REKLAMApluszak
REKLAMAOlszta
wydrukuj podstronę do DRUKUJ11 lipca 2024, 09:44

Złożenie zeznania podatkowego to dla niektórych przykry obowiązek. Inni zupełnie pomijają tę czynność, gdyż podatek dochodowy w Polsce może być wyliczany przez polski urząd skarbowy bez udziału podatnika. A jak sytuacja wygląda za granicą? Kiedy warto, a kiedy należy się rozliczyć? No i co grozi, za nierozliczenie się z zagranicy?

Kiedy należy rozliczyć podatek dochodowy?

Deklaracja podatkowa jest podsumowaniem naszych finansów w danym roku podatkowym. Obowiązek złożenia deklaracji podatkowej przed urzędem skarbowym jest w każdym kraju obwarowany innymi zasadami. Najczęściej jednak dobrowolne uregulowanie zobowiązań w wyznaczonym terminie przyczynia się do zwrotu podatku. 

W naszym kraju, system podatkowy automatycznie wykrawa dochód osiągnięty ze stosunku pracy w Polsce, przygotowuje zeznanie podatkowe i je akceptuje. Jeżeli nie masz do niego zastrzeżeń - jesteś rozliczony z polskim fiskusem. Kiedy jednak uzyskujesz na przykład mieszane dochody, odpowiednie zeznanie powinieneś złożyć przed polskim urzędem skarbowym do 30 kwietnia.

Nie oznacza to jednak, że te same terminy i zasady obowiązują w innych państwach. Warto zatem sprawdzić czy w danym kraju, z którego uzyskaliśmy dochód, podlegamy obowiązkowemu złożeniu deklaracji. Nierozliczenie podatku dla urzędu skarbowego może skutkować sporymi nieprzyjemnościami.

Co grozi za nierozliczenie się z zagranicy?

Najczęściej spotykaną formą stosowaną przez urzędy jest zwrócenie uwagi podatnika na obowiązek rozliczenia za pomocą wezwania. Jest to najłagodniejszy etap upomnień stosowany przez urząd skarbowy. Kolejnym krokiem urzędu może być nałożenie kary finansowej. Mogą to być odsetki za zwłokę (gdzie miesięczna stawka odsetek może rosnąć), jednorazowa, dotkliwa kara za nierozliczenie dochodów ale także wszczęcie postępowania karnego.

Warto zatem jak najszybciej dopełniać obowiązków podatkowych i ewentualnie nałożoną zaległość podatkową.

Składanie rocznej deklaracji podatkowej - zwrot nadpłaconego podatku

W jaki więc sposób zgłosić dochód uzyskany w czasie roku podatkowego? Oczywiście, możemy samodzielnie przygotować zeznanie, zgłaszając dochody uzyskane poza centrum interesów osobistych, (dochody zagraniczne) w naszym rozliczeniu podatkowym. Należy także zastosować odpowiednią metodę unikania podwójnego opodatkowania, odpowiednio wykazać dochody zwolnione (nie obciążone podatkiem dochodowym) czy obliczyć stopę procentową. Cały ten proces pomoże w odzyskaniu ewentualnego zwrotu nadpłaty podatku.

Zarobek zagraniczny należy rozliczyć skrupulatnie i w terminie. Jeżeli samodzielne złożenie zeznania nie jest w zakresie naszych możliwości - skorzystajmy z pomocy specjalistów, takich jak TimeTax. Unikniemy wówczas kar za niezłożenie deklaracji podatkowej, uzyskamy gwarancję poprawnego obliczenia dochodów z zagranicy, skorzystamy z dobrodziejstwa ulg podatkowych i otrzymamy największy, możliwy w naszym przypadku, zwrot podatku.

Artykuł sponsorowany.

TEMATY polecamy
REKLAMAgeodeta
Swojak

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.4221 sekundy