. W minucie 1:00 dyrektor GDDKIA mówi: "Może powstać równie dobrze wariant społeczny który na przykład pomiędzy wariantem czerwonym a zielonym powstanie wariant społeczny którego wytrasujemy po nowym zupełnie jeszcze innym śladzie ale tego oczekujemy od samorządowców i tego oczekujemy od mieszkańców żeby nam przedstawili te informacje ...". Polecam obejrzenie filmu od początku. I co Iławianie głosujący na Kopaczewskiego? Jesteście zadowoleni z jego działań w sprawie S5? Rozumiem że dalej wierzycie w jego nieskuteczność działań. Kopaczewski miał wszystko podsunięte pod nos przez Kiejstuta. Kopaczewski miał tylko skorzystać z gotowca społecznika i co tydzień bombardować GDDKIA w sprawie gotowego wariantu społecznego z węzłem Iława Wschód. Nie ma nic ale ważniejsze były nasilone od 2 lat liczne spotkania w celu utrzymania władzy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Link 21 miesiąc temu

  Szkoda że nie startowałeś na burmistrza gdzie ty objawienie dla Iławy byłeś jak Iława ciebie potrzebowała.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomasz K. Dąbrowski 20 miesiąc temuocena: 78% 

  Iława robi wszystko żeby tej drogi nie dostać, a jeśli nawet to w okrutnie pokaleczonej i nieprzyjaznej formie. Nikt się k... na serio tematem nie zainteresował poza garstką zapaleńców. Lokalni samorządowcy, politycy, przedsiębiorcy mieli i mają to gremialnie w du.ie. A taki Ziejewski, Harmaciński, T. Żuchowski od początku do końca kręcą przy tym swoje lody i są w tym zabójczo konsekwentni. To czego się spodziewać? Gwiazdki z nieba? Ze swojej strony zrobiłem wszystko co w mojej mocy, podałem wszystko na tacy. Burmistrz nic z tym dalej nie zrobił. Sabotuje temat, albo jest skrajnie niekompetentny. Widać mieszkańcom to w smak skoro go wybrali na drugą kadencję. Młotek mógł w tym najważniejszym, strategicznym dla miasta temacie zrobić znacznie więcej, ale iławscy wyborcy mieli inne priorytety. Skoro nad miastem zawisła mgła tępoty i niemocy to efekt końcowy będzie opłakany. Z mojej strony to już koniec walki. Szkoda prądu. Liczcie dalej na cud, że się zrobi samo

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 19 miesiąc temuocena: 100% 

  Szkoda, że w kampanii zabrakło Pańskiego jednoznacznego stanowiska i poparcia dla kandydatury Pana Młotka, tak dosadnymi słowami jak teraz. Wielokrotnie można było przeczytać Pańskie wywody, jednak tak jednoznacznego stanowiska Pan nie przedstawił - szkoda. No cóż, może chociaż referendum ws. odwołania Pan zorganizuje w ramach rekompensaty za swoją bierność podczas kampanii?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mietek 18 miesiąc temuocena: 57% 

  Skrajnie niekompetentny? Oj Panie Dąbrowski, naraza się Pan na smutny filmik z samochodu...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~po prostu siok 17 miesiąc temuocena: 73% 

  W Iławie przez 5 lat powstały budki dla owadów, psi wybieg, wymieniono dobre fotele w kinie i powstało mnóstwo wizualizacji.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~NIL 16 miesiąc temuocena: 87% 

  Czyli projektant chce całkowicie zlekceważyć postulaty mieszkańców Iławy?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~spoko niżej 15 miesiąc temuocena: 100% 

  każdy wie co to śnieg a co bałwan ! co to sarna a co JELEŃ.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bicycle 14 miesiąc temuocena: 100% 

  Oczywiście że ironia. Mamy 21 wiek i chyba wykształcone społeczeństwo.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do bicycle 13 miesiąc temuocena: 100% 

  Rozumiem, że to ironia? Uważaj z nią bo nie każdy chwyta i myśli, że Ty tak na serio i gadają to jako argument przeciw.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bicycle 12 miesiąc temuocena: 80% 

  Vivat. Ty niczego nie rozumiesz. Burmistrz chce dla nas dobrze. Chce żebyśmy żyli spokojnie, sielsko-anielsko na uboczu od zgiełku i wielkiego świata. W tej wizji marzeniem jest byśmy jak najwięcej przemieszczali się rowerami. S5 przy Iławie nie pasuje do tej koncepcji.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Vivat 11 miesiąc temuocena: 79% 

  NIL, to się dzieje! Zlekceważono wszystkie iławskie postulaty, absolutnie wszystkie! Tymczasem wprowadzono liczne zmiany wariantu lubawskiego eliminujące miejsca konfliktowe i zwiększające dostępność do S5 poprzez dodanie węzłów w Wirwajdach i Bratianie. Wszystkie uwzględnione zmiany wariantu lubawskiego zwiększają przewagę wariantu lubawskiego nad obydwoma wariantami iławskimi. Vivat nowy/stary burmistrz, vivat.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Szurek z Buchenwald 10 miesiąc temuocena: 52% 

  Wita rozumita. Myźwa sobie zmiany załatwili. Wyśta sprawę olali to znaczy was olali, waszego szefa olali. Tera jest po ptokach. Wy tam się gotujta w tęczowym sosie. My robiwa swoje. S5 będzie przez świętą ziemie lubawską w wy będzieta opłakiwać S5 na kreatywnej dzikiej, przy potężni albo przy noclegowni dla bezdomnych z waszym burmistrzem, jego ekipą i całą resztą iławiaków. Będzie z tego jeden plus. W bidzie się wszyscy w tej Iławie pogodzita. Wtedy przyjdzie do was refleksja, mądry iławianin po szkodzie. A teraz cieszta się z kwaśną miną ze swojego burmistrza, przeca go wybraliśta.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kapelus 9 miesiąc temuocena: 100% 

  Ktoś może napisać w skrócie, prościej co to oznacza? Który wariant obstawiają za najkorzystniejszy? Bo tu pełno informacji i można się pogubić

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wiadomo, że nic nie wiadomo 8 miesiąc temuocena: 57% 

  W największym skrócie - wiadomo, że nic nie wiadomo. Tym bardziej którędy. Następne 5 lat to biurokratyczna grzebanina, a po uporaniu sìę z różnymi przepychankami i protestami - optymistycznie licząc - ok.10 lat. A później w zamyśle - 3 lata budowy - akurat... ( choć tylko 5km spod Ostródy do Wirwajd budowano ...5 lat). Czyli przy ogólnie znanej "sprawności" firm budujących w Polsce drogi czas faktycznej budowy ok. 65 km spod Iławy do Grudziądza potrwa praktycznie ok. 15 lat. Czyli w sumie za ok. 25 lat może ktoś się przejedzie drogą ekspresową spod Franciszkowa w rejony Grudziądza. Ale wtedy być może będzie się już latało pasażerskimi dronami.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lubawiak z Lubawy 7 miesiąc temuocena: 100% 

  jeszcze nie ma takiej informacji

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lubawiak z Lubawy 6 miesiąc temuocena: 50% 

  widzicie? da się wprowadzić zmiany! tylko trzeba to robić z rozumem i godnością człowieka a nie jak taki jeden narodowiec

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wizja jak w telewizji tvn 5 miesiąc temuocena: 55% 

  " Przy sprawnym zakończeniu przetargu prace w terenie mogłyby ruszyć (.......) w III kw. 2029 r. Czyli za 5,5 roku . Tyle czasu co poprzednia kadencja Kopaczewskiego.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sołtys 4 miesiąc temuocena: 63% 

  Wójcie, trolem to ty jesteś. DK w wyborach chwalił się ile to on pism nie napisał w sprawie S5 których nota bene opinia publiczna nie ujrzała na oczy. Przekonywał iławiam ile to on na spotkaniu w Porcie 110 zglosił uwag do przebiegu S5 no i medialnie lansował się z osobistego spotkania z Dyr. GDDKIA. I co? G...o. Nic nie zostało uwzglednione co oznacza że albo postulaty DK były słabe albo co jest graniczące z prawdą nikt personalnie nie traktuje jego poważnie. Młotek w kampanii mógł niemiłosiernie punktować DK za S5 i tylko tym by z nim wygrał. Artykuł jest o tym że wszystkie samorządy na terenie których jest wariant zielony miały uwzględnione jakieś uwagi (korekty przebiegu, nowe węzły). Za nieuolne działania DK w sprawie S5 powinno być referendun o jego odwołanie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wójt 3 miesiąc temuocena: 48% 

  niedługo nawet jak będzie artykuł o przepisach na babkę ziemniaczaną to w komentarzach też znajdzie się odniesienie do Kopaczewskiego...... ciekawe ile płacą teraz trolom

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.5437 sekundy