(Fot. KPP w Nowym Mieście Lubawskim.)
Policyjna kontrola w Nowym Mieście Lubawskim zakończyła się szybkim i dotkliwym finałem dla 17-letniego mieszkańca gminy Bratian. Nastolatek, który zaledwie od trzech dni posiadał uprawnienia do kierowania, stracił prawo jazdy po tym, jak w rejonie szkoły jechał motorowerem na jednym kole.
Policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim zatrzymali do kontroli 17-letniego mieszkańca gminy Bratian, który poruszał się motorowerem w sposób rażąco niebezpieczny.
Do zdarzenia doszło w poniedziałek, 1 czerwca 2026 roku, w rejonie jednej ze szkół na terenie Nowego Miasta Lubawskiego. Funkcjonariusze zauważyli, że młody kierujący wykonuje tzw. jazdę na jednym kole, czyli popularną „gumę”, stwarzając realne zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu.
Po zatrzymaniu do kontroli okazało się, że nastolatek posiadał prawo jazdy kategorii B zaledwie od trzech dni. Szybko zdobyte uprawnienia nie przełożyły się jednak na odpowiedzialne zachowanie na drodze.
Policjanci ukarali 17-latka mandatem w wysokości 1500 zł oraz przypisali mu 10 punktów karnych. Dodatkowo zatrzymano jego prawo jazdy na okres trzech miesięcy.
Jak przypominają funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim, jazda na jednym kole została wprost zakazana po zmianach w przepisach. Zgodnie z art. 86c Kodeksu wykroczeń traktowana jest jako celowe wprowadzanie pojazdu w stan utraty kontroli. Grozi za to mandat od 1 500 do 5 000 zł oraz utrata prawa jazdy na 3 miesiące.
Policja podkreśla, że tego typu zachowania są szczególnie niebezpieczne w rejonach szkół, gdzie ryzyko potrącenia pieszych – w tym dzieci – jest szczególnie wysokie.
Red. kontakt@infoilawa.pl.









12Komentarze
Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
Tatuś z Mamusią kupili synusiowi motor tylko zapomnieli mu kupić mózg ,,,,,, a prawo jazdy powinno być cofnięte przez starostę i ponowny kurs za 5 lat
Gumą to po łbie powinien szurek dostać ale tak porządnie, może do łba by coś weszło.
3 dni prawko miał? ode mnie by z górnej półki dostał, 5 tys bez dyskusji i jeszcze by się pewnie kilka rzeczy w motocyklu znalazło, żeby dobić rachunek kolejnym mandatem. Nie po to żeby uwalić młodego, tylko po to, żeby wylać mu kubeł zimnej wody na rozgrzany łeb. Może następnym razem jak już odzyska prawko to pomyśli czy warto. Może uratuje to jego lub kogoś innego.
Normalny policjant by postraszył, pouczył i puścił małolata. Nadgorliwy chce "robić wyniki". Skoro młody pojechał na kole to znaczy, że jakieś umiejętności posiada. Pewnie większe niż policjant, który go ukarał.I zanim część czytających zacznie się pruć to tylko dodam: jestem człowiekiem w okolicach pięćdziesiątki, instruktorem nauki jazdy, ojcem nieletnich i do tego człowiekiem, który ma więcej kategorii i ukończonych profesjonalnych szkoleń z zakresu bezpiecznej jazdy niż 95% społeczeństwa.
W Iławie predzej Cie rozjadą niz zrobią miejsce na przejazd
Do eksperta poniżej. Można omijać korek jesli nie przekraczasz ciągłej linii! Wiec gdybuś tylko w swoim wozie trzymał sie prawej strony, motory spokojnie, legalnie by przyjeżdżały.
To może Ty również jesteś tzw. instruktorem nauki jazdy? Ludzie, co z wami? A omijanie korków motorem, pchając się "na chama" na trzeciego, jest zabronione przez prawo. Bardzo jesteś łaskawy, że jeszcze nikogo nie zabiłeś. Tylko jak ci kiedyś ktoś wyjedzie w bok z tego korka i się na niego boleśnie (oby tylko) nadziejesz, czego Ci oczywiście nie życzę, to może wtedy coś Ci zaświta w twojej 52- letniej, lecz niezbyt mądrej głowie. Ciesz się, że w ogóle jeszcze żyjesz. Zawiść i zazdrość niby czego? Twojego terkoczącego motorka i połykanych przez Ciebie much? PS. Motorem też kiedyś jeździłem, ale mi przeszło. I żadnych korkiem bokiem nie omijałem. Wstydziłbym się manifestowania buractwa i chamstwa.
A ja sie zgodze z kolegą ! :). Ilość sfrustrowanych nieudaczników życiowych w naszym społeczeństwie jest porażająca! Jedyne co potrafią to krytykować. Nigdzie nie byli, nic nie widzieli, motorem pewnie tez nie jeździli. Gdyby zobaczyli ruch motocykli we Wloszech pewnie by na ullice nie wyszli. W Iławie nie ma dnia, żeby ktos mi nie zajechał drogi, albo nie obtrąbił jak omijam korek przy KFC - zawiść, zazdrość? Dla jasności mój wiek 52 lata , wciąż żyję i nikogo motorem nie zabiłem!
I Ty ostro prujący się "jaju" jesteś instruktorem nauki jazdy? Chyba najlepiej byłoby, ażebyś trzymał się od tej profesji jak najdalej. Znaczna ilość przebytych szkoleń najwyraźniej za grosz nie zwiększyła twojego rozsądku i profesjonalizmu. Zmarnowałeś tylko czas i czyjeś pieniądze. A pan policjant był jak najbardziej normalny. Właśnie za taką pracę społeczeństwo mu płaci.
I zanim Ty z kolei zaczniesz się pruć, zadam ci proste pytania, na które szczerze odpowiedz samemu sobie. Czy z artykułu zdołałeś wywnioskować jak mu szła jazda na jednym kole, aby zasłużył na pouczenie? Czy samo podniesienie koła już zero-jedynkowo definiuje, że dzieciak posiada umiejętności? Czy forma jazdy na jednym kole może jednak mieć całe spektrum tego, jak przebiega w zależności od umiejętności prowadzącego? Bo bardzo uczonym człowiekiem jesteś, jak wynika z Twojej wypowiedzi, więc pewnie widzisz w treści artykułu więcej niż ja.
Tyle rzeczy wylistowałeś, którymi jesteś, a zapomniałeś o najważniejszej. Że jesteś kretynem.
Jak przetrąci kręgosłup twojego nieletniego to też będziesz pisał, że policjant nadgorliwy i mógł pouczyć? Jesteś instruktorem nauki jazdy? I ty szkolisz przyszłych kierowców? Brawo