REKLAMAPluszak
REKLAMAAldortax
wydrukuj podstronę do DRUKUJ3 czerwca 2024, 12:58

Statystycznie jedno na trzy małżeństwa zawierane w naszym kraju kończy się rozwodami. Prawne zakończenie związku najczęściej dotyczy pary, które nie mają jeszcze nawet pięcioletniego stażu. Wciąż jednak mało osób wie, nawet wśród rozwodzących, jak wygląda procedura całego procesu oraz jakie czynniki wpływają na realny czas oczekiwania na decyzję sądu. Wychodzimy temu naprzeciw. Specjalnie dla Ciebie napisaliśmy artykuł, który dosadnie mówi, jak wygląda rozwód w Polsce. Zapraszamy do lektury!

Jakie są rodzaje rozwodu oraz co wpływa na czas jego trwania?

Na dobrą sprawę ciężko mówić tu o jednym szablonie odpowiadającym na pytanie, jak w Polsce wygląda rozwód. To uzyskania rzetelnego obrazu prawnych zakończeń związków w naszym kraju należy wziąć pod uwagę szereg czynników wpływających na charakter czy choćby na całościowy czas trwania rozpraw sądowych. Za najważniejsze aspekty od lat uważa się: 

  • decyzję o uzyskaniu orzeczenia o winie za rozpad małżeństwa
  • obecność dzieci w związku i konieczność ustalenia czasu opieki
  • konieczność wyznaczenia przez sąd alimentów rodzicielskich
  • podział majątku małżonków

Co do zasady, każdy z wyżej wymienionych punktów bezpośrednio wpłynie na zwiększenie stopnia skomplikowania rozprawy rozwodowej. Warto mieć również na uwadze, że kwestie majątkowe lub opieki nad dzieckiem przeważnie rozstrzygane są w odrębnym postępowaniu. Możesz więc uzyskać rozwód, natomiast w kolejnych rozprawach sąd zajmie się pozostałymi czynnikami spornymi. No właśnie. Słowo „spór” będzie tutaj kluczowe. Jeżeli jeszcze przed rozprawą małżonkowie dojdą do porozumienia i będą w stanie samodzielnie uzgodnić warunki rozwodu, wówczas mówimy o tym, że został on zawarty „za porozumieniem stron”. Wtedy nie ma konieczności, aby sąd rozstrzygał w kwestiach okołorozwodowych. Czas oczekiwania na przypieczętowanie prawnego rozstania się z małżonkiem w tego typu sytuacjach będzie zdecydowanie krótszy. Jeśli chcesz polubownie podejść do rozwodu z partnerką, na stronie internetowej www.rozwodznia.pl znajdziesz szczegółowe oraz bardzo potrzebne informacje przygotowane przez Kancelarię Adwokacką Chojka. Pomoc adwokata może okazać się nieoceniona. Zwłaszcza w momencie, kiedy potrzebujesz racjonalnego wsparcia w tych niezwykle trudnych chwilach. Podczas rozwodu musisz myśleć racjonalnie!

Skrócona procedura rozwodowa – poznaj kluczowe informacje

Sama procedura rozwodowa jest dość skomplikowana i może stanowić spore obciążenie prawne oraz mentalne dla małżonków. Do tego dochodzą jeszcze różnorodne rodzaje rozwodów, o jakich wspomnieliśmy już nieco wcześniej. Należy jednak podkreślić, że żeby rozpocząć postępowanie, jedna ze stron powinna złożyć pozew rozwodowy. Następnie dochodzi do przeanalizowania przez sąd przesłanek dotyczących kwestii trwałego oraz zupełnego rozkładu pożycia. Jest to absolutna podstawa do ubiegania się o prawne zakończenie związku. Kolejne decyzje podejmowane są już w toku postępowania. Jego czas oraz charakter silnie regulują kwestie podziału majątku czy opieki nad dziećmi. W niektórych przypadkach rozwód to kwestia kilkudziesięciu dni, natomiast w innych nawet kilku miesięcy. 

Artykuł sponsorowany.

REKLAMANAJLAK
REKLAMAPellet
Artykuł załadowany: 0.4113 sekundy