REKLAMAT-mobile
REKLAMAOlszta
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 kwietnia 2024, 10:35 komentarzy 2
Iława od zaplecza - blok przy ul. Narutowicza od podwórka

Iława od zaplecza - blok przy ul. Narutowicza od podwórka (Fot. Mateusz Partyga)

Osiedle pełne bloków też potrafi mieć swoje zakamarki i swój urok. A tak się składa, że w tym odcinku cyklu „Iława od zaplecza – podwórka i zakamarki” zaglądamy na najstarsze takie osiedle w mieście nad Jeziorakiem. To Osiedle Jagiellońskie.

Gdy spojrzymy na mapę Iławy, to jego ścisłe centrum zdaje się był półwyspem na tle reszty miasta. Co prawda, od strony północnej i wschodniej otoczone jest w większości rzeką, a nie jeziorem (choć jest tam też Jezioro Iławskie). To, konkretnie Mały Jeziorak, oblewa nasz „cypel” od zachodu i południa. Na upartego jednak, na potrzeby tego cyklu, możemy to nazwać półwyspem. Od strony południowej ograniczają go także tory.

Stare Miasto, ul. Niepodległości, Kościuszki, Królowej Jadwigi, Grunwaldzka, Osiedle Jagiellońskie itd. Właśnie ta część Iławy została przez nas zwiedzona z aparatem w ręku. Podwórka i zakamarki Iławy zaczęliśmy "eksplorować" na ulicy Kościuszki. Tu zresztą wszystkie poprzednie odcinki:

POPRZEDNIE ODCINKI – CZYTAJCIE I OGLĄDAJCIE:

» Iława od zaplecza – podwórka i zakamarki. Ulica Kościuszki [ZOBACZ ZDJĘCIA]

» Iława od zaplecza – podwórka i zakamarki. Ulica Grunwaldzka [ZOBACZ ZDJĘCIA]

» Iława od zaplecza – podwórka i zakamarki. Ulica Królowej Jadwigi [ZOBACZ ZDJĘCIA]

» Iława od zaplecza – podwórka i zakamarki. Ulica Niepodległości [ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]

» Iława od zaplecza – podwórka i zakamarki. Stare Miasto [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Dzisiaj jeden z ostatnich odcinków „Iławy od zaplecza...” w tej części miasta, ale nie ostatni. Będziemy tu jeszcze nad rzeką Iławką, następnie ją pokonamy. A ulicę Jagiełły, która też jest w naszym wewnętrznym podziale Iławy w tej części miasta, zostawimy sobie na deser. Bo tam ciekawych miejscówek jest całe mnóstwo!

Teraz jednak pora na Osiedle Jagiellońskie oraz wschodnią stronę ulicy Jagiellończyka, ciekawą w kontekście naszego cyklu. Jagiellońskie to pierwsze duże osiedle w Iławie, wcześniej bloki mieszkalne powstały tylko przy ulicy Grunwaldzkiej (link powyżej, w liście ulic).

Korzystamy z bogatych zasobów Internetowego Muzeum Iławy, skąd mamy historyczny rys osiedla powstałego po północnej stronie ul. Niepodległości. Poniżej także zdjęcia oraz nagranie wideo – to róg ulic Jagiellończyka i Narutowicza, ale od środka. Posłuchajcie na początku nagrania, jak te ptaki pięknie śpiewają!

Miasto w mieście

"Największym problemem Iławy po wojnie był brak mieszkań. Problem ten rozwiązać mogła jedynie budowa dużego osiedla mieszkaniowego. Nad projektem i założeniami budowy pierwszego osiedla w powojennej Iławie pracował zespół pod kierunkiem architekta Mieczysława Hoffmanna, który zaplanował budowę kompleksu budynków mieszkalnych wraz z obiektami handlowymi i usługowymi od ulicy Niepodległości w stronę Iławki.

Była to pierwsza tak duża inwestycja w powojennej Iławie. Wymagała olbrzymich nakładów finansowych. W ramach „Osiedla Jagiellońskiego” w ciągu prawie dziesięciu lat powstały nie tylko budynki mieszkalne, ale też szkoła, przedszkole, kawiarnia, sklepy i lokale usługowe, które wybudowano w miejscu rozebranego kościoła.

– To było duże osiedle, które zabezpieczyło z jednej strony potrzeby mieszkańców, z drugiej umożliwiło osiedlenie się w Iławie setkom osób

– mówi Michał Młotek.

– Był to nowoczesny jak na tamte czasy projekt typu „miasto w mieście”, czyli samowystarczalne osiedle z bogatą infrastrukturą towarzyszącą i własnym układem drogowym. Dało ono impuls do dalszej odbudowy i rozwoju miasta.

Zaraz po zakończeniu budowy osiedla Jagiellońskiego przystąpiono do budowy bloków na obszarze dawnego Starego Miasta."

ciekawostki z Iławy

zico

kontakt@infoilawa.pl

źródło rysu historycznego "Miasto w Mieście": Internetowe Muzeum Iławy / ilawasprzedlat.pl

Iława od zaplecza – podwórka i zakamarki. Osiedle Jagiellońskie i okolica [ZOBACZ ZDJĘCIA]. Fot. Mateusz Partyga / Info Iława

Ilość zdjęć 60


 

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMAgeodeta
REKLAMAprofi

2Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~całkiem ładnie 2 miesiąc temuocena: 83% 

    W sumie jest tam bardzo miło. Liczne zielone, w większości czyste, zaułki z wieloma drzewami. Przestrzeń nadająca się do życia. Byleby tylko nie pozwolono wpakować się tam deweloperom z ich niepohamowaną łapczywością na wszelkie tereny i zabudowywanie wszystkiego nowymi, na jedno kopyto klockowatymi, chałupami. Wszystko zniszczą, wyrżną, zabudują i zabetonują.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~zenek 1 miesiąc temuocena: 50% 

    Młotek w tym się spełnia.Nie zmieniajmy tego.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 1.9529 sekundy