ZDZ
REKLAMAPatrz
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ19 maja 2024, 10:01 komentarzy 1
Widok z południowego brzegu Iławki na domy przy ul. Barlickiego i ich podwórka

Widok z południowego brzegu Iławki na domy przy ul. Barlickiego i ich podwórka (Fot. Mateusz Partyga)

Od okolic Jeziora Iławskiego do jazu – to roboczy tytuł pierwszej części kolejnego odcinka z naszego cyklu „Iława od zaplecza”. Opublikowaliśmy go w Majówkę. Pora na drugą część naszej fotoeskapady: od jazu w stronę Jezioraka.

To już siódmy odcinek naszego cyklu „Iława od zaplecza – podwórka i zakamarki”. Ten jest jednak trochę inny w porównaniu z poprzednimi sześcioma (aktywne linki do wszystkich odc. znajdują się na końcu artykułu), bowiem tu nie zwiedzamy osiedli, kamienic itd., tylko szwendamy się z aparatem w ręku nad Iławką i w jej najbliższej okolicy.

Dwa zdjęcia mogą Was zaskoczyć, widoczne jest na nich zaplecze jednego z bloków przy ul. Dąbrowskiego, ale stamtąd nad Iławkę jest naprawdę dosłownie kilka metrów, stąd też trafiają do tego odcinka.

PRZECZYTAJ PIERWSZĄ CZĘŚĆ, ZOBACZ ZDJĘCIA: Iława od zaplecza – podwórka i zakamarki. Życie nad Iławką, część 1 [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Od jazu w stronę Jezioraka (cz. 2)

Jak już wspomnieliśmy w pierwszej części, życie nad Iławką to musi być klawe życie. Rzeka zaczyna się na południowo-wschodnim krańcu Jezioraka – to tu wody najdłuższego jeziora w Polsce zaczynają bieg Iławki, który kończy się w okolicach osady Mały Bór (gmina Iława) wpadając do Drwęcy.

Nas jednak interesuje w tym przypadku miejski fragment rzeki. W czwartek 30 kwietnia, tuż przed Majówką, wybraliśmy się na wyprawę. Iławka ma swój klimat, charakter, historię. W trakcie naszego szwendania się nad jej brzegiem powstało tyle foto-materiału, że postanowiliśmy podzielić ten odcinek „Iławy od zaplecza” na dwie części.

Drugą zaczynamy przejściem przez ulicę Ostródzką / Kościuszki na tę (północną) część Wyspy Młyńskiej, gdzie niegdyś znajdowało się targowisko miejskie, a swoje obozy rozbijali tu Romowie - o tym wszystkim nie tak dawno w grupie Facebookowej "Iława - zdjęcia, wspomnienia, ciekawostki, dyskusje" informował iławski historyk Tomasz Skrzypiec. Później często stacjonował tu m.in. cyrk, a obecnie to miejsce odpoczynku i relaksu, jak zresztą cała ta część Iławy. 

To wszystko dzięki ścieżce pieszo-rowerowej, która idąc brzegiem jeziora Jeziorak, a następnie Iławki połączyła położony na północy miasta Lipowy Dwór z centrum Iławy. Idziemy więc dalej tą ścieżką, w kierunku najdłuższego jeziora w Polsce.

Tereny te jeszcze kilkanaście lat temu były znane tylko lokalnej społeczności, "autochtonom" z osiedla domów jednorodzinnych przy ulicy Ostródzkiej (północny brzeg rzeki) oraz, od strony południowego brzegu, z ul. Kościuszki, Grunwaldzkiej, Jagiellończyka itd. (jak niżej podpisany). Mało kto z iławian znał te miejscówki, ale dzięki ścieżce są już one dostępne dla wszystkich. Krzaki, stare pomosty, nawet dawna przystań wodna - to wszystko zniknęło ustępując deptakowi. I w sumie dobrze, bo to miejsce ma naprawdę duży potencjał.

Idąc dalej na zachód mijamy ulicę Szeptyckiego, cerkiew, w końcu wchodzimy na kładkę na wysokości ul. Jagiellończyka, która także historię ma jeszcze dość krótką. Jak się jednak można było domyślać jeszcze przed jej wybudowaniem - pełni ona ważną funkcję komunikacyjną dla pieszych i rowerzystów chcących przedostać się z jednego brzegu Iławki na drugi.

Zanim jednak weszliśmy na kładkę, to nie mogliśmy odmówić sobie przystanku przy hangarach znajdujących się na Iławce, a właściwie - na kanałach stworzonych w tym miejscu już dość dawno temu. Trudno o bardziej charakterystyczny widok dla tej części miasta. Kto nie widział, niech szybko tam śmiga!

Dalej zwiedzamy ulicę Barlickiego - znajdujące się przy niej domy jednorodzinne, których podwórka skierowane są w stronę rzeki to także jeden z najbardziej charakterystycznych obrazów Iławki (w naszej wewnętrznej klasyfikacji - tuż za hangarami), dlatego też ląduje u nas w miejscu głównego zdjęcia tego artykułu.

Idąc dalej, przechodzimy przez ulicę Dąbrowskiego, by jeszcze złapać w fotokadr zupełnie nowe osiedle apartamentowców. Tu kończy się Iławka i kończy się także nasz odcinek "Iławy od zaplecza".

Poniżej zdjęcia i wideo znad Iławki, a zainteresowanym zwiedzaniem Iławy od zaplecza pod fotogalerią podajemy linki do wszystkich poprzednich odcinków.

Iława od zaplecza – podwórka i zakamarki. Życie nad Iławką, cz. 2 [ZOBACZ ZDJĘCIA]. 30.4.2024, fot. Mateusz Partyga / Info Iława

Ilość zdjęć 75

POPRZEDNIE ODCINKI – CZYTAJCIE I OGLĄDAJCIE:

» Iława od zaplecza – podwórka i zakamarki. Ulica Kościuszki [ZOBACZ ZDJĘCIA]

» Iława od zaplecza – podwórka i zakamarki. Ulica Grunwaldzka [ZOBACZ ZDJĘCIA]

» Iława od zaplecza – podwórka i zakamarki. Ulica Królowej Jadwigi [ZOBACZ ZDJĘCIA]

» Iława od zaplecza – podwórka i zakamarki. Ulica Niepodległości [ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]

» Iława od zaplecza – podwórka i zakamarki. Stare Miasto [ZOBACZ ZDJĘCIA]

» Iława od zaplecza – podwórka i zakamarki. Osiedle Jagiellońskie i okolica [ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO]

» Iława od zaplecza – podwórka i zakamarki. Życie nad Iławką, część 1 [ZOBACZ ZDJĘCIA]

ciekawostki z Iławy

zico

kontakt@infoilawa.pl

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMAgeodeta
REKLAMAprofi

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~35 1 miesiąc temuocena: 80% 

    no i znowu powierzchnie pionowe popaćkane sprayem

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.7473 sekundy